Slušaj vest

Avdić je izabran posle višemesečnih pregovora partija "Trojke", koju čine Narod i pravda, Naša stranka i Socijaldemokratska partija (SDP) Bosne i Hercegovine.

Na sednici Gradskog veća je za predsedavajućeg tog tela izabran Alen Girt, dok su potpredsednici Emir Bićo i Svjetlana Šošić, navodi Radio Slobodna Evropa.

Zamenici gradonačelnika Sarajeva su Mirela Dževherović iz Naše stranke i Predrag Puharić iz SDP.

Lokalni izbori u BiH održani su u oktobru, posle čega je Puharić bio vršilac dužnosti gradonačelnika Sarajeva.

Puharić je tu dužnost imenovan pošto je tadašnji gradonačelnik Benjamina Karić preuzela mandat načelnika Opštine Novo Sarajevo.

U svom prvom obraćanju Avdić je izrazio uverenje da novo gradsko rukovodstvo može raditi kao tim, različitih ljudi, ali posećenih istom cilju.

Sarajevo, rekao je, zaslužuje više od prosečnosti - zaslužuje viziju, red, pravdu i napredak.

Ko je Samir Avdić?

Samir Avdić je rođen 21. marta 1967. godine u Sarajevu. Osnovno, srednje i akademsko obrazovanje stekao je u tom gradu.

Diplomirao je i magistrirao na smeru „Menadžment u sportu“, na Fakultetu sporta i fizičkog odgoja Univerziteta u Sarajevu, piše Oslobođenje.

Iza sebe ima uspešnu sportsku karijeru, te je prošao sve etape razvoja u Košarkaškom klubu Bosna, gde je stekao igračku afirmaciju, a nakon toga nastupao je za evropske klubove: Unikaha Malaga – Španija, PTT Ankara, Tofaš Bursa i Tuborg Izmir – Turska.

Radno iskustvo stekao je na menadžerskim pozicijama u sportu, a njegov širi socijalni angažman vidljiv je kroz humanitarni rad u organizaciji „Dobro.ba“, čiji je jedan od osnivača.

Obavljao je funkciju sportskog direktora košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine.

U sazivu Vlade Kantona Sarajevo, u periodu od januara 2021. do marta 2023. godine, obavljao je funkciju ministra kulture i sporta.

Za svoj angažman u društvenoj zajednici nagrađivan je više puta.

Dodeljeno mu je zvanje zaslužnog sportiste BiH.

Govori engleski, španski i turski.

Oženjen je i otac je dva deteta.

Kurir.rs/Fonet