Bramerc stiže sutra u Srbiju

Tema jataci

Bramerc stiže sutra u Srbiju

Politika -
Bramerc će se sastati s premijerom Srbije Ivicom Dačićem, prvim potpredsednikom vlade i ministrom odbrane Aleksandrom Vučićem, predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasimom Ljajićem, tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem

HAG - Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc doputovaće sutra u dvodnevnu posetu Srbiji, tokom koje će se sastati s najvišim srpskim zvaničnicima, a glavna tema razgovora će biti pitanja vezana za dugogodišnje skrivanje haških begunaca i mrežu njihovih pomagača.

Bramerc će se sastati s premijerom Srbije Ivicom Dačićem, prvim potpredsednikom vlade i ministrom odbrane Aleksandrom Vučićem, predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju s Haškim tribunalom Rasimom Ljajićem, tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem i predstavnicima bezbednosnih službi.

Glavni haški tužilac će izveštaj o saradnji Srbije s Tribunalom proslediti Savetu bezbednosti UN sredinom novembra. U intervjuu uoči posete Srbiji, Bramerc je izrazio uverenje da je srpsko Tužilaštvo za ratne zločine imalo svoje razloge da dozvoli objavljivanje iskaza zaštićenog svedoka o trgovini ljudskim organima, napomenuvši da lično smatra da postoje brojni pravni i profesionalni razlozi da informacija ove vrste ostane poverljiva za vreme istrage.

Na pitanje kakvo je njegovo mišljenje o objavljivanju iskaza zaštićenog svedoka u specijalnoj emisiji RTS-a, po odobrenju srpskog Tužilaštva, i o verodostojnosti tog svedoka, koji je navodno učestvovao u vađenju organa srpskim zarobljenicima na severu Albanije i opisao kako je akcija organizovana, Bramerc je odgovorio:"Kako Tužilaštvo Tribunala nije uključeno u istrage koje se vode, nisam u poziciji da izrazim bilo kakvo mišljenje o tome je li svedok koji je je predstavljen u medijima verodostojan ili ne".

On je dodao da Haško tužilaštvo nema mandat da vodi istrage posle kraja 2004. godine i da više ne poseduje relevantne dokazne predmete povezane s tim navodnim zločinima, napominjući da razgovor o trgovini organima nije planiran kao tema u okviru njegovih sastanaka u Beogradu naredne nedelje.

Govoreći o istrazi i procesuiranju optuženih za učestvovanje u skrivanju haškog optuženika Ratka Mladića, Bramerc je naveo da Tribunal još nije dobio nikakav sveobuhvatni izveštaj u vezi s mrežom podrške beguncima i da će to pitanje biti tema razgovora sa srpskim Tužilaštvom.

"Verujemo da je još važno dobiti uvid u razloge za zakasnela hapšenja i videti kako su optuženi, Mladić, Karadžić i Hadžić, mogli tako dugo da izbegavaju pravdu. Mnoga su pitanja do danas ostala bez odgovora", kazao je Bramerc.

Komentarišući nagodbu koju su neki od pripadnika mreže podrške sklopili sa srpskim Tužilaštvom, Bramerc je rekao da je "primio k znanju" te sporazume koji su nedavno postignuti.

"Iako moram da prihvatim nezavisnost tužilaštva u donošenju takvih odluka, zaista se nadam da to ne znači da će istina o mrežama podrške ostati nepoznata", istakao je on.

Bramerc je poslednji put u Beogradu boravio 22. i 23. maja ove godine, gde je razgovarao s Ljajićem o nastavku saradnje Nacionalnog saveta sa Haškim tribunalom.Ljajić i Bramerc su se saglasili da se saradnja u oblasti dostavljanja dokumentacije, pristupa arhivama državnih organa i svedocima, kao i svim drugim tehničkim aspektima za koje je nadležan Nacionalni savet odvija na veoma visokom nivou.

Bramerc je 7. juna, podnoseći redovan polugodišnji izveštaj Savetu bezbednosti UN, naznačio da svakodnevna saradnja haškog tužilaštva sa zemljama bivše Jugoslavije "u potpunosti ispunjava očekivanja".Kao izuzetak zbog kojeg je zabrinut, naveo je "izostanak napretka u Srbiji u istrazi i krivičnom progonu osoba koje su pomagale beguncima od Haškog tribunala dok su bili na slobodi".

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track