HAŠKA PRESUDA STANIŠIĆU I FRENKIJU SIMATOVIĆU: Osuđeni na po 12 godina zatvora
Foto: Printscreen Al Jazeera

poslednji proces u hagu

HAŠKA PRESUDA STANIŠIĆU I FRENKIJU SIMATOVIĆU: Osuđeni na po 12 godina zatvora

Politika -

Pitanje koje se sada postavlja jeste hoće li odmah biti pušteni kući i hoće li uopšte robijati s obzirom da su osuđeni na po 12 godina a uhapšeni su i isporučeni 2003. godine, znači pre čitavih 18 godina

BEOGRAD/HAG - Mehanizam za krivične sudove u Hagu izrekao je presudu od 12 godina zatvora nekadašnjim čelnicima Službe državne bezbednosti Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, optuženim za ratne zločine u Hrvatskoj i BiH.

Njima je drugi put izrečena prvostepena presuda, jer im se sudilo ponovo, posle žalbe Tužilaštva na prvobitnu oslobađajuću odluku iz 2013. godine.

Pitanje koje se sada postavlja jeste hoće li odmah biti pušteni kući i hoće li uopšte robijati s obzirom da su osuđeni na po 12 godina a uhapšeni su i isporučeni 2003. godine, znači pre čitavih 18 godina. S obzirom da se vreme provedeno u pritvoru uračunava u kaznu, zasad nema informacija da li će njih dvojica uopšte izdržavati ikakvu kaznu.

Bivši pripadnici Službe državne bezbednosti Jovica Stanišić i Franko Simatović terete se za udruženi zločinački poduhvat na čelu sa Slobodanom Miloševićem, kroz osnivanje i podršku "Crvenim beretkama", "Škorpionima" i Srpskoj dobrovoljačkoj gardi, jedinicama koje su delovale na području Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Sudilo im se ponovo posle žalbe Tužilaštva na prvobitnu odluku iz 2013. godine, po kojoj su oslobođeni po svim tačkama optužnice.

Na ponovljenom suđenju u Hagu, tužioci su najavili da će dokazati da su optuženi bili nadređeni počiniocima teških zločina nad nesrbima u Hrvatskoj i BiH. Odbrana Stanišića i Simatovića koja je pobijala pred sudom u Hagu da su agenti Službe državne bezbednosti Srbije 1991-92. kontrolisali vlast u srpskoj autonomnoj oblasti Slavonija i Baranja traži ponovnu oslobađajuću presudu.

Portparolka Mehanizma u Hagu Helen Eglston izjavila je da su akreditovali oko 25 predstavnika medija, "te negdje oko 15 predstavnika udruženja žrtava i takođe negdje oko 15 predstavnika diplomatskog kora, koji će pratiti izricanje presude u zgradi Mehanizma, s tim da neće biti moguće pratiti izricanje u samoj galeriji".

suđenje, Hag
foto: Printscreen Al Jazeera

Podsetimo, uhapšeni su tokom operacije "Sablja", posle ubistva premijera Zorana Đinđića 12. marta 2003. godine. Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine. Pretresno veće ih je 2013. godine oslobodilo svih optužbi, iskoristivši tada retko korišćeni termin "konkretna usmerenost", u smislu da pomoć koju su Stanišić i Simatović pružali jedinicama u Hrvatskoj i BiH nije bila konkretno usmerena na činjenje zločina.

Žalbeno veće je po žalbi tužioca 15. decembra 2015. ukinulo prvostepenu presudu i naložilo da se suđenje ponovi.

suđenje, Hag
foto: Printscreen Al Jazeera

Podsetimo, njih dvojica su sa privremene slobode u Srbiji vraćeni 24. juna u pritvor u Sheveningenu. Presudu Stanišiću i Simatoviću, nakon ponovljenog suđenja, izriče veće predsedavajućeg Bartona Hola sa Bahama, u kojem su i sudije Džozef Masanče iz Tanzanije i Seon Ki Park iz Južne Koreje.

Tužilaštvo je tražilo doživotni zatvor, odbrana oslobađanje. Branioci Stanišića i Simatovića tvrde da tužilaštvo nije uspelo da dokaže vezu njihovih klijenata sa ostalim članovima UZP-a i zatražili su oslobađajuću presudu.

Haški tribunal je u maju 2013. godine, posle prvog suđenja, Stanišića i Simatovića oslobodio krivice. Tužioci su uložili žalbu, a apelaciono veće Tribunala je u decembru 2015. poništilo prvostepenu presudu i naložilo novo suđenje.

(Kurir.rs)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track