ARSENAL GOLOVA ČELSIJA: Plavci iz Londona uništili Tobdžije za titulu Lige Evrope! (VIDEO)

finale

Fudbaleri Čelsija osvojili su Ligu Evrope, pošto su večeras u finalu savladali gradskog rivala Arsenal sa 4:1 (0:0).

1 / 12 Foto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Golove za Čelsi postigli su Olivije Žiru u 49, Pedro u 60. i Eden Azar u 65. iz penala i u 72. minutu. Strelac jedinog pogotka za Arsenal bio je Aleks Ivobi u 69. minutu.

Čelsi je osvojio svoj drugi trofej u Ligi Evropa, pošto je u tom takmičenju trijumfovao i 2013. godine. Na drugoj strani, Arsenal je ostao bez trofeja, ali i Lige šampiona naredne sezone.

Obe ekipe su u prvom poluvremenu bile oprezne, tako da nije bilo previše uzbudjenja.

Arsenal je bolje počeo utakmicu, imao je terensku inicijativu i prilike preko Pjer-Emerika Obamejanga u devetom i Granita Džake u 26. minutu. Pored toga, Aleksander Lakazet je u 18. minutu pao u kaznenom prostoru nakon kontakta sa Kepom, ali je sudija Djanluka Roki presudio da nema penala.

Kako je vreme odmicalo fudbaleri Čelsija su počeli da prete, ali im se na putu našao golman Petr Čeh koji je večeras odigrao svoju poslednju utakmicu u karijeri. Prvo je dobro intervenisao nakon udarca Emersona u 34. minutu, a potom i pet minuta kasnije posle pokušaja olivejea Žirua.

Posle malo uzbudjenja u prvih 45 minuta, u nastavku je usledila prava "ludnica".

Na samom početku nastavka, u 49. minutu, Čelsi je poveo golom Žirua. Emerson je ubacio loptu u kazneni prostor gde je dočekao Žiru i sjajno pogodio glavom u padu za 1:0.

Deset minuta kasnije Čelsi je duplirao prednost. Strelac je bio Pedro na asistenciju Azara.

Roki nije svirao penal u 18. minutu, ali jeste u 64. Mejtland-Najls je s ledja oborio Žirua, a siguran sa bele tačke minut kasnije bio je Azar.

I pored ubedljive prednosti Čelsija, Arsenal se nije predavao. Samo četiri minuta kasnije Ivobi je iz prve šutirao sa ivice šesnaesterca i sjajno pogodio za 3:1. ; Ipak, nada Arsenala je tajala kratko, samo tri minuta. Žiru je veoma lepo ubacio loptu u šesnaesterac a loptu je dočekao Azar i poslao je donji desni ugao i tako praktično stavio tačku na ovo finale.

Do kraja meča obe ekipe su imale po nekoliko dobrih prilika, ali rezultat se nije više menjao.

Čelsiju je ovo drugi trofej u Ligi Evrope, nakon što su prethodno 2013. godine u Amsterdamu savladali Benfiku 2:1.

Menadžeru Čelsija Mauriciju Sariju ovo je prvi trofej u karijeri, možda i oproštajni od Čelsija, jer se spekuliše da je već dogovorio prelazak u Juventus.

Drugo poluvreme

90+3. minut - Kraj utakmice

84. minut - Fudbaleri Arsenala pokušavaju da smanje rezultat, ali pokušaj Lakazata nije bio dovoljno dobar

83. minut - Dobra prilika za Arsenal, ali su igrači Čelsija loptu izbili sa gol linije

81. minut - Aspilikueta je pokušao, ali je lopta prošla kraj stative

80. minut - Kontra Čelsija, ali udarac Vilijana je blokiran. Od svega samo korner

75. minut - Novi pokušaj Azara, ali ovoga puta Čeh brani

72. minut GOOOOOOOOOOL 4:1, Azar! Sjajna akcija Čelsija! Azar je oteo loptu, proigrao Žirua, nastavio da se kreće, da bi na kraju zatresao mrežu

69. minut - GOOOOOOOOL 3:1 Ivobi! Fudbaler Arsenala je primio loptu, raspalio po njoj i sa 18, 19 metara zatresao mrežu

65. minut - GOOOOOOOOOOOOL 3:0 za Čelsi, Azar! Rutinski.

64. minut - PENAL ZA ČELSI! Žiru je oboren u kaznenom prostoru, Roki svira penal

60. minut - GOOOOOOOOOOL 2:0 za Čelsi, Pedro! Odličan napad, Azar je uputio loptu ka Pedru kome u naletu nije bilo teško da zatrese mrežu

57. minut - Arsenal pokušava da napada, ali nema opasnosti po gol Čelsija

49. minut GOOOOOOOL 1:0 za Čelsi, Žiru! Odlično se Francuz snašao u kaznenom prostoru, klekao i sa 7,8. metara pogodio mrežu

47. minut - Azar je prošao, proigrao Žirua, čiji je udarac neko izblokirao

46. minut - Utakmica je nastavljena

Očajna poseta

Potrudio se domaćin da napravi spektakularnu uvertiru, ali uzalud - tribine su poluprazne! UEFA i engleski navijači su bili u sukobu prethodnih dana zbog grada kojem je dodeljeno domaćinstvo i ovo je epilog.

45+1. minut - Kraj prvog poluvremena

40. minut - Odlična akcija Čelsija. Azar je proigrao Žoržinja, ovaj Žirua, ali je Čeh uspeo da odbije loptu posle šuta Francuza! Čelsi pojačava pritisak

34. minut - Azar je proigrao Emersona, ali je njegov šut Čeh ukrotio

33. minut Sokrates je bio najbolji u skoku posle kornera za Arsernal, ali je lopta otišla kraj gola

29. minut - Kontra Čelsija, udarac Emersona je u kaznenom prostoru izblokirao Sokratis. Bio je to prvi udarac fudbalera Čelsija ka golu Čeha

28. minut - BOBMBA DŽAKE! Probao je sa više od 25 mertara, lopta je okrznula gornji deo prečke

27. minut - Novi dobar napad Arsenala, ali još jednom odbrana Čelsija dobija duel u vazduhu

25. minut - Kontra Čelsija, ali Žiru nije uspeo da ugrozi Čeha, iako je bio u šesnaestercu

19. minut - Lakazet je pao u kaznenom prostoru posle kontakta sa golmanom Kepom! Sudija Roki posle razmišljanja nije dosudio penal niti konsultovao VAR što može prvi put u istoriji Lige Evrope

9. minut - Posle prodora Arizabalaga je boksovao loptu, Obnamejang je traljavo uhvatio potom odbitak.

1. minut - Utakmica je počela, na terenu je samo jedan Englez Mejltland-Najls. U oba tima na početku su igrači iz 15 zemalja

Sudija: Đanluka Roki (Italija)

ČELSI:: Kepa - Aspilikueta, Kristensen, David Luiz, Emerson - Kante, Žoržinjo, Kovačić - Pedro, Azar, Žiru.

ARSENAL: Čeh - Sokratis, Koščelni, Monreal - Mejltland-Najls, Toreira, Džaka, Kolašinac - Lakazet, Ozil, Obamejang.

I Čelsiju i Arsenalu će ovo biti drugo finale u najmasovnijem takmičenju u Evropi, drugom po snazi.

"Plavci" su ga igrali i osvojili 2013. godine, kada su bili bolji od Benfike 2:1 golom srpskog igrača Branislava Ivanovića u samom finišu, dok su "tobdžije" 2000. godine u tadašnjem Uefa kupu poraženi od Galatasaraja nakon izvođenja penala (0:0, 4:1).

Čelsi pred ovaj meč ima mnogo problema, čak je na treningu došlo do koškanja igrača i veoma ljutite reakcije trenera Sarija.

Ipak, u Arsenalu se uzdaju u trenera Unaja Emerija, koji je sa Seviljom slavio u ovom takmičenju tri puta uzastopno - 2014, 2015 i 2016 godine.

Sa druge strane, Italijan Mauricio Sari želi da se od kluba oprosti trofejom, pošto sasvim izvesno nakon ovog meča preuzima Juventus.