ORLOVI BACILI PUNU ARENU U TRANS: Srbija posle mnogo muka i preokreta pobedila Litvaniju! Teodosić završio u bolnici (KURIR TV)

ISPRAĆAJ NA MUNDOBASKET

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Litvaniju u punoj beogradskoj "Štark areni" u meču u sklopu priprema za predstojeće Svetsko prvenstvo u Kini.

Gosti su vodili skoro celu utakmicu, ali su "orlovi" na kraju uspeli da naprave preokret i pobede - 72:68 (14:23, 20:17, 22:19, 16:9).

Na kraju, slavilo se u "Areni", ali je ostao gorak ukus zbog povrede Miloša Teodosića. Kapiten Srbije je osetio bol u nozi, pa još tokom prvog poluvremena napustio igru i odmah je prevezen u bolnicu na snimanje.

Gosti su mnogo bolje otvorili utakmicu. Od starta su vodili, a tokom prve deonice imali čak i "plus 12". Do kraja prvog poluvremena "orlovi" su uspevali samo da im se približe na "minus četiri".

Na odmor se otišlo sa 34:40, što je bio odličan rezultat za Srbiju s obzirom na sve viđeno u dotadašnjem toku meča, kao i činjenicu da su svi statistički parametri bili ubedljivo na strani Litvanaca.

Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića su se trgli u nastavku i sredinom treće četvrtine uspeli da izjednače trojkom Milosavljevića (47:47), a nedugo zatim i prvi put povedu posle poena Lučića iz penala (50:48).

Ipak, Litvance to nije poljuljalo, odmah su vratili prednost na svoju stranu i čuvali je sve do 39. minuta kada je košem Jokića naša reprezentacija drugi put došla u vođstvo - 68:67.

Kada su "orlovi" odbranili sledeći napad rivala, posle čega je Bjelica poentirao, Litvanci su položili oružje. Bogdanović je na kraju samo potvrdio pobedu - 72:68.

Utakmici je prisustvovalo 18.150 gledalaca.

Najefikasniji srpski košarkaš bio je Bogdanović sa 18 poena, Bjelica je dodao 15, Jokić 13...

I kod Litvanaca je najefikasniji igrač dao 18 poena - Grigonis, a dvocifren je bio još samo Kuzminskas - 12.

SRBIJA: Teodosić, Simonović, Bogdanović 18, Bjelica 15, Lučić 6, Milosavljević 3, Raduljica, Birčević, Jokić 13, Milutinov, Micić 5, Gudurić 2, Jović 4, Marjanović 6.

LITVANIJA: Kalnietis 4, Janavičijus, Sabonis 8, Geben 4, Jankunas 1, Valančijunas 5, Kuzminskas 12, Bedzijus, Gijedraitis, Grigonis 18, Lekavičijus 7, Butkevičijus 2, Ulanovas 4.

Reprezentaciji Srbije ovo je bio poslednji pripremni meč kod kuće, a sledeći je zakazan već za ponedeljak, ponovo protiv Litvanije, ali u Kaunasu.

1 / 14 Foto: Starsport©

Četvrta četvrtina - 72:68:

40. minut - 70:67 - Bjelica!

39. minut - 68:67 - Jokić! Srbija ponovo vodi!

38. minut - 66:67 - Kontra i poeni Jovića, sada je samo jedan razlike.

38. minut - 64:67 - Trojka Bjelice!

38. minut - 61:67 - Dugo nije bilo koša, a onda su ga dali Litvanci.

33. minut - 61:63 - Trojka Jokića!

32. minut - 58:63 - Jokić siguran s penala.

32. minut - 56:63 - Litvanci daju četiri poena u uvodu poslednje deonice.

Treća četvrtina - 56:59:

30. minut - 56:59 - Treća deonice se završila poenima Micića sa penala.

29. minut - 54:57 - Sjajna odbrana Gudurića i asistencija što je Lučić krunisao zakucavanjem iz kontre.

28. minut - 50:55 - Litvanci prave 7:0 i ponovo imaju prednost.

26. minut - 50:48 - Lučić sa linije slobodnih bacanja donosi Srbiji prvo vođstvo.

ARENOM GRMI: "SRBIJA, SRBIJA"...

25. minut - 47:47 - Izjednačenje! Prvi pokušaj i prva trojka Milosavljevića.

24. minut - 44:47 - Bogdanović se razigrao! Bogdan je u seriji, dao je ukupno 15 poena.

24. minut - 39:44 - Trojka Bogdanovića!

21. minut - 36:40 - Drugo poluvreme počelo je poenima Bjelice sa linije slobodnih bacanja.

VELIKI PEH! POVREDIO SE TEODOSIĆ!

MAJK MELOUN U ARENI!

Velika gužva na tribinama, navijači sede i na stepenicama.

Druga četvrtina - 34:40:

20. minut - 34:38 - Trojka Micića! Tek druga za "orlove" večeras.

19. minut - 31:36 - Sada Marjanović daje četiri uzastopna poena na veliko oduševljenje publike u Areni.

18. minut - 27:33 - Gudurić oba puta precizan sa penala.

16. minut - 25:31 - Finta, pa zakucavanje! Jokić je podigao Arenu na noge.

13. minut - 21:25 - Kao i u prvoj deonici, ponovo je Bjelica dao koš pod faulom, a onda realizovao i dodatno slobodno bacanje.

12. minut - 18:23 - Jokić daje četiri uzastopna poena!

SVE TRIBINE KOJE SU OTVORENE SU PUNE! IMA OKO 15.000 GLEDALACA.

Prva četvrtina - 14:23:

10. minut - 14:23 - Konačno trojka! Prva za Srbiju! Bogdanović!

10. minut - 11:23 - Litvanci su opet u seriji - 5:0.

9. minut - 11:18 - Bjelica vezuje četiri poena.

8. minut - 9:18 - Bjelica! Daje "dva plus jedan" na oduševljenje navijača.

7. minut - 6:18 - Valančijunis je prvi Litvanac pored Grigonisa i Sabonisa koji se upisuje u strelce.

7. minut - 5:17 - Neverovatno! Grigonis već dao 13 poena!

6. minut - 5:15 - Bogdanović prekida višeminutni "post" naše reprezentacije.

6. minut - 3:15 - Treća trojka Grigonisa! On je nezaustavljiv, ukupno je dao 11 poena!

5. minut - 3:12 - Posle poena Sabonisa, Đorđević traži tajm-aut.

4. minut - 3:10 - Osam poena Grigonisa!

3. minut - 3:8 - Grigonis vezuje dve trojke.

2. minut - 3:5 - Prva trojka na meču - Grigonis.

1. minut - 2:2 - Sabonis je prvi strelac večeras, ali Jović odmah uzvraća.

20:55 - Nikola Jokić, Bobi Marjanović i selektor Aleksandar Đorđević dobili su najjače aplauze na predstavljanju.

20:51 - Trener Denvera Majk Meloun došao je u Arenu da gleda utakmicu!

20:45 - Arena se poklonila Đorđeviću!

20:41 - Zagrevanje "orlova"

20:39 - Fešta u najavi! Pogledajte atmosferu ispred Arene:

20:32 - Nikola Jokić je izašao na zagrevanje! As Denvera se pre nekoliko dana priključio reprezentaciji, ali je u sastavu za meč sa Litvanijom.

To je poslednja utakmica izabranika selektora Aleksandra Đorđevića u Srbiji uoči nastavka priprema, a zatim i puta u Kinu.

Duel u "Areni" ima i humanitarni karakter, jer će polovina zarade od prodatih karata biti uplaćena UNICEF-u, za izgradnju inkluzivnih igrališta za decu.

"Litvanija istorijski pripada školi SSSR, koja je uvek imala izbor fantastičnih atleta. Taj način rada smo osetili u polufinalu 2015, kada su nas pobedili u fizičkim duelima i to je verovatno dobra provera za sve nas u ovom trenutku, jer će tačno da nam pokaže šta nas čeka. A sve reprezentacije koje će igrati, sigurno će prvi aspekt biti fizički i atletski, pa onda sve ostalo. Tako je kod svih reprezentacija, barem onih koji žele da osvoje medalju", rekao je Đorđević.

Selektoru je svaka sledeća utakmica najvažnija, čak i kada nije takmičarska.

"Pripreme su toliko zahtevne da više ne postoji pojam 'prijateljska' utakmica. Postoji pripremna, ali ne prijateljska. Ponos kod svih je tako veliki da svi žele da pobede, pa tako i mi. Ja imam moto da je svaka sledeća utakmica najvažnija u karijeri. Na nama je da što pre izgradimo tu karakteristiku koja nas je krasila godinama, a to je fizička snažna igra u duelu, 'u meso', da ne bežimo od toga, da se ne čuvamo, jer ne znamo drugačije. Tu smo dobili mnogo uz naše standardno košarkaško znanje i saradnju. Ne postoji sebičnost u igri, nego štaviše. Iz toga gradimo napadačku filozofiju, uz našu standardnu odbrambenu, koja nam je mnogo toga dala", objasnio je Đorđević.

"Orlovi" su u dosadašnjem toku priprema pobedili Borac u Čačku (97:66) i Finsku u Zrenjaninu (95:75).

Reprezentacija Srbije sledeći meč igra u ponedeljak, ponovo sa Litvanijom, ali u Kaunasu.

(Kurir.rs/Kurir sport, Foto: Starsport)