(VIDEO) ŠER RASPLAKAO EDIJA RAMU: Švajcarci sa 5 Albanaca slavili u bratskom derbiju

Drugi meč A grupe

Francuska 2016 -

Fudbaleri Švajcarske savladali su u drugom meču A grupe Evropskog prvenstva Albaniju sa 1:0, a gol odluke postigao je Šer u petom minutu.

Švajcarska koja je veći deo meča igrala sa fudbalerom više, pošto je Lorik Cana zbog igranja rukom i drugog žutog kartona isključen u 37. minutu, je bila znatno bolji rival u Lansu i samo zahvaljujući golmanu Beriši, Albanija je minimalno poražena, u meču koji je sa tribina pratio i albanski premijer Edi Rama.

Taj poraz, donekle ide na dušu pomenutog golmana Lacija, koji je u petom minutu kod kornera, krenuo da boksuje loptu, ali je zbog loše procene Šer stigao pre njega i postigao gol, koji je Švajcarskoj doneo tri boda.

Interesantno je da je u švajcarskom timu, nastupalo čak pet Albanaca, a da su se na suprotnim stranama našla rođena braća Taulant i Granit Džaka. U narednom kolu, 15. juna Albanija igra sa Rumunijom, a Francuska protiv Švajcarske

Drugo poluvreme

90+3 - Kraj utakmice

87 minut - Kakva šansa za Albaniju! Gaši je izbio sam pred golmana, ali je Zomer bio uspešniji i spasao mrežu

81. minut - Duga lopta ka Seferoviću, koji je stigao do nje pre golmana Beriše. Napadač Švajcarske je potom pao u kaznenom prostoru, ali jedanaesterca nije bilo

76. minut - Sadiku je imao drugu odličnu priliku na utakmici, ali nije uspeo da postigne prvi gol za Albaniju na evropskim šampionatima

66. minut - Zicer za Seferovića, ali odlična odbrana Beriše60. minut - Majka braće Džaka na tribinama

53. minut - Šaćiri je imao doličnu priliku, ali je Beriša odbranio

46. minut - Počelo je drugo poluvreme

45+1 - Kraj prvog poluvremena

36. minut - Lorik Cana je zbog igranja rukom, dobio drugi žuti karton, pa će Švajcarskau igrati sa igračem više, u nastavku akcija je Džemaili pogodio stativu

32. minut - Dobar napad Albanije, ali i odbrana švajcarskog golmana

28. minut - Igra se između dva šesnaesterca

14. minut - Švajcarci i dalje pritiskaju,m imaju inicijativu i kontrolišu dešavanja na terenu, ali od momenta kada su postigli gol, nije bilo večih prilika

5. minut 1:0 GOOOOOOOL! Posle kornera za Švajcarrsku Beriša je krenuo da boksuje loptu, ali je Šer bio brži i zatresao praznu mrežu

1. minut - Počela je utakmica u Lansu

Prvo poluvreme

Albanija - Švajcarska

Lans

Stadion: Boler. Kapacitet: 62.300

Sudija: Karlos Velasko Karbaljo (Španija)

ALBANIJA: Beriša - Hisaj, Cana, Mavraj, Agoli - Abraši, Džaka (Granit), Kukeli - Roši, Ljenjani - Sadiku

ŠVAJCARSKA: Zomer - Lihštajner, Šer, Đuru, Rodrigez - Behrami, Džaka (Talant) - Mehmedi, Šaćiri, Džemaili -Seferović

Sastavi

Matematika kaže da je čak 15 igrača dva tima albanskog porekla, a dvocifren broj njih je rođen ili odrastao u Švajcarskoj. Dres Švajcarske šestorica igrača albanskog porekla – Granit Džaka, Valon Behrami, Đerdan Šaćiri, Šani Tarašaj, Blerim Džemaili, Admir Mehmedi. S druge strane, čak devetorica reprezentativaca Albanije su rođena ili odrasla u Švajcarskoj. Među njima je i Tulant Džaka koji je u mlađim kategorijama često istican kao bolji igrač od Granita, ali je bio i problematičan, pa se nije izborio u "domovini".

Upravo će braća Džaka biti posebno u centru pažnje jer će igrati na različitim stranama. Dok stariji Tulant (25) igra za Albaniju, zemlju u kojoj nisu rođeni ni njegovi roditelji, njegov mlađi brat Granit (23) igra za rodnu Švajcarsku. Braća Džaka su inače rođeni u Bazelu, u razmaku od 18 meseci, dok su im roditelji Ragip i Elmaze poreklom sa Kosova. Obojica su prošli sve mlađe selekcije Švajcarske.

Tako je Granit debitovao za Švajcarsku kao 19-godišnjak protiv Engleske na Vembliju i do sada skupio više od 40 nastupa. Tulant je do 2013. bio mladi reprezentativac Švajcarske, da bi sledeće godine nakon što nije dobio poziv u seniorski tim, pak zaigrao za Albaniju. Granit nije u potpunosti "kupio" poverenje navijača, imao je povremeno problema zbog porekla, a kada je u maju davao intervju na utakmici Bazela u Lucernu, navijači su mu zviždali, verovatno jer je pozdravio odluku FIFA da primi Kosovo u svoje članstvo.

S druge strane, Tulant je stekao veliku popularnost među Albancima zbog incidenta na meču sa Srbijom u Beogradu. On je bio među prvim igračima Albanije koji je oteo provokativnu zastavu "Velike Albanije" koju je dron doneo nad stadion Partizana.