SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ ZA KURIR: Čekamo Tadića da nam se pridruži u Savezu
Foto: Filip Plavcic

Intervju

SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ ZA KURIR: Čekamo Tadića da nam se pridruži u Savezu

Politika -

Savezu za Srbiju mogu da pristupe svi koji s režimom ne sarađuju ni na jednom nivou. Pored SDS i DSS, spremnost su izrazili i neki sindikati i organizacie

Sanda Rašković Ivić, potpredsednica Narodne stranke, koja je članica Saveza za Srbiju, kaže da je zasad zadovoljna time kako funkcioniše taj opozicioni blok. Ističe da Savezu mogu da pristupe svi koji su protiv aktuelnog režima, dodajući da najpre očekuju Socijaldemokratsku stranku (SDS) Borisa Tadića i Demokratsku stranku Srbije (DSS). U intervjuu za Kurir ona se osvrće i na najnovije poruke koje su Srbiji upućene iz Hrvatske, ali i na rijaliti programe.

Koliko ste zadovoljni Savezom za Srbiju, koji je nedavno formiran? Da li su osetne razlike, koje očigledno postoje, među strankama koje su ušle u Savez? - Zadovoljna sam Savezom za Srbiju. Naš savez predstavlja alternativu režimu. Okupljanje ideološki raznorodnih stranaka predstavlja novu političku kulturu ujedinjenja za dobrobit Srbije. Saglasili smo se o ključnim stvarima važnim za Srbiju i njene građane, a različitosti ostavili po strani. To je znak političke zrelosti i ozbiljne namere da se Srbija uspravi. I koalicija oko Vučića je raznorodna, ali ujedinjena u podršci i obožavanju jednog čoveka - Vučića. U toj koaliciji ne vidi se niko sem Vučića. U Savezu možete identifikovati različite, a ravnopravne političke ličnosti.

Ko bi još mogao da pristupi Savezu? Pominje se Tadić i njegov SDS, ali i DSS, čiji ste član nekada bili. - Savezu mogu da pristupe svi koji s režimom ne sarađuju ni na jednom nivou. Pored stranaka koje ste pomenuli, spremnost da pristupe Savezu su izrazili i neki sindikati i organizacije, kao i građanske inicijative s lokala. To je veoma važno, jer sve više ljudi koji nisu nosili politički dres shvata da samo ličnim angažovanjem i time da budu "majstori malih akcija" mogu da utiču na preko potrebne promene u Srbiji.

Vaš život je vezan za Hrvatsku. Kako gledate na trenutni odnos te države prema Srbiji, te na njihovu najavu da bi mogli da nas ucenjuju na putu ka EU? - Državni vrh Hrvatske vodi politiku netrpeljivosti prema Srbiji. Kao da im to donosi neke političke poene pred braniteljima i ekstremistima u Katoličkoj crkvi i hrvatskom društvu. Imam utisak da je Hrvatska duboko podeljena država, a sadržaj te podeljenosti ide i na temu Srba i Srbije. Strašno je što država koja je vatrenim topovima u dva dana isterala 250.000 Srba, svojih građana, a pre toga jezivim pritiscima, koji su trajali nekoliko godina, isterala isto toliko Srba iz velikih gradova, može uopšte da preti nekome da će mu blokirati put u EU. A Brisel ćuti, kao da je u pitanju najnormalniji oblik ponašanja. B. K.

O rijaliti programu Porez i emitovanje posle ponoći Ovih dana je aktuelna debata o rijaliti programima. Kakav je vaš stav, gledate li ih ili ste za njihovo ukidanje? - Rijalitiji, ovakvi kakvi se danas u Srbiji neguju, otrov su za razum. To ne znači da sam pristalica nekih drugih rijalitija. Svaki rijaliti je štetna imitacija života, a ovo što danas gleda narod na televizijama s nacionalnom frekvencijom je čista patologija, opasna po mentalno zdravlje pojedinaca, ali i po kulturne i civilizacijske vrednosti celog društva. Rijalitije, ako ih nije moguće zabraniti, jer se time krši demokratsko pravo izbora da se gleda i uživa i u skarednostima, treba papreno oporezovati i emitovati posle ponoći.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track