LAVICAMA ŠPANIJA OSTAJE NOĆNA MORA: Srpske košarkašice napravile spektakularan preokret, ali posle drame ipak izgubile polufinale od šampiona Evrope (KURIR TV)

SLEDI BORBA ZA BRONZU SA VELIKOM BRITANIJOM

Srpske košarkašice izgubile su dramatično polufinale Evrobasketa u "Štark areni" od aktuelnog šampiona "starog kontinenta" Španije - 66:71 (11:21, 19:16, 20:21, 16:13).

"Crvena furija" ostala je noćna mora za naše "lavice", jer je to reprezentacija koju naše košarkašice nikada nisu pobedile.

A mogle su izabranice selektora Marine Maljković večeras da prekinu tu crnu tradiciju, ali su platile cenu lošem početku meča, pa će se u nedelju u 17.30 boriti sa Velikom Britanijom za bronzu.

U finalu će se, takođe sutra, u 20.30 sastati Španija i Francuska.

"Lavice" su se večeras borile shodno svom nadimku. Ostavile su srce na terenu. Uspele su da naprave veliki preokret, ali su onda poklekle u poslednjim trenucima.

Zbog praznog hoda iz drugog dela prve četvrtine, kada je Španija stekla dvocifrenu prednost, naše devojke su se dugo mučile.

Aktuelne prvakinje Evrope su dugo održavale razliku. Odbijale su napade Srbije...

Međutim, najviše zahvaljujući Dragani Stanković i u finišu kapitenu Jeleni Bruks, Srbija je uspela da napravi preokret. "Lavice" su u 36. minutu posle prve i jedine trojke na utakmici (Dajana Butulija) konačno povele - 64:62.

Međutim, nedugo zatim, Ana Dabović, koji je utakmicu igrala sa slomljenom levom šakom, napravila je nesportsku ličnu grešku, posle koje je Španija ponovo došla do vođstva i zadržala ga do konačnih 71:66.

Jelena Bruks je meč završila sa 17 poena, Dragana Stanković i Dajana Butulija sa po 12.

Kod Španije najbolje su bile Astu Endur sa 17 poena, Ana Kruz sa 14, Lora Nikols, Marta Ksargaj i Silvija Domingez sa po deset.

Četvrta četvrtina - 66:71:

40. minut - 66:70 - Domingez daje oba bacanja na 30 sekundi pre kraja!

40. minut - 66:68 - Žil daje jedno slobodno bacanje.

38. minut - 66:67 - Nesportska lična, ujedno i peta, za Anu Dabović zbog udaranja Endur, koja realizuje tri od četiri slobodna bacanja. Špankinje zatim gube loptu.

37. minut - 66:64 - Sonja Petrović za novo vođstvo Srbije!

36. minut - 64:62 - KAKAV PREOKRET! Jelena Bruks je nastavila seriju, a onda Dajana Butulija pogodila trojku, prvu naših košarkašica večeras.

35. minut - 59:62 - Jelena Bruks precizna i sa penala! Kapiten sa 15 poena.

34. minut - 57:62 - Jelena Bruks vuče Srbiju!

34. minut - 55:62 - Endur ne da "lavicama" da se približe.

34. minut - 55:60 - Jelena Bruks! Srbija prilazi na pet koraka.

32. minut - 52:60 - Laki poeni Španije iz kontre.

31. minut - 52:58 - Sjajna Crvendakić.

Treća četvrtina - 50:58:

30. minut - 50:58 - Dragana Stanković igra sjajno, dala je 12 poena, ali "crvena furija" ne posustaje, održava veliku prednost.

29. minut - 48:56 - Srpkinje se namuče da daju neki poen, a onda Špankinje lako poentiraju, kao sada Nikols.

28. minut - 48:54 - Butulija promašuje oba slobodna bacanja, pa naše košarkašice dva puta neprecizne van linije 6.75, a onda Crvendakić ide na liniju penala i daje dva poena.

28. minut - 46:54 - Tajm-aut! Navijači grme: "Srbija, Srbija"!

28. minut - 46:54 - Dragana Stanković "polovična" sa linije penala.

27. minut - 45:54 - Trojka Ovinje.

27. minut - 45:51 - Stanković u naletu, daje "dva plus jedan".

26. minut - 42:49 - Stanković poentira pod košem.

25. minut - 40:49 - Neverovatan pogodak Dajane Butulije, ali Endur vraća na "plus devet" za Španiju.

25. minut - 38:47 - Endur nepogrešiva sa linije penala.

24. minut - 38:45 - Posle duže vremena poeni za Srbiju, poentirala je Jelena Bruks na asistenciju Dragane Stanković.

22. minut - 36:45 - Neverovatno! Španija za tili čas "diže" prednost na devet poena.

21. minut - 34:39 - Koševi kao na traci: Dabović, Nikols, pa Bruks.

Druga četvrtina - 30:37:

Bore se naše košarkašice kao lavice, ali...

19. minut - 30:37 - Konačno poeni Sonje Petrović.

18. minut - 28:37 - Srpkinje prave neshvatljive greške, Španija se na brzinu "odlepila".

17. minut - 28:33 - Igra se koš za koš: Ksargaj, pa Crvendakić.

17. minut - 26:31 - Na seriju Ane Kruz na isti način odgovara Dajana Butulija.

16. minut - 24:31 - Ana Kruz je u seriji.

16. minut - 24:29 - Kruz na jednoj, pa Butulija posle ulaza na drugoj strani.

15. minut - 22:27 - Butulija daje jedno slobodno bacanje.

15. minut - 21:27 - Nevena Jovanović sa distance.

14. minut - 19:27 - Sonja Petrović sa linije penala prekida seriju Španije.

14. minut - 17:27 - Španija definitivno odbija napad "lavica" i posle poena Domingez ponovo odlazi na dvocifrenu razliku.

13. minut - 17:25 - Šteta! Sonja Petrović je izgubila korak i pala, Kruz je istrčala kontru i dala koš pod faulom, a onda i pogodila dodatno slobodno bacanje.

17-12 za Španiju u skokovima...

12. minut - 17:22 - Dajana Butulija, pa ponovo Dragana Butulija! Španci traže tajm-aut.

11. minut - 13:21 - Dragana Stanković poentira malo pošto je ušla u igru.

Prva četvrtina - 11:21:

10. minut - 11:21 - Domingez je vezala osam uzastopnih poena na kraju prve deonice.

9. minut - 11:17 - Posle novih poena Domingez raste prednost "crvene furije".

8. minut - 10:15 - Domingez poentira, Španija ne da "plus pet".

8. minut - 10:13 - Asistencija Jelene Bruks, Ana Dabović ima šest poena.

7. minut - 8:13 - Četiri poena Endur.

7. minut - 8:11 - Jelena Bruks prekida dugi period Srbije bez koša.

7. minut - 6:11 - Serija gošći 5:0. Dva poena Kruz, pa tri Ksargaj. Marina Maljković je tražila tajm-aut.

4. minut - 6:6 - Ana Dabović i povređena igra sjajno!

3. minut - 4:6 - Jelena Bruks pogađa oba penala, ali na drugoj strani prva trojka - Ksargaj.

3. minut - 2:3 - "Arenom" se ori: "Srbija, Srbija"... Na tribinama je oko 8.000 gledalaca.

2. minut - 2:3 - Nikols pogađa jedno slobodno bacanje, zatim su se, zahvaljujući ofanzivnom skoku, Špankije izborile za još dva napada, ali se Srbija odbranila.

2. minut - 2:2 - Ana Dabović je prvi strelac za Srbiju večeras.

1. minut - 0:2 - Endur poenima otvara utakmicu.

20:30 - Utakmica je počela!

20:23 - Ministar Udovičić u "Areni"

20:10 - Izlazak "lavica" uz "Marš na Drinu"

20:05 - Arena 25 minuta pred početak meča

20:02 - Danilovići na okupu

Pored predsednika KSS Predraga Danilovića su i njegova supruga Svetlana i ćerka, naša poznata teniserka Olga.

19:55 - Ana Dabović IGRA!

Izabranice Marine Maljković među četiri najbolje ekipe Starog kontinenta plasirale su se posle ubedljive pobede protiv Švedske, dok je aktuelni šampion Evrope u četvrtfinalu izbacio Rusiju.

Srbija je protiv Švedske odigrala najbolji meč na EP, u svim segmentima je bila nadmoćnija od rivala, a senku na ubedljiv trijumf stavila je povreda najbolje u tom meču Ane Dabović.

Bek srpskog tima polomila je kost na šaci, ali je selektorka Maljković istakla da je gotovo nemoguća varijanta da Dabovićeva ne igra u polufinalu, jer, kako kaže, "poznavajući Anu, ona će igrati makar i sa pola ruke".

Srbija nikada nije pobedila Španiju na velikim takmičenjima u seniorskoj konkurenciji, a svi u srpskom timu saglasni su da je možda pravi trenutak da se to desi pred domaćom publikom u beogradskoj Areni.

"Ekipa Španije je ubedljivi favorit, to govore njihovi rezultati. Stalno osvajaju medalje, igračice im igraju u najboljim svetskim ekipama i u ženskoj NBA ligi. Čeka nas izuzetno težak protivnik. Naša motivacija i naša želja da kada se budemo sastale s njima jeste da ih već jednom pobedimo, jer to do sada nismo uradili. Da li ćemo uspeti, ne znam, ali sigurno znam da ćemo da pokušamo da pronađemo svako rešenje i način da dođemo do toga da ih pobedimo", istakla je Maljković.

Jedna od najiskusnijih i najboljih košarkašica u srpskoj selekciji, Sonja Petrović, koja je tokom karijere igrala na Prinejskom poluostrvu i koja će od sledeće sezone biti igračica španske Đirone, kaže da njihov protivnk u borbi za finale ima veliko poštovanje prema Srbiji.

"Svi se nadamo da je vreme da ih dobijemo. Mislim da bi kod kuće to bilo posebno. Ma koliko da nam ne leže svih ovih godina, družim se s mnogo njihovih igračica, radila sam s njihovim trenerom i znam da nas mnogo poštuju. I uopšte im nije svejedno kada igraju protiv nas. Nadam se da pred domaćom publikom napokon možemo i da ih pobedimo. Definitivno neće biti lako, one su najdominantnija ekipa godinama u Evropi. Ali, dobro, za sve postoji prvi put, zašto to ne bi bilo sad", rekla je Petrovićeva.

Polufinale između Srbije i Španije igra se večeras od 20.30.

(Kurir.rs/Kurir sport, Foto: Starsport)