(FOTO, VIDEO) ZLATNI ČILEANCI: Jugoslovenski fudbaleri pre 28 godina postali prvaci sveta

Pobedili Zapadnu Nemačku u finalu

"Plavi" do titule došli posle penala pošto su sva petorica izvođača bili precizni

Fudbalska reprezentacija Jugoslavije postala je prvak sveta za igrače do 20 godine savladavši u finalu Zapadnu Nemačku boljim izvođenjem penala (5:4) na današnji dan pre 28 godina.

Tog 25. oktobra 1987. godine u Santjagu u regularnom toku bilo je 1:1. "Plavi" su poveli preko Bobana u 85. minutu, a izjednačio je Viteček dva minuta kasnije iz jedanaesterca.

Sva petorica izabranika selektora Mirka Jozića bila su uspešna u penal seriji (Pavličić, Šuker, Brnović, Zirojević, Boban), dok je kod Nemaca bio neprecizan upravo Viteček. Tako je Jugoslavija postala šampion planete.

Prethodno, "plavi" su u grupi zauzeli prvo mesto pobedama nad domaćim Čileom (4:2), Australijom (4:0) i Togoom (4:1). U četvrtfinalu su savladali Brazil 2:1, a u polufinalu Istočnu Nemačku istim rezultatom.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Robert Prosinečki.

Zbog mesta održavanja turnira, ta selecija dobila je nadimak "Čileanci".

Isti uspeh minulog leta postigli su srpski "orlići" predvođeni selektorom Veljkom Paunovićem. Oni su postali svetski prvaci trijumfom u finalu nad Brazilom (2:1 polse produžetaka) na Novom Zelandu.