Foto: Printscreen YT

uzalud ih zove

(VIDEO) NE, HVALA GOSPODINE TRAMP: Evo zašto Norvežani ne žele da žive u Americi!

Američki predsednik Donald Tramp ne voli baš doseljenike, posebno ne one koji dolaze iz "vuko*ebina", a oni koje bi rado video u Americi i ne pomišljaju da dođu!

Planeta

"Norveška je jedina zemlja čije doseljenike Tramp želi, međutim oni ne žele da dođu", piše Atlantik.

Prema podacima američkog Odeljenja za državnu bezbednost, "zelenu kartu" za SAD 2016. godine dobilo je 1,8 miliona ljudi, od čega tek 362 Norvežana. Zelena karta je korak do sticanja američkog državljanstva, koje je te godine dobilo 753.060 ljudi, a među njima 93 Norvežana.

Broj norveških doseljenika u Ameriku u stalnom je padu poslednjih pet godina. Prema podacima Instituta za migracionu politiku, u SAD živi manji broj Norvežana nego u ijednoj većoj evropskoj zemlji. Nekada je bilo drugačije. Između 1825. i 1925. godine u SAD se naselilo 800.000 Norvežana. Nakon Irske, to je najveći procenat stanovnika jedne zemlje koji je preselilo u SAD.

Sve se promenilo 1924. godine, donošenjem zakona koji je imao za cilj da se smanji broj doseljenika iz istočne i južne Evrope i Azije, ali se neplanirano drastično smanjio i broj doseljenih Norvežana.

Stručnjak za politiku imigracije Aleks Nourastek tvrdi da se čak 70 odsto iseljenika na kraju vratilo u Norvešku, delom i zbog niskih plata u SAD.

Katalizator promene bila je sama Norveška. U zemlji je krajem šezdesetih otkrivena nafta, a Norveška je novostečeno bogatstvo, za razliku od ostalih zemalja koje su u sličnoj situaciji podlegle lošem upravljanju i korupciji, uložila u svoje ljude i privredu.

Norveška je tako postala jedna od najbogatijih svetskih zemalja. BDP je 1960. godine iznosio 1.441,80 američkih dolara, a sada iznosi 70.911,80 dolara. Poređenja radi BDP SAD-a trenutno je 57.638.20 dolara.

Norveška je proglašena najsrećnijom zemljom na svetu (SAD je na 14. mestu), zemljom sa najviše političke slobode (SAD je 45.) i najviše slobode medija (SAD je 43.) i zemlja najvećeg prosperiteta (SAD je na 18. mestu).

Jednostavnim rečima, Norvežani nemaju ekonomsku motivaciju za preseljenje u SAD. Isti je slučaj sa većinom zapadnoevropskih zemalja. Broj evropskih doseljenika u SAD drastično je pao, a njihovo mesto zauzeli su doseljenici iz Azije, Latinske Amerike i Afrike.

Kurir.rs/Atlantik

Foto: Printscreens YT