PREDSEDNIK VUČIĆ ZAVRŠIO POSETU FRANCUSKOJ: Razgovori o Kosovu nisu bili jednostavni, skora poseta Makrona! Luj Viton u Beogradu
Očekujem skoru posetu predsednika Makrona Srbiji, u narednih nekoliko meseci, rekao je predsednik dodavši i da veliki modni gigant za dve godine dolazi u Beograd na vodi
PARIZ - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je nastavio zvaničnu posetu Francuskoj.
On se, drugog dana posete Parizu, sastao s francuskim ministrom odbrane Sebastijenom Lekornuom posle čega je usledio sastanak Poslovnog saveta na kojem se on obratio francuskim domaćinima a ministar finansija Siniša Mali održao prezentaciju o tome šta se sve trenutno radi i gradi u Srbiji, ali i kakvi su nam planovi za budućnost.
10.10 - Obraćanje predsednika Srbije uživo iz Pariza
"Više od tri sata razgovora s Makronom! Razgovori sa 3 francuske kompanije o letećim automobilima"
- Više od tri sata razgovora s francuskim predsednikom, ostali smo nasamo, skoro do 23.15 sati... Srećan sam zbog tog razgovora a postigli smo i neke konkretne dogovore, blizu smo potpisivanja ugovora za "rafale", to je strašno važno za nas jer mi u ovom trenutku ne možemo da dobijemo tako sofisticirane lovce... To nam otvara vrata i za saradnju s drugim kompanijama poput Talesa i Erbasa - kazao je Vučić u obraćanju uživo posle jutrošnjih sastanaka, drugog dana posete Francuskoj.
Osvrnuo se i na saradnju s francuskim kompanijama kad je reč o upravljanju otpadom, otpadnim vodama, energetici, veštačkoj inteligenciji i njenoj primeni u privredi, te letećim automobilima o kojima se razgovaralo sa čak tri francuske kompanije.
Osvrnuo se i na upotrebu nuklearne energije u Srbiji pa je dodao da je rešavanje pitanja energetike i hrane najvažnije pitanje sutrašnjice i budućnosti.
"Potpisivanje ugovora o rafalu za dva meseca"
Vučić je kazao da je srećan zbog rezultata razgovora u Parizu.
"Razgovarali smo o svim vidovima saradnje. Postigli dogovore po pitanju rafala. Potpisivanje ugovora se može očekivati otprilike za dva meseca, uz prisustvo predsednika Francuske", naveo je Vučić i naglasio da je to "strašno važno za nas".
"To otvara prilike za druge saradnje. Važno da radimo metro i pruge. Razgovaramo sa kompanijama za leteće automobile. Do Ekspa bi trebalo to da sprovedemo u delo. Razgovarali smo i o novim investitorima", kaže Vučić pa dodao da je bilo i razgovora kako da otpad iskoristimo za stvaranje energije, kako da rešimo čistoću vode, o prečistačima vode za Beograd.
08.43 - Obraćanje predsednika Srbije posle Poslovnog saveta
"Više od 11.000 u Srbiji radi za francuske firme! Veoma smo blizu potpisa za nabavku rafala"
Predsednik Vučić je naglasio da stvari mnogo bolje stoje nego što je to bilo ranije kad je reč o trgovinskoj razmeni sa Francuskom, te zapošljavanju, posle čega je govorio i o bruto domaćem proizvodu Srbije pa naglasio da je stopa rasta bila 5,9 odsto u februaru.
- Danas imamo više od 11.000 ljudi koji rade za francuske firme u Srbiji, kazao je predsednik pa se dotakao i priprema za EXPO 2027 za koji je rekao da je krov za sve ono što se trenutno radi u Srbiji poput velikih radova na prugama, zatim na beogradskom metrou za koji će nam biti potreban i operator za upravljanje metroom što je u stvari i otvoren poziv za sve francuske kompanije koje rade u toj oblasti i koje bi tako dugo godina mogle da posluju u Srbiji.
"Saradnja s francuskim kompanijama nam je potrebna"
Naime, Vučić je na Poslovnom savetu rekao da je Srbiji potrebna saradnja sa brojnim francuskim kompanijama i kao jedan od primera naveo Beogradski metro, za koji je rekao da će za njega morati da se nađe operater.
Na početku poslovnog saveta Francuska - Srbija rekao je da je potrebna i saradnja sa kompanijama za izgradnju deponija, upravljanje otpadom i svim ostalim, i da se sa njima sklope veliki ugovori na dugi niz godina.
Kako je objasnio, Srbija nije u stanju da upravlja tim sistemima zbog čega se tu otvara dosta prostora za francuske kompanije.
"Takođe se radujemo budućoj saradnji na polju veštačke inteligencije i duboko smo zahvalni Francuskoj koja nam je pomogla da predsedavamo ovim partnerstvom za veštačku inteligenciju koje je za nas od najvecće važnosti. Takođe smo juče počeli da razgovaramo sa EDF-om o strateškom razgovoru o nuklearnoj energiji, o nuklearnim reaktorima, jer znate da je to zelena energija. Nije u pitanju samo zelena energija, već energija koja će stvoriti održiv sistem za Srbiju. U suprotnom, za 20 godina nećemo moći da snabdevamo dovoljno električne energije ne samo našu industriju, već i naše stanovništvo", rekao je Vučić.
Kako je rekao, radi se o ogromnim investicijama, ali Srbija je spremna da blisko sarađuje sa Francuskom. Podsetio je na uzajamno poštovanje dve zemlje i dva naroda i istakao da ceni ne samo francuska preduzeća, već i Francuze u Srbiji.
Prezentacija ministra finansija Siniše Malog u Parizu
- Kao što je predsednik Srbije rekao, Srbija raste!, kazao je Mali osvrnuvši se na podatke iz prethodnog perioda kada je Srbija beležila neverovatan rast i pored kovida, svetske finansijske krize i rata u Ukrajini, te tako postala jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi.
Mali je naglasio i da je ostvarena rekordna stopa zaposlenosti u Srbiji i najniža stopa nezaposlenosti u novijoj istoriji te stoga "želimo još stranih investicija i novih radnih mesta".
- Srbija je dokazala da je jedna od najatraktivnijih destinacija za investitore, zahvaljujući i francuskim kompanijama - kazao je Mali dodavši da Srbija planira da uloži 19 milijardi evra u narednih tri godine, poveća prosečnu ali i minimalnu zaradu - prosečnu do 2027. na 1.400 evra što je ogroman skok u odnosu na onu od tristotinak evra 2012.
Mali je podsetio na ogromne građevinske projekte u Srbiji kad je reč o metrou, putevima, prugama, ali i Bio4 kampusu, najvećem biotehnološkom kampusu koji se, kako je rekao, gradi upravo dok ovo govorimo.
On se ponovo osvrnuo na EXPO 2027 kao krov svega onoga što se trenutno radi u Srbiji poput novog grada u gradu - novi nacionalni stadion, akvatik park...
Francuze je podsetio na izgradnju metroa pa pokazao i dokle su s gradnjom stigle ali i kako će na kraju izgledati potpuno nove Glavna autobuska i Glavna železnička stanica u Beogradu.
Podsetio je i na uspešnu saradnju s francuskim kompanijama u Srbiji poput Vansija, koji upravlja beogradskim aerodromom i postavlja rekorde kao što je 10 miliona putnika.
Podsetio je i na uspehe Er Srbije koja, kako je rekao, leti visoko, pa pomenuo interkontinentalne letove koje s uspehom obavlja naš nacionalni avio-prevoznik.
08.37 - Sastanak Poslovnog saveta Francuska-Srbija
Predsednik Srbije sastao se u Parizu, na poslovnom Savetu Francuska-Srbija, sa predstavnicima francuskog poslovnog udruženja Pokret francuskih preduzetnika – MEDEF International.
Na sastanku su i predstavnici francuskih kompanija koje su iskazale interesovanje za ovaj susret.
Posle sastanka, medijima su se prvi obratili domaćini koji su izrazili zadovoljstvo i zahvalnost povodom održanog sastanka pa podsetili da ovo nije prvi put da se sreću s predsednikom Srbije.
Podsetili su da je prethodnih godina već bilo takvih prilika a da je jedna od njih bio i sastanak povodom izgradnje metroa u Beogradu. Francuski domaćini su kazali i da otad prate kontinuitet u radu predsednika Vučića kad je reč o onome što on čini za Srbiju.
Dilor: Važno da francuske kompanije vide kontinuitet
Naime, Predsedavajući MEDEF-a Filip Delor poručio je da može da posvedoči da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uvek održavao svoju posvećenost tom važnom projektu i istakao da je za francuske kompanije veoma važno da vide da postoji neverovatan kontinuitet u njegovoj politici i u projektima da se obe zemlje razvijaju.
Dodao je da je za francuske kompanije veoma važno da mogu da razviju svoje prisustvo u našoj zemlji. "Okupili smo delegaciju od oko 20-30 francuskih kompanija u različitim sektorima delatnosti kako bismo imali privilegiju da podelimo sa vama ovaj sastanak”, rekao je Delor na početku sastanka poslovnog Saveta Francuska-Srbija.
Dodao je da se seća prvog susreta sa Vučićem dok je bio premijer, gde je imao privilegiju da prvo razgovara sa njim o projektu metroa.
08.04 - Sastanak s francuskim ministrom odbrane.
- Dobar i sadržajan razgovor sa ministrom odbrane o saradnji našeg Ministarstva odbrane i francuskog ministarstva, naših namenskih industrija, razmeni iskustava i tehnologija kao i o nabavci najsavremenijeg oružja i oruđa u odbrambene svrhe - kazao je Vučić.
- U vremenima velikih izazova činimo sve da sačuvamo svoju zemlju i zato nastavljamo ulaganje i snaženje Vojske Srbije i naše vojne industrije, a saradnja sa Francuskom u ovim oblastima je od neprocenjivog značaja, zaključio je Vučić posle sastanka s ministrom odbrane Francuske Sebastijenom Lekornuom.
07.50 - Dolazak predsednika Vučića na sastanak.
Još jedan srdačan doček u Parizu
Pogledajte dolazak predsednika Srbije
I drugog dana zvanične posete raspored predsednika je pun pa će tako prisustvovati i sastanku s predstavnicima francuskog poslovnog udruženja Pokret francuskih preduzetnika - MEDEF International i predstavnicima francuskih kompanija zainteresovanih za ulaganje u Srbiju.
Podsetimo, predsednik Vučić sinoć se sastao s francuskim kolegom Emanuelom Makronom s kojim je razgovarao i u četiri oka, nakon čega je održana svečana večera.
- Ponosan sam što sam večeras imao priliku da sa predsednikom Makronom razgovaram o svim važnim pitanjima od geopolitičkih, do bilateralnih i onih strateški najbitnijih za Srbiju i naš narod.
- Ukazao sam mu na neuporedivo bolje ekonomske odnose naše dve zemlje, ali i izneo očekivanje da možemo još više i bolje kada su u pitanju trgovinska razmena, investicije i zajedničko poslovanje u mnogim oblastima u kojima Srbija ima dosta da nauči od Francuske.
Izrazio sam očekivanje da će Francuska pružiti podršku Srbiji i u svim drugim sferama, prvenstveno kada su u pitanju naš evropski put i dijalog sa Prištinom. Još jednom sa zahvalio predsedniku Makronu na ličnom angažmanu kada je reč o očuvanju stabilnosti u našem regionu - napisao je Vučić na Instagramu.
Bonus video:
VUČIĆ SA ČUVENIM PROFESOROM NASTARIJEM: Energija, hrana, voda, uz stabilne javne finasije, biće najvažniji elementi za razvoj i uspeh država u svetu budućnosti