Foto: Printscreen

VIDEO

MAJKA PROŠLA KROZ PAKAO USRED TRŽNOG CENTRA! Primetila da sa njenom BEBOM nešto nije u redu! Od ovoga STRAHUJU roditelji

Žena

Jedna mama je bila sa decom u tržnom centru na Floridi kada je u jednom momentu primetila da sa njenom bebom nešto nije u redu.

Naime, videla je da se njena beba guši. Podigla je iz kolica i pokušala da je spase. Primenila je korake koje se najčešće predlažu u ovakvim situacijama.

Podigla je bebu iz kolica, stavila je na kolena, okrenula licem prema podu i "udarala je" po leđima.

Međutim, devojčici nije bilo bolje. U pomoć su priskočili policajci koji su odmah primenili prvu pomoć i pozvali ekipu za dodatnu pomoć.

foto: Printscreen

Pružanje pomoći trajalo je tri minuta! Agonija majke dostigla je vrhunac. Na kraju je beba počela "normalno" da diše.

Kako da pomognete bebi koja se guši

Video prikazuje, ponovo napominjemo, noćnu moru svih roditelja. Uzroci gušenje su najčešće hrana ili određeni predmet koji najmlađi mogu da stave u usta i progutaju.

Nemile situacije dešavaju se u trenucima roditeljske "nepažnje". Dovoljno je ponekad da se samo roditelj okrene.

Ukoliko beba ili starije dete počne da se guši, važno je da roditelj ili odrasla osoba u njenoj blizini ostane pribrana.

foto: Printscreen

Gušenje odaju sledeći znaci: beba otvorenih usta proizvodi čudne zvuke ili nije u stanju da proizvede nikakav zvuk. Bebina koža može pocrveneti ili poplaveti.

A koraci prve pomoći su ssledeći:

  • udaranje po leđima: ako je beba svesna, a ne može da kašlje, plače ili diše i imate utisak da joj je nešto upalo u grlo, postavite je pažljivo da leži trbuhom na vašu podlakticu - , sa glavom u neutralnom položaju, nagnutom na dole. Palcem i prstima pridržavajte njenu vilicu.
  • korenom dlana pet puta jače udarite bebu po leđima, u predelu između bebinih lopatica, kako bi predmet mogao da se izbaci "napolje", odnosno oslobode njeni disajni putevi. Važno je: sve vreme podržavajte njenu glavu i vrat čvrsto držeći njenu vilicu sa palcem i kažiprstom.
  • pritiskanje grudne kosti: bebu zatim postavite u ležeći položaj na leđima, na vašoj podlaktici, sa glavom spuštenom naniže - niže u odnosu na telo. Dlanom ruke na kojoj je beba pridržavajte njenu glavu i vrat. Izvršite pritisak na grudnu kost bebe sa dva prsta. Pritisak se izvodi pet puta, nakon čega se proverava da li je strano telo izbačeno ili je u ustima.
  • ponavljanje udaranja po leđima i pritiskanja grudne kosti: naizmenično radite pet udaranja po leđima i pet potisaka grudne kosti sve dok predmet ne bude izbačen ili dok se beba jako ne zakašlje, počne da plače, diše... Ako počne da kašlje, dozvolite joj da se iskašlje.

Nažalost, u ovakvim situacijama beba ponekad može izgubiti svest. Važno je da što pre pozivete Hitnu pomoć.

Kurir.rs/Žena/Foto: Printscreen