SRBIJA NA IVICI AMBISA: Košarkaši poraženi u Estoniji, doveli u pitanje plasman na Mundobasket (VIDEO)

KVALIFIKACIJE ZA SVETASKO PRVENSTVO

Košarkaška reprezentacija Srbije poražena je od Estonije 71:70

(14:16, 17:18, 18:20, 22:16) u meču kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini.

Iako je gotovo sve vreme meča bila u vođstvu ekipa selektora Đorđevića je serijom grešaka i primljenim trojkama došla u situaciju da strepi za plasman na Svetsko prvenstvo u Kini.

Stevan Jelovac je bio najefikasniji u Srbiji sa 19 poena i osam skokova, dok su po 16 postigli Dragan Milosavljević i Miloš Teodosić. Kapiten Srbije je dodao i 10 asistencija.

Kristijan Kitsing i Kristijan Kulamae predvodili su pobednički sastav sa po 18 koševa.

U prvoj četvrtini, a i celom prvom poluvremenu, nije viđena preterano kvalitetna košarka. Srbija je promašila solidan broj otvorenih šuteva, ali je na drugoj strani igrala dovoljno dobru odbranu kako bi održavala prednost.

Domaći košarkaši su uglavnom šutirali trojke, pre svega zbog dobre rotacije i preuzimanja u odbrani Srbije, ali nisu bili ni blizu onoliko efikasni koliko su želeli da budu.

Srbija je tražila igru većinom prvih 20 minuta, a pored Teodosića, koji je pogodio dve trojke i podelio nekoliko prelepih paseva, istakao se i Milosavljević sa 11 poena.

Uspela je Estonija da dođe do izjednačenja u prvoj polovini trećeg kvartala, ali su Teodosić i Milosavljević preuzeli stvari u svoje ruke, pridružio se i Jelovac, pa su “orlovi” sa sedam uzastopnih poena došli do sigurnog vođstva. Međutim, ponovo se reprezentativci baltičke zemlje nisu predali i još jedanput zapretili Srbiji, koja je na sreću u finišu odbila nalet domaćih i sa plus 5 (49:54).

Srbija nije zaigrala na potrebnom nivou ni u poslednjem periodu igre, a Estonija je serijom trojki uspela da dođe do vođstva (62:59). Na sreću, Jelovac je odmah uzvratio. Usledila je dramatična završnica. Igralo se peon za poen, Raduljica je doneo prednost Srbiji, a nakon greške pod našim košem Estonija je izjednačila. Nakon promašenog napada Srbije, Kulamae je pogodio trojku i odveo domaće na plus 3 (71:68), na nešto više od 10 sekundi pre kraja.

Teodosić je promašio trojku, a Jelovac je uhvatio loptu i potom je fauliran u šutu za tri poena. Pogodio je dva bacanja, ali je treće promašio i Estonija je slavila.

Srbija poslednji meč kvalifikacija igra u nedelju od 16 časova kada u Beograd diolazi Izrael.

Pobeda u tom meču je imperativ jer bi sem plasmana na Mundobasket donela četi selektora Đorđevića i prvi šešir na žrebu grupa.

Četvrta četvrtina

40. minut 70:71 - Jelovac je promašio treće bacanje, pošto je 3.1 ekundu pre kraja fauliran u šutu van linije 6.75

40. minut 68:71 - Estonija vodi, do kraja je 10 sekuundi

39. minut 68:68 - Estonci poentiraju posle skoka

39. minut 68:66 - Poeni Raduljice

38. minut 66:64 - Jelovac je opet precizan

36. minut 64:62 - Teodosić je pogodio dva penala

35. minut 62:62 - Trojka Estonaca, pa Jelovca

34. minut 59:59 - Estonci se trojkama vraćaju

31. minut 57:49 - Trojka Teodosića, četvrta na meču

30. minut 54:49 - Nikako da iskortistimo neku priliku i steknemo opipljiviju prednost

28. minut 48:45 - Naš tim maksimalno koruisti visinu Jelovca u napadu, ali smo u odbrani primili dve trojke

26. minut 45:39 - Lepa akcija i osmi poen Jelovca

23. minut 39:39 - Igra se brzo i u ritmu koš za koš

Treća četvrtina

20. minut 34:31 - Milosavljević je veoma raspoložen, ima već 11 poena

19. minut 32:27 - Trojka Milosavljevića i dvojka Jelovca za plus pet

17. minut 27:27 - Đorđević je zatražio drugi minut odmora, jer nam skok u odbrani stvara mnogo problema

16. minut 27:25 - Estonci su u seriji kaznili neke promašaje našeg tima

14. minut 25:18 - Teodosić se uželeo košarke, pokušava da razigrava

saigrače

12. minut 20:14 - Raduljica je siguran u kontranapadu, prvi put Srbija ima šest poena prednosti

Druga četvrtina

10. minut 16:14 - Počelo je sa 0:6 za domaćine, jer u prvim minutima Srbija nije uspevala da pogodi iz igre i tako materijalizuje skokove u napadu, koje je sakupljala. Ipak, posle trojke Teodosića, poveli smo ptvi put i to zadržali do isteka desetog minuta

8. minut 14:10 - Naš tim polako preuzima kontrolu igre i rezultata

6. minut 9:7 - Teodosić pogađa trojku i prve poene za Srbiju posle tri godine

5. minut 6:7 - I daljer smo u zaostaku za Estoncima, iako se naš tim bori i bolji je u skoku

4. minut 4:6 - Gagić za prve poene Srbije iz igre

3. minut 2:6 - Milosavljević je pogodio dva bacanja

2. minut 0:6 - Imali smo tri skoka u napadu, ali za sada bez poena

Prva četvrtina

U ekipi selektora Aleksandra Đorđevića naći će se i kapiten Miloš Teodosić, što će dodatno povećati kvalitet našeg nacionalnog tima, koji je prvi meč protiv Estonije dobio sa 26 poena razlike.(91:65).

Izabranici selektora Aleksandra Đorđevića se nalaze na trećem mestu kvalifikacione grupe iza selekcija Nemačke i Grčke koje su sjajnim rezultatima odavno potvrdile mesto na Svetskom košarkaškom prvenstvu. Naši košarkaši izgubili su dva meča od reprezentacije Nemačke i po jedan od Grčke i Izraela u gostima.

Srbiji je neophodan jedan trijumf u preostale dve utakmice kvalifikacija, ili protiv Estonije u Talinu ili protiv Izraela u Beogradu (nedelja 16 časova).

Selektor Đorđević želi da se plasman na Mundobasket obezbedi već u Estoniji.

"Znamo šta treba da uradimo i šta nam je činiti, idemo na pobedu. Posle toga se spremamo za Izrael. Dugo traju kvalifikacije i na nama je da ih pravim pristupom i ozbiljnošću završimo na pravi način", rekao je Đorđević.

Ovo su košarkaši koji su u sastavu za utakmicu u Talinu: Miloš Teodosić, Ilija Đoković, Aleksa Avramović, Milenko Tepić, Ivan Paunić, Dragan Milosavljević, Marko Simonović, Stefan Birčević, Stevan Jelovac, Miroslav Raduljica, Đorđe Gagić i Nikola Jovanović.