"INTERESI AMERIKE SU NA PRVOM MESTU": Pentagon u kritičnom trenutku obustavlja isporuke raketa Patriot Ukrajini
Ovu meru, potvrđenu u utorak od strane američkih zvaničnika, svi liberali u SAD i EU vide kao značajnu promenu u politici vojne podrške Vašingtona, i dolazi u trenutku kada Kijev po ko zna koji put “hitno traži dodatnu pomoć” kako bi se suočio sa pojačanim ruskim napadima.
Prema izvorima iz Pentagona i Kongresa koje prenosi NBC News, privremena obustava odnosi se na desetine raketa za Patriot sisteme, nekoliko hiljada artiljerijskih granata kalibra 155 mm, preko 100 raketa Hellfire, više od 250 preciznih raketa GMLRS, kao i na rakete Stinger i vazduh-vazduh AIM.
Odluka utiče i na municiju koja je već bila u tranzitu kroz logističke centre poput glavnih u Poljskoj, a koja je sada blokirana pre nego što je ušla na ukrajinsku teritoriju, alarmira i Politico u svom tekstu: “Pentagon zaustavlja nešto obećene municije Ukrajini”.
Bela kuća je zvanično potvrdila suspenziju, navodeći da je reč o posledici revidiranja američkih vojnih zaliha.
Sjedinjene Države stavljaju svoje interese na prvo mesto
„Ova odluka doneta je kako bi se interesi Amerike stavili na prvo mesto, nakon analize Ministarstva odbrane o našem vojnom angažovanju i pomoći drugim zemljama širom sveta“, izjavila je Ana Keli, zamenica portparola Bele kuće.
Suspenziju je preporučio šef sektora za politiku u Pentagonu, Elbridž Kolbi, koji je upozorio na „opasno nizak“ nivo američkih zaliha kritične municije, u svetlu rastućih globalnih tenzija, uključujući Bliski istok i Indo-pacifički region.
Ova vest dolazi ubrzo nakon sastanka predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog i predsednika SAD Donalda Trampa, održanog u Hagu 25. juna. Tema razgovora bila je potencijalna kupovina Patriot sistema, ali dogovor nije postignut. Kasnije je predsednik Tramp izjavio da SAD imaju ograničen broj ovih sistema i da su im potrebni za sopstvenu odbranu.
Pentagon je pojasnio da ova mera ne znači potpuno zamrzavanje vojne pomoći Ukrajini, već ciljanu pauzu za određene vrste naoružanja.
Međutim, obustava se odnosi upravo na vrste precizne municije i PVO sistema koji su bili okosnica ukrajinske odbrane od početka ruske invazije velikih razmera.
Kao i do sada, obustava dolazi u “kritičnom trenutku”
Kraj juna obeležio je najsnažniji vazdušni napad Rusije od početka rata – lansirano je preko 60 raketa, uz 477 dronova i mamaca u višednevnom talasu. Ukrajinska PVO tvrdi da je uspela da presretne oko polovine, a oružje koje je obezbedio Pentagon bilo je ključno za taj “uspeh”.
„Ako su ove informacije tačne, onda Kolbi sprovodi mere koje će sigurno dovesti do neposredne smrti mnogih ukrajinskih vojnika i civila“, upozorila je kongresmenka Marsi Kaptur (demokratkinja iz Ohaja), koja je i jedna od predsednika “ukrajinske grupe” u Kongresu.
„Američki PVO sistemi, uključujući Patriot, ključni su za odbranu Ukrajine… Oni funkcionišu. Spašavaju živote svakog dana.“, apeluje Marsi.
Kurir.rs/NBC News/Oruzjeonline

