ISTORIJSKI USPEH: Novak treći put u nizu osvojio Melburn

Het trik

Najbolji teniser sveta potvrdio dominaciju na prvom gren slem turniru u sezoni
1 / 11 Foto: REUTERS

MELBURN - Novak Đoković je kralj Melburna! Srpski teniser savladao je u finalu Australijan opena Endija Mareja sa 3:1 (6:7 (2), 7:6 (3), 6:3, 6:2) posle tri sata i 40 minuta igre i treći uzastopni put, a ukupno četvrti osvojio prvi gren slem u sezoni. Đoković je time ušao u istoriju kao prvi igrač kome je to pošlo za rukom u Open eri.

Srpski as je osvojio svoj šesti gren slem turnir u karijeri.

Đoković je oborio i rekord Ivana Lendla, trenera Endija Mareja, sa 21. uzastopnom pobedom u Melburnu.

Četvrtim trofejom na Australijan openu Đoković se izjednačio sa Andre Agasijem i Rodžerom Federerom.

Prvi set otišao je u taj-brejk, iako je srpski teniser imao čak pet prilika da oduzme servis protivniku, međutim nijednu nije iskoristio, pa je Marej u odlučujućem gemu prilično lako došao do vođstva.

Drugi set bio je sličan prvom, s tim što u njemu Marej nije iskoristio svoje tri prilike za brejk, a Đoković je u taj-brejku osvojio dva poena na protivnikom servis i izjednačio u setovima.

Đoković je u trećem setu pri vođstvu od 4:3 iskoristio treću brejk loptu, da bi sigurnim servisom dobio naredni gem i tako preokrenuo rezultat u setovima u svoju korist.

Kako je završio treći, Đoković je tako počeo i četvrti set i britanskom teniseru uzeo dva brejka, iako je Mareju pružio nekoliko šansi da mu oduzme servis, koje on nije iskoristo. Pri vođstvu sa 5:2 za Đokovića Marej je uspeo da povede sa 30:0, ali je srpski teniser ipak sa četiri vezana poena došao do pobede i trofeja u Australiji.

1. SET

Posle dva minuta meča Đoković vodi sa 1:0. Jedan as servis i dva servis vinera, uz neiznuđenu grešku Britanca donose početnu prednost srpskom teniseru.

Bez izgubljenog poena Marej osvaja svoj prvi gem u meču.

Drugim asom u meču Đoković stiže do vođstva 2:1.

Prvi as za Škota i drugi uzastopni gem bez izgubljenog poena donose izjednačenje 2:2.

Fenomenalnim poenom Đoković osvaja treći gem na svoj servis. Sa dve neiznuđene greške srpski teniser je dozvolio Mareju da stigne do izjednačenja, ali je potom u dugoj razmeni udaraca uspeo da veže dva poena.

Šteta, propustio je Đoković prve brejk šanse u meču. Imao je dve vezane, potom još dve na prednost, ali se Marej uvek vraćao i na kraju as udarcem izjednačio na 3:3.

Vrlo važan gem posle onog kada je ispustio četiri brejk lopte - Đoković odličnim servisima stiže do 4:3.

Đoković ne koristi ni petu brejk loptu, Marej stiže do izjednačenja 4:4.

Trećim asom u meču Đoković posle 45 minuta igre vodi sa 5:4.

Relativno lako osvojen gem za Mareja, lak u odnosu na prethodna dva kada je spasao pet brejk lopti. 5:5.

Dobija Đoković i šesti svoj servis, Marej nije imao nijednu brejk šansu u prvom setu - 6:5.

Taj brek. Sedam puta su do sada igrali 13. gem u jednom setu i Marej vodi sa 5:2.

Loš početak Đokovića, dupla servis greška donela je mini brejk Škotu. Marej osvaja oba svoja servisa, potom pravi još jedan mini brejk. Đoković je do sada napravio čak 24 neiznuđene greške - 4:1 za Mareja. Škot stiže do pet vezanih set lopti - 6:1. Koristi drugu Marej i posle čak 68 minuta osvaja prvi set 7:6. Đoković je propustio čak pet brejk lopti u prvom setu i napravio 25 neiznuđenih grešaka.

2. SET

Marej sigurno, bez izgubljenog poena, stiže do 1:0 u drugom setu.

Trenuci krize u igri Đokovića, Marej stiže do tri vezane brejk lopte. Škot je osvojio 17 od poslednjih 19 poena. Veliki preokret srpskog tenisera u nastavku gema, spasao je 0:40 i iskoristio drugu gem loptu za izjednačenje 1:1.

Dobra završnica Mareja u trećem gemu ovog seta, posle 30:30 Škot osvaja dva poena i vodi sa 2:1.

Novak je osvojio poslednja dva poena u četvrtom gemu, samim tim izjednačio na 2:2.

Šestim asom Marej osvaja svoj treći gem - 3:2 u drugom setu. Đoković je prilično nervozan zbog grešaka koje pravi.

Gem bez problema za Đokovića - 3:3 posle 32 minuta igre u drugom setu. Dosta se muči srpski teniser, ima dosta problema u igri, napravio je previše neiznuđenih grešaka.

Odličan gem za Mareja, vodi sa 4:3 u drugom setu. Đoković je bez brejk prilike u ovom delu igre.

Gem kakav je bio preko potreban Novaku, 4:4 posle 40 minuta igre.

Još jedan gem praktično bez igre, ovog puta pripada Mareju - 5:4. Đoković će servirati za opstanak u drugom setu.

Novak stiže do izjednačenja 5:5 u drugom setu. Odlični servisi i napadi srpskog tenisera.

Posle 56 minuta igre Marej osvaja 11. gem u drugom setu i vodi sa 6:5. Novak će po drugi put u setu servirati za opstanak.

Poput prvog, i u drugom će se igrati taj-brejk. Nijedan brejk u dosadašnjem delu meča.

U prva četiri poena taj-brejka nije viđen mini brejk, ali u petom jeste - Đoković oduzima servis Mareju. Za razliku od prvog, ovaj taj-brejk Đoković igra na mnogo većem nivou - osvaja naredna dva poena, potom pravi novi mini brejk i stiže do tri vezane set lopte - 6:3. Koristi prvu i stiže do izjednačenja u setovima - 1:1. U prva dva seta nije viđen brejk, svih 12 gemova osvojili su teniseri koji serviraju.

3. SET

Đoković prvi na servisu - bez većih problema stiže do 1:0.

Izjednačeno u setovima i gemovima - 1:1.

Dobar početak za Novaka, servisi bez greške donose srpskom teniseru prednost 2:1.

Četvrti gem u meču koji Marej dobija bez izgubljenog poena - 2:2. Prvi servis Škota je nerešiva enigma za Đokovića do sada.

Gem bez problema za Đokovića, 3:2 u trećem setu. Igra se 24 minuta u ovom delu meča.

Marej nastavlja tradiciju osvajanja servisa - 3:3.

Đoković vodi sa 4:3, ponovo uz samo jedan izgubljeni poen.

PRVI BREJK u meču! Đoković oduzima servis Mariju, prvi put u meču jedan od tenisera gubi servis - 5:3, Novak servira sa osvajanje trećeg seta i vođstvo.

Bez izgubljenog poena Đoković osvaja servis i sa 6:3 stiže do 2:1 u setovima!

4. SET

Đoković je već u prvom gemu četvrtog seta napao servis Mareja, ali nije mogao dalje od 40:40. Škot vodi sa 1:0.

Novak je isčupao svoj servis, Marej je stigao do 0:30 i opasno pripretio, ali se Novak sjajnim servisima vratio u gem i osvojio ga za 1:1.

BREJK ĐOKOVIĆA! U ranoj fazi četvrtog seta Novak Đoković pravi novi brejk, drugi u meču i vodi sa 2:1.

Đoković je potvrdio brejk prednosti, osvojio je svoj servis za 3:1 u četvrtom setu.

Novi BREJK ĐOKOVIĆA! Dugačak gem završen je duplom servis greškom Mareja. Srpski teniser je na dobrom putu da uđe u istoriju Australijan opena!

Peti gem u četvrtom stu za Đokovića, srpski as je na korak od osvajanja Australijan opena.

Endi Marej je ostao u setu, osvojio je gem za 5:2. Novak će servirati za meč i titulu.

To je to!!! Novak Đoković je ispisao novu stranicu istorije osvojivši treći put za redom Australija open!!!