Slušaj vest

Hrvatsku potresa još jedna politička kriza. Državno tužilaštvo Republike Hrvatske  je od Sabornog Mandatne-imunitetne komisije zatražio skidanje imuniteta i određivanje istražnog zatvora za Josipa Dabru zbog počinjenja kaznenog dela povrede prava deteta i kaznenog dela nedozvoljenog posedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari.

DTRH je Jandrokoviću poslao zahtev Opštinskog državnog tužilaštva u Osijeku. Prema tom zahtevu utvrđena je osnovana sumnja da je Dabro svojim ponašanjem ugrozio sigurnost deteta i neovlašćeno nabavio i posedovao vatreno oružje, municiju i eksplozivne stvari koje su ljudima zabranjene.

Uticaj na svedoke

DTRH je zabrinut da bi Dabro boravkom na slobodi mogao da ometa kazneni postupak, utiče na svedoke i čak sakrije ili uništi dokaze. Dabro je zastupnik u Hrvatskom saboru i protiv njega se, skladno odredbi člana 197. stavka 2. Zakona o kaznenom postupku, ne može pokrenuti kazneni postupak, niti odrediti istražni zatvor.

Zbog toga DTRH traži od Sabora da odobri vođenje postupka, lišenje slobode i određivanje istražnog zatvora protiv Dabre. Zahtev je podneo opštinski državni tužilac Ronald Tomaković.

Dao sinu pištolje, puške i bombe

DTRH je izvestio da je utvrđena osnovana sumnja da je Dabro od neutvrđenog dana 2020. do februara 2025. u dvorištu porodične kuće i na pomoćnim prostorijama na području vikendice i na za sada nepoznatim lokacijama u okolini, sinu dozvolio da puca iz pištolja, automatske puške i baca bombu, iako je svestan da je člankom 7. Zakona o nabavi i posedovanju oružja zabranjeno deci davati oružje i dopustiti im da ga koriste.

Dabro je svom sinu dozvolio da rastavi i čisti automatske puške. Dabro je sina snimao i govorio mu kako da koristi vatreno oružje i eksplozive i fotografisao ga. U zahtevu DTRH-a za skidanje imuniteta piše da je Dabro tokom 2020. svom sinu dao da puca iz pištolja. Dečak je ispalio 14 hitaca u kartonsku metu, šest metaka je ispalio koristeći dve ruke, a osam držeći pištolj u desnoj ruci.

Dabro je iste te 2020. sinu dao eksplozivnu napravu nalik na ručnu bombu, zeleno crne boje. Dečak je izvukao osigurač i bacio eksploziv koji je eksplodirao na njivi, a bilo je još nebrojeno sličnih situacija.

DTRH je potvrdio da su izvršili pretres Dabrinih kuća, auta i proverili telefone koje koristi.

(Kurir.rs/24sata.hr)