ČUDO U MAĐARSKOJ: Mlade košarkašice Srbije u finalu Evrobasketa!

SJAJAN USPEH

U polufinalnoj utakmici, posle produžetaka, Srbija - Italija 64:58 (18-16, 15-22, 8-6, 15-12, 8-2).

Igračice rođene 1998. godine i mlađe, pod vođstvom selektora Miloša Pavlovića, u polufinalnoj utakmici, posle preužetaka, savladale sjajnu reprezentaciju Italije i igraće za zlatnu medalju na EP u Šopronu.

Prva četvrtina je bila u ritmu Italije. U 7 minutu utakmice, Italija je povela 13:6, igrala brže i agresivnije od naših devojaka, i selektor Srbije je bio primoran da zatraži minut odmora. Do kraja četvrtine, usledila je serija naše reprezentacije, totalni obrt, i posle prvih 10 minuta, rezultat je bio 18:16 za Srbiju.

Reprezentativke Srbije su super počele drugu četvrtinu i održavale prednost. Na sredini 2/4 postojala je mala rezultatska klackalica i smena u vođstvu, ali do kraja četvrtine, Italija je zaigrala čvršće i otisla na odmor sa prednošću 33:38.

Nastavile su izabranice selektora Pavlovića hrabro i u drugom poluvremenu. Tvrda četvrtina sa obe strane, i za odigranih 6 minuta, postigle su obe ekipe ukupno 5 poena (2-3 za Italiju). U 25. minutu, rezultat je iznosio 35:41. Nisu odustajale naše mlade košarkašice, do kraja 3/4 držale priključak i odvele nas u odlučujuću 4/4 sa rezultatom 41-44 za Italiju.

Poslednja četvrtina zaista uzbudljiva. Na tačno 5 minuta do kraja utakmice, naše devojke su gubile 48:51. Poenima Bojović, naše devojke su se približile na pola koša zaostatka 50:51 na 3 minuta do kraja. Raspoložena Turudić pogađa za vođstvo 52:51, ali Italijanke vraćaju poen sa distence i prelaze opet u vođstvo 53:52 u 38 minutu utakmice. Sjajna Ivana Raca, oduzima jako važnu loptu na 1 minut i 46 sekundi do kraja našu reprezentaciju vodi u prednost 56:53. Posle tajmauta, Italijanke pogađaju šut za 3 poena i izjednačuju rezultat na 56:56. Poslednji minut donosi promašaje sa obe strane i pored poslednjeg napada za naše devojke, odlazimo u produžetke. Na kraju 4/4 56:56.

Produžetak nam je doneo mirniju i staloženiju igru naše reprezentacije, smirenu završnicu izrabranica Miloša Pavlovića i veliko slavlje i plasman u finale EP u Šopronu za igračice do 20. godina.

Najefikasnija u ekipi Srbije bila je Teodora Turudić sa postignutih 15 poena, Marija Stojanović je postigla 13 poena, Ivana Raca 9 poena i Mina Đorđević 9 poena uz 10 skokova. U ekipi Italije, najefikasnije Olbis Futo Andre i Martina Fassina sa 11 postignutih poena.

SRBIJA: Naumčev, Đorđević 9, Vujisić 2, Jovančević, Radulović 2, Zukanović, Turudić 15, Bojović 8, Raca 9, Vučković, Katanić 6, Stojanović 13.

ITALIJA: A. Togliani 6, Verona 9, G. Toglanini, Smorto, Fassina 11, Del Pero 9, Parmesanin 3, Cubaj 6, Trucco 3, Andre 11, Cecili, Castello.

U finalu, naše devojke će igrati u nedelju od 20:15, protiv pobednika drugog polufinalnog duela u kome se sastaju Španija i Holandija.