AKO ODETE U HRVATSKU NA LETOVANJE, USLUŽIĆE VAS SIRIJCI: Hrvati otišli, neće da rade za male pare, ugostitelji na mukama!
Ilustracija, Foto: Profimedia

traže smanjivanje poreske stope

AKO ODETE U HRVATSKU NA LETOVANJE, USLUŽIĆE VAS SIRIJCI: Hrvati otišli, neće da rade za male pare, ugostitelji na mukama!

Hrvatska -

Bosanci i Hercegovci, Makedonci i Sirijci - to je radna snaga koju zapošljavaju hrvatski ugostitelji koji su otkrili kakva su im iskustva sa stranim radnicima.

Iako je Vlada Hrvatske prvo odbila da poveća kvote za uvoz radnika u turizmu, nedavno je ipak popustila pod pritiscima ugostitelja i povećala kvote za turizam i ugostiteljstvo za 2.000 radnika, i to s 10.611 na 12.611, s mogućnošću rada još hiljadu radnika, ali i te su kvote već potrošene.

To su rekli ugostitelji koji su apelovali na Vladu da održi hitan sastanak navodeći da je turizam pred kolapsom.

Predsednik Nezavisnog udruženja ugostitelja Marin Medak istakao je da Hrvatska ima najvišu stopu PDV-a na pripremu i posluživanje hrane na Sredozemlju i jednu od najviših stopa u Evropskoj uniji.

"Tražimo hitno smanjivanje te stope na 13 odsto, kao i ukidanje poreza na potrošnju od 3 odsto jer nas te stope onemogućavaju da adekvatno platimo domaće radnike koje želimo da zapošljavamo umesto stranaca. Nalazimo se u poreskim makazama koje nam ne dozvoljavaju razvoj i uništavaju ne samo naš sektor nego i turizam kao ključnu granu hrvatske privrede. Prihod nam je kroz visoke poreze i davanja praktično nacionalizovan, a svi rizici i obaveze ostaju nama. Naša inicijativa sada je prerasla u aktivnu Koordinaciju ugostitelja Hrvatske kao rezultat krajnje potrebe za promenom", izjavio je Medak.

I ostali ugostitelji sa kojima su razgovarali hrvatski novinari, kao i predsednik Hrvatske turističke organizacije Veljko Ostojić, rekli su da žele domaću radnu snagu, ali problem je, ističu, što nje jednostavno nema.

Ugostitelji traže poresko rasterećenje kako bi mogli da daju bolje plate i tako privuku hrvatske radnike koji su otišli u inostranstvo jer u Hrvatskoj, navode, nema radnika.

Iako se vlada redovno poziva na to da na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje ima hiljade kuvara, konobara i sobarica, ugostitelji se pitaju gde su ti ljudi jer im se ne javljaju na oglase za posao.

Kurir.rs/Index.hr Foto: Profimedia

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja