(FOTO, VIDEO) VELIČANSTVENA POBEDA: Orlovi na krilima Bjelice srušili Španiju

Fantastičan start Srbije na Evrobasketu

EP Košarka -
Naša reprezentacija odigrala sjajno drugo poluvreme i savladala velikog rivala 80:70
1 / 10 Foto: Fonet

Reprezentacija Srbije pobedom nad Španijom počela je takmičenje u Grupi B na Evrobasketu. U "Mercedes Benc areni" u Berlinu "orlovi" su trijumfovali - 80:70 (11:21, 23:15, 28:16, 18:18).

Blistao je Nemanja Bjelica sa 24 poena, deset skokova, četiri asistencije... Postigao je i odlučujuću trojku kojom je presudio pobednika za 74:70. Inače, retko je promašivao... Njegov imenjak Nedović dodao je 14 poena, Miloš Teodosić 12 poena, uz pet skokova i četiri asistencije... Bogdan Bogdanović je ubacio osam poena, a imao je i po pet asistencija i skokova.

Na drugoj strani bolji od ostalih Španaca bio je Pau Gasol (16p, 5sk), dobre partije pružili su i Felipe Rejes (13p), Nikola Mirotić (10p, 10sk)...

"Orlovi" su odlično počeli meč, Špancima nisu dozvolili da daju nijedan koš u uvodnih pet minuta! Međutim, poveli su samo 5:0. "Crvena furija" je to iskoristila i do kraja prve deonice stekla veliku prednost.

Ekipa Aleksandra Đorđevića je, međutim, zahvaljujući osam vezanih poena Nedovića u finišu prvom poluvremena vratila meč u egal.

A onda, u drugom poluvremenu, "orlovi" su pokazali zašto ih svi smatraju jednim od glavnih kandidata za medalju, finale, samim tim i plasman na Olimpijske igre u Rio de Žaneiru. Treću deonicu dobili su ubedljivo - 28:16! Znalački su prednost sačuvali do kraja, a poslednji trzaj ekipe Serđa Skariola da načini preokret u poslednjem minutu meča trojkama su osujetili Bjelica i Bogdanović!

Narednu utakmicu izabranici Aleksandra Đorđevića igraju sutra u 15 sati sa Nemačkom.

Kraj - 80:70!

40. minut - 77:70 - Trojka Bjeliceeee!!! Pa Bogdanovićaaaa!!!

39. minut - 71:70 - Teodosić pogodio dva bacanja, uzvratio je, naravno, Gasol.

39. minut - 69:68 - Gasol je u seriji, dovodi Španiju na samo poen zaostatka.

37. minut - 69:63 - Opet trojka Ribasa! Uzvratio je Bjelica gotovo sa devet metra!

36. minut - 66:60 - Kada su Španci krenuli da smanje na samo dva poena Teodosić je lupio rampu Rejesu!!! U kontri Bjelica je podigao na plus šest.

33. minut - 64:56 - Sjajna asistencija Teodosića i kucanje Raduljice!

33. minut - 62:56 - Mirotić je vezao četiri poena, pa Furija prilazi na minus šest.

32. minut - 62:52 - U prvom minutu poslednje četvrtine nije bilo poena.

Izveštač Kurira iz "Mercedes Benc arene" javlja da na tribinama ima oko 11.000 gledalaca, od čeka je više od 8.000 pristalica Srbije!

Kraj treće četvrtine: Fantastična igra srpskih košarkaša u ovoj deocnici, dobili su je rezultatom 28:16.

29. minut - 60:49 - Srbija prvi put ima dvocifrenu prednost!

29. minut - 58:49 - Rafalna paljba "orlova" van linije 6,75. Precizan je i Erceg!

28. minut - 53:45 - Konačno trojke u serijama, pogodio je Milosavljević tek što je ušao u igru, a zatim i Bogdanović!

26. minut - 48:45 - Pogodio je i Marković, Srbija odlazi na "plus tri", na tribinama euforija, a Skariolo zove tajm-aut.

25. minut - 46:45 - Torjka Bjelica za vođstvo posle dugio, dugo vremena!

24. minut - 43:43 - Ulaz Teodosića za izjednačenje.

24. minut - 41:43- Opet se zaorilo iz grla srpskih navijača: "Svi u napad, ajmo, ajde"...

23. minut 37:41 - "Orlovi" su već iskoristili bonus. Gasol oba puta precizan sa penala.

22. minut - 37:39 - Teodosić je pogodio svoju prvu trojku, a treću za Srbiju.

Kraj prvog poluvremena: Uspela je Srbija da se vrati u igru zahvaljujući Nedoviću, koji je u finišu vezao osam od svojih ukupno deset poena. Inače, dugo je Španija imala dvocifrenu prednost. Rudi Fernandez i Ribas su dali po deset poena za Španiju, koliko je dao i Nedović, dok je Bjelica ubacio jedan manje.

20. minut - 34:36 - Ljulj pogađa iz neverovatne situacije za prednost Španije na poluvremenu.

20. minut - 34:34 - Nedović igra simultanku, vezao je osam poena, posle dve trojke ubacio je i dvojku, i Srbiju doveo do izjednačenja!

19. minut - 32:34 - Evo i prve srpske trojke! Odmah i druge! Obe je pogodio Nedović! Prethodno, "orlovi" su promašili svih sedam pokušaja van linije 6,75.

19. minut - 26:34 - Dve trojke na meču, obe dao Ribas!

17. minut - 24:31- Au kakvu šansu je propustio Kalinić da smanji na samo tri poena zaostatka. Umesto toga, poklonio je loptu Špancima, koji su pobegli na plus sedam.

16. minut - obe ekipe su izašle iz bonusa.

15. minut - 19:27 - Srbija je pokušala da izvrši pritisak na početu druge deonice i stigne rivala, ali su Španci odbili taj napad "orlova."

12. minut - 17:23 - "Orlovi" su u jednom napadu dali četiri poena, Marković iz igre i Bogdanović iz slobodnih bacanja.

Kraj prve četvrtine: Srbija je odlično počela, povela 5:0, ali su se Španci razgoropadili posle uvodnih pet minuta bez poena - 11:21.

10. minut - 9:19 - Aleksandar Đorđević je dobio tehnički grešku zbog protesta, što je Rudi Fernandez sa linije penala iskoristio da podigne prednost na deset poena (19:9).

9. minut - Selektor Srbije zatražio tajm-aut.

8. minut - 9:14 - Prvu trojku na meču postigao je Ribas, koji je i inicirao veliki preokret. Podsetimo, Srbija je vodila 5:0.

7. minut - 7:9 - Ljulj je precizan sa slobodnih bacanja za izjednačenje na 7:7. Rejes pogađa iz reketa za prvo vođstvo Španije - 9:7.

6. minut - 5:3! Španci punih pet minuta nisu dali koš, a onda je Rudi Fernandez dao koš i pogodio dodatno slobodno bacanje.

5. minut - Šteta. Utisak je da je Srbija mogla i ubedljivije da vodi kad već igra ovako strašnu odbranu.

5. minut - Raduljica je zamenio startnog centra Kuzmića.

5. minut - 5:0! - Teodosić je pogodio jedno slobodno bacanje, a dvojku je ubacio Bjelica.

4. minut - 2:0! Kalinić je jedini strelac posle tri minuta igre. Španci imaju mnogo problema u napadu.

18:00 - Evrobasket je počeo za Srbiju!

17:54 - Intoniraju se himne...

17:32 - Svaka reprezentacija ima "svoju" pesmu pred početak utakmice. Dvoranom sada odjekuje "Igraj i pobedi" za "orlove.

17:27 - Srpski navijači okupirali su Berlin, evo ih ispred "Mercedes - Benc arene". Sve više ih je i unutra. Imaće "orlovi" veliku podršku.

17:14 - Podsetimo, samo finalisti Evrobasketa obezbediće učešće na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru, a reprezentacije plasirane od trećeg do šestog mesta igraće u dodatnim kvalifikacijama.

16:59 - Završene su još tri utakmice... U grupi u kojoj je i Srbija, Nemačka je savladala Island samo sa šest poena razlike 71:65. Iznenađenje je u Grupi C načinila Holandija savladavši Gruziju 73:72, dok je u meču Grupe A Poljska bila bolja od BiH 68:64.

16:52 - "Reprezentacija Srbije uvek ima najveće ambicije. Drugi smo na svetu i sigurno da ćemo i na prvenstvu da probamo da napravimo najbolji mogući rezultat. Biće izuzetno teško, pošto je ovo jedno od najjačih kontinentalnih šampionata u poslednjoj deceniji. Ima sjajnih ekipa i mislim da dobar dan pojedinca može dosta da utiče i promeni čitav turnir, a svi znamo kakvih će igrača i ekipa biti", kaže Marko Simonović.

16:41 - Znate li šta Nemanja Bjelica očekuje od Evrobaketa?! Pročitajte u intervjuu datom Kuriru.

16:38 - Deluje da su "orlovi" spremni za Špance. Podsetite se kako Bogdan Bogdanović "prangija" na treningu.

16:40 - Završena je prva utakmica Evrobasketa: Češka je deklasirala Estoniju 80:57. Dominantni u češkoj selekciji bili su nekadašnji igrči Partizana i Crvene zvezde Jan Veseli i Blejk Šilb. Veseli je ubacio 16 poena i imao osam skokova, za 23 minuta provedena na parketu, dok je Šilb postigao dva poena manje za 25 minuta.

16:29 - Da li je ovo simbolika. Baš na današnji dan pre 13 godina reprezentacija Jugoslavije pobedila je u četvrtfinalu Svetskog prvenstva selekciju Sjedinjenih Američkih Država.

16:16 - Nekadašnji selektor Jugoslavije i Nemačke Svetislav Pešić rekao je danas da veruje u reprezentaciju Srbije na Evropskom prvenstvu i kazao je da treba podržati i selektora Aleksandra Đorđevića."Srbija je odlična. Tim je dobar, postoji kontinuitet sa trenerom, napravljena je atmosfera, dobra je ekipa. Znamo da je u košarci ekipa na prvom mestu, to je ekipni sport u kome na kraju pojedinci odlučuju. Srbija ima dovoljno pojedinaca koji se neće uplašiti lopte na kraju", rekao je Pešić novinarima iz Srbije u Berlinu.

16:09 - Centar srpske reprezentacije Miroslav Raduljica oglasio se iz svlačionice dva sata pre početka duela sa Špancima. On je na "Instagram" postavio fotografiju cele srpske ekipe sa jasnom porukom: "To je to, momci. Sada samo igraj i pobedi".

16:01 - Evo i kratkog časa iz istorije. Srbija i Španija sastajali su se šest puta. "Crvena furija" je uspešnija, ostvarila je četiri pobede.2009. EP (1. kolo): Srbija - Španija 66:572009 EP (finale): Španija - Srbija 85:632010. SP (četvrtfinale): Srbija - Španija 92:892011. EP (druga faza): Španija - Srbija 84:592013. EP (četvrtfinale): Španija - Srbija 90:602014. SP (4. kolo): Španija - Srbija 89:73

Detalj iz duela u Ljubljani iz 2013, Foto: AP

15:47 - Ljubitelji košarka u Srbiji zauvek će pamtiti četvrtfinale "orlova" protiv Španije na Svetskom prvenstvu u Turskoj 2010. Podsetimo se neverovatne trojke Teodosića sa devet metara sa te utakmice.

15:40 - Selektor Srbije Aleksandar Đorđević najavio je da su njegovi izabranici spremni da ulože maksimum truda kako bi ostvarili cilj. "Momci su dobro radili i imamo veliku želju da iz jednog zajedništva dođemo do rezultata koji će nas odvesti u Rio. To smo zacrtali i samo to nam je u glavi. Želimo da od prvog dana svima stavimo do znanja da smo došli po medalju, košarka se igra za to i niko ne beži od toga", izjavio je Đorđević uoči starta šampionata. On je naveo da je Španija izuzetno jak protivnik, ali i napomenuo da je današnja utakmica samo prva bitka od mnogih koje slede na kontinentalnom prvenstvu. "Španci su ranjeni lav, njihov ponos je veliki, a kvaliteti svima poznati i oni su među favoritima za titulu. Mi respektujemo svakog protvnika, ali ulazimo u svaku utakmicu sa željom za pobedom. Nikada nisam u životu bio pesimista, a teren će pokazati ko je najbolji, u to čvrsto verujem. Specijalno je kada čovek može da predstavlja svoju zemlju i kada se igra protiv šampionskih ekipa. Iz tog specijalnog osećanja proističe i velika želja i motivacija koje će nam, nadam se, pomoći", poručio je Đorđević.

15:31 - Utakmice Grupe B igraju se u berlinskoj "Mercedes-Benc areni" kapaciteta 14.500 mesta.

15:27 - Proslavljeni srpski košarkaš, a sada potpredsednik Košarkaškog saveza Srbije Dejan Tomašević, vidi selekciju Francuske kao glavnog favorita na Evropskom prvenstvu, ali se nada da će Srbija odigrati kvalitetno. “"Ako treba da se opredelim za jednog favorita, onda je to sigurno Francuska, ako za više - onda su tu i Španija, Italija, Litvanija, i svakako Srbija sa jednom velikom željom da upravo mi budemo ti koji će odigrati dobro prvenstvo. Ono što je očigledno jeste da se ta razlika između velikih košarkaških sila i manjih selekcija iz godinu u godinu smanjuje I da su sada senzacije moguće"”, rekao je Tomašević

15:15 - U Grupi B se danas još sastaju i Nemačka - Island (15.00) i Italija - Turska (21.00).