AMERIKA JE DONELA ODLUKU! Tramp odložio carine Meksiku!
Predsednica Meksika Klaudija Šejnbaumizjavila je u ponedeljak da će carine od 25 odsto koje je njenoj zemlji uveo američki predsednik Donald Tramp biti stavljene na čekanje za mesec dana.
Saopštenje je usledilo nakon "dobrog razgovora" sa Trampom, rekla je Šejnbaum.
Tramp je u subotu potpisao naredbu o uvođenju strogih carina na uvoz iz Meksika, Kanade i Kine, izazivajući brzu odmazdu i osećaj izdaje od severnoameričkih suseda, pošto je među dugogodišnjim saveznicima izbio trgovinski rat.
Republikanski predsednik je na društvenim mrežama objavio da su carine neophodne "da bi se zaštitili Amerikanci", pritiskajući tri države da učine više na suzbijanju proizvodnje i izvoza ilegalnog fentanila i da Kanada i Meksiko smanje ilegalnu imigraciju u SAD.
Šejnbaum je najavila da će tarife biti pauzirane na mesec dana nakon razgovora sa Trampom.
Ona je podelila vest u postu na mreži X (bivši Tviter), napisavši da će Meksiko rasporediti 10.000 pripadnika Nacionalne garde na svoju severnu granicu radi borbe protiv trgovine drogom, posebno fentanilom.
Zauzvrat, SAD su se obavezale da će raditi na zaustavljanju priliva razornog oružja u Meksiko.
- Imali smo dobar razgovor sa predsednikom Trampom, uz međusobno poštovanje naših odnosa i suvereniteta. Postigli smo niz sporazuma - napisala je Šejnbaum na španskom jeziku na mreži X, izlažući ključne tačke sporazuma, uključujući saradnju u oblasti bezbednosti i trgovine.
Obraćajući se novinarima na svojoj dnevnoj konferenciji za novinare, Šejnbaum se osvrnula na najavu na društvenim mrežama uz bezbrižnu opasku: "Da li ste već videli tvit?" - upitala je, izazvavši smeh nekih novinara.
Šejnbaum je potvrdila da će SAD i Meksiko sada učestvovati u razgovorima na visokom nivou o bezbednosti, trgovini i migracijama.
Ona je takođe izrazila podršku meksičkim imigrantima u SAD, navodeći da će oni "uvek imati podršku meksičke vlade i celog Meksika".
Na pitanje da li se razgovaralo o ličnom sastanku sa Trampom, Šejnbaum je rekla da to još nije na stolu, ali je naglasila da su se složili da održavaju redovne razgovore fokusirane na ključna bilateralna pitanja.
- Ne govorimo o sastanku uživo, već o održavanju telefonskih poziva, posebno o ovim temama - rekla je ona.
Ona je ponovo potvrdila svoje poverenje u sporazum, rekavši: "Sigurna sam da tokom ovog meseca možemo da postignemo rezultate."
Tramp je objavio izjavu u kojoj je razgovor sa Šejnbaum opisao kao "veoma prijateljski" i potom izložio preuzete obaveze.
- Upravo sam razgovarao sa predsednicom Meksika Klaudijom Šejnbaum. Bio je to veoma prijateljski razgovor u kojem je ona pristala da odmah pošalje 10.000 meksičkih vojnika na granicu koja razdvaja Meksiko i SAD - rekao je Tramp.
- Ti vojnici su posebno određeni kako bi zaustavili priliv fentanila i ilegalnih migranata u našu zemlju - rekao je on.
Tramp je takođe rekao da će dve zemlje pauzirati predviđene tarife na mesec dana kako bi dali šansu pregovorima, koji će uključiti državnog sekretara Marka Rubija, ministra finansija Skota Besenta i ministra trgovine Hauarda Lutnika.
- Radujem se učešću u tim pregovorima sa predsednicom Šejnbaum dok pokušavamo da postignemo dogovor između naše dve zemlje - zaključio je Tramp.
Tramp najavio razotkrivanja dokumenata o svemirskim brodovima:

