Premijer Srbije poručio da dijalog s Prištinom treba da se podigne na viši nivo, ali da obe strane moraju da pokažu volju za kompromis

BEOGRAD - Kategoričan.
Premijer Ivica Dačić je na sednici Saveta bezbednosti UN rekao da su prioriteti nove vlasti u Srbiji mir, bezbednost i stabilnost u regionu, i istakao da Srbija nikada neće priznati Kosovo.

- Branićemo naš ustavni poredak koristeći sva miroljubiva sredstva. Rešenje konačnog statusa KIM biće jedan od najvažnijih prioriteta moje Vlade i želim da naglasim da nova vlast u Srbiji namerava da sprovede sve do sada dogovorene sporazume, uz insistiranje da to mora da uradi i Priština - rekao je premijer i dodao da tehnički dijalog treba nastaviti, iako on nije dovoljan.

- Srbija je spremna na dijalog na visokom nivou. Kao što je generalni sekretar uočio, za takav proces nije dovoljno samo energično vođstvo i vizija. Treba zahtevati da obe strane pokažu političku volju za kompromis. Ne može Beograd stalno da daje, a Priština stalno da uzima - naveo je Dačić i dodao:

- Ono što je dosad nedostajalo je kredibilan sagovornik, spreman i voljan da uradi ono što je neophodno da bi se postiglo sveobuhvatno rešenje. Da bi se postigao sporazum, neophodni su kompromisi. Toga treba da bude svesna i Priština.

Predsednik Vlade je poručio da je Srbija privržena postizanju trajnog mira između Srba i Albanaca, ali da bi taj mir bio trajan, on mora da bude i pravedan.

- To vam govorim ne samo kao predsednik Vlade, već pre svega kao čovek koji je rođen na KiM, u Prizrenu, u gradu koji je u srednjem veku bio prestonica Srbije, a u kojem danas živi 20 Srba. To zahteva da obe strane donesu teške i hrabre odluke. Mi smo spremni da uradimo naš deo - rekao je Dačić i na kraju citirao Nelsona Mandelu:

- Da bismo ostvarili mir i pomirenje, moramo da sarađujemo s našim dojučerašnjim protivnicima, da postanemo partneri kako bi se mir učvrstio i večno trajao.

Vukić i Dačić u poseti policiji Njujorka

Tokom posete Njujorku, minsitar policije Ivica Dačić i njegov najbliži saradnik i visoki funkcioner SPS Vanja Vukić sastali su se sa šefom njujorške policije Rajmondom Kelijem, kandidataom za novog šefa FBI.