CRVENO-BELI NAPRAVILI PRVI KORAK KA TITULI I EVROLIGI: Zvezda pregazila Budućnost u paklu Pionira i povela 1:0 u finalnoj seriji (KURIR TV)

DRUGI MEČ U NEDELJU

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Budućnost pred prepunim tribinama dvorane "Aleksandar Nikolić" u prvoj utakmici finalne serije plej-ofa ABA lige - 91:72 (18:20, 27.22, 20:10, 26:20).

Crveno-beli su i četvrti put u isto toliko pokušaja ove sezone savladali aktuelnog šampiona regionalne lige i ponovo su to učinili ubedljivo, ali je ovaj trijumf bez premca najvažniji.

Za razliku od prošle godine kada je Budućnost na startu finalne serije napravila brejk u Beogradu, što je bilo presudno da Zvezdi skine krunu, crveno-beli ne samo da joj to sada nisu dozvolili, već su je deklasirali.

Tim trenera Milana Tomića je, zahvaljujući granitnoj odbrani i sjajnom šutu, večerašnji meč prelomio u trećoj četvrtini, kada je posle izjednačene borbe tokom prvog poluvremena uspeo da se digne i stigne do dvocifrene prednosti. Serijom 11:0, Zvezda je došla do "plus 15" i to je bio kraj nadanja Podgoričana da mogu do pobede.

U poslednjoj deonici domaćin je samo uvećavao prednost na radost svojih navijača. Generalno, domaća ekipa je odigrala fantastično drugo poluvreme.

Crveno-beli su ubacili čak 12 trojki iz 24 pokušaja, a gosti sedam iz 24 šuta, a Zvezda je imala i 22 asistencije naspram 14 košarkaša Budućnosti. U tim parametrima treba tražiti razliku među večerašnjim rivalima.

Bili Beron je dao 19 poena (4/4 za tri) i imao pet asistencija, Ognjen Dobrić je dodao 12 poena, Majk Cirbes devet, Filip Čović, Dejan Davidovac i Majkl Odžo po osam...

Noris Kol je bio ubedljivo najbolji kod Budućnosti sa 18 poena.

Druga utakmica finalne serije igra se u nedelju, takođe u "Pioniru" u 19.00.

TOK MEČA - 91:72:

Četvrta četvrtina:

38. minut - 87:62 - I Davidovac daje trojku - 12. Zvezdinu večeras.

37. minut - 84:61 - Beron se vratio u igru i odmah ubacio trojku.

36. minut - 80:60 - I Rivers pogađa trojku. Sada je 20 razlike!

36. minut - 77:60 - Deveta trojka Zvezde, pogodio je Lazić iz kornera.

35. minut - 74:60 - Posle tehničke dosuđene Kolu, Čović je pogodio slobodno bacanje, ali je onda Cirbes promašio šut iz igre.

33. minut - 71:60 - Dobrić igra odlično, daje dva slobodna bacanja, dvojkom uzvraća Kol.

32. minut - 69:58 - Neverovatna trojka Nikolića.

32. minut - 69:55 - Dobrić je dvocifren sa deset poena.

32. minut - 67:55 - Trojka Bela.

31. minut - 67:52 - Prvi poeni Riversa.

Treća četvrtina - 65:52:

30. minut - 65:52 - Posle novim penala Vilijamsa, Dobrić uz zvuk sirene pogađa novu trojku.

30.minut - 62:50 - Posle promašaja sa penala Vilijamsa, sudija prekida ponovo meč i traži da novi navijači napuste dvoranu.

29. minut - 62:48 - Posle lakih poena Berona, na drugoj strani pogađa Gordić sa penala. Imala je Zvezda seriju od 11-0, a Podgoričani više od 3 minuta nisu dali koš!

28. minut - 60:47 - 14/23 su Zvezdina slobodna bacanja, ali je vođstvo ipak ubedljivo.

27. minut - 59:47 - Perperoglu ponovo "polovičan" sa linije penala.

27. minut - 58:47 - Gordić je dobio blokadu, sevnula je kontra Zvezde, a Faje je brutalno zakucao i ponovo doneo delirijum na tribine. Repeša je morao da traži tajm-aut.

26. minut - 56:47 - Faje i Perperoglu su uzeli loptu Kotiju Klarku, koji je onda napravio prekršaj, a sudije su zatim dugo pregledavale snimak i odlučile da je običan faul. Perperoglu je pogodio oba slobodna bacanja. Najveće vođstvo na utakmici - "plus devet".

26. minut - 54:47 - Cirbes daje koš pod faulom, a onda pogađa dodatno slobodno bacanje.

25. minut - 51:47 - Erl Klark poentira ispod koša.

25. minut - 51:45 - Beron pogađa trojku sa velike udaljenosti, Delije padaju u trans, a Repeša traži tajm-aut.

24. minut - 48:45 - Izuzetno neefikasan period igre, Odžo promašuje oba bacanja.

23. minut - 48:45 - "Delije" ponovo prave zaglušujuću buku.

23. minut - 48:45 - Sudije su ponovo prekinule utakmicu, zahtevaju da se još neki navijači izbace iz hale.

23. minut - 48:45 - Beron vraća trojku.

23. minut - 45:45 - Trojka Kola, to su prvi poeni u drugom poluvremenu.

22. minut - 45:42 - Sudija je tražio da se iz dvorane izbaci nekoliko navijača zbog vređanja.

21. minut - 45:42 - Tehnički faul za Branka Lazića. Kol je promašio slobodno bacanje, a nkon toga i koraci Bitadzea. Sporo i sa dosta gešaka u nastavku!

Druga četvrtina:

20. minut - 45:42 - Spektakularan "alej up" - Beron asistira bez gledanja, Faja zakucava.

20. minut - 43:42 - Kol sa penala...

20. minut - 43:40 - Silazna putanja, poeni se pišu Dobriću. Navijači opet grme...

19. minut - 41:40 - Ponovo Cirbes, Zvezda vodi posle duže vremena.

19. minut - 39:40 - Ofanzivni skok i poeni Cirbesa.

18. minut - 37:40 - Gosti mnogo bolje izvode slobodna bacanja, sada je Džekson dao oba.

18. minut - 37:38 - Trojka Čovića, koji vezuje pet poena.

18. minut - 34:38 - Čović daje dva bacanja.

18. minut - 32:38 - Posle tajm-auta dobio je slobodna bacanja Edvin Džekson, pogodio je jedno, a onda je posle drugog uhvatio ofanzivni skok i pogodio. Nakon ovoga Tomić je zatražio tajm-aut.

17. minut - 30:35 - Posle poena Gordića sa penala, na drugoj strani Odžo ponovo sa penala pogađa za svoj tim.

16. minut - 29:33 - Prvi igrač Zvezde koji je pogodio oba bacanja - Odžo.

16. minut - 27:33 - Gordić daje dva plus jedan.

16. minut - 27:30 - Trojka Berona.

15. minut - 24:30 - Erl Klark daje četiri poena, a u međuvremenu na drugoj strani "flouterom" poentira Perperoglu.

14. minut - 22:26 - Faul pravi Bitadze, a i Beron daje samo jedno bacanje.

13. minut - 21:26 - Na podu su se Rivers i Barović borili za loptu, umešao se Cirbes, a na kraju su sudije, posle odgledanog snimka dosudile nesportski faul Riversa.

11. minut - 21:25 - Trojka Kotija Klarka.

11. minut - 21:22 - Četvrtina počinje trojkom Simanića, na drugoj strani Barović dovodi goste u novo vođstvo.

Prva četvrtina - 18:20:

10. minut - 18:20 - Koškanje Kotija Klarka i Cirbesa. Brzo se smirilo.

10. minut - 18:20 - Barović poentira pod košem.

10. minut - 18:18 - Zvezda sa linije penala ima 4/8! Sada i Dobić daje samo jedno slobodno bacanje.

10. minut - 17:18 - Koti Klark za novo vođstvo gostiju.

10. minut - 17:16 - I Perperoglu daje samo jedno bacanje, ali posle ofanzivnog skoka poentira Dobrić.

9. minut - 14:16 - Kol je u seriji, sada pogađa sa distance.

9. minut - 14:14 - Kol za izjednačenje.

GRMI SA TRIBINA

8. minut - 14:12 - Cirbes "polovičan" sa linije penala.

8. minut - 13:12 - Gordić od koša do koša.

7. minut - 13:10 - Kol prekida Zvezdinu seriju.

7. minut - 13:8 - Druga uzastopna trojka domaćina, sada je pogodio Faje, a Repeša tražio tajm-aut. Serija Zvezde 8:0.

6. minut - 10:8 - Prva trojka za prvo vođstvo Zvezde - Davidovac na isteku napada.

5. minut - 7:8 - Odžo je "ugurao" Erla Klarka i poentirao.

4. minut - 5:8 - Erl Klark sa poludistance.

4. minut - 5:6 - Odžo daje jedno slobodno bacanje.

3. minut - 4:6 - Beron polaže, Erl Klark ga blokira, ali je lopta bila u silaznoj putanji.

2. minut - 2:6 - Prve poene za domaćina daje Odžo posle dva minuta igre.

2. minut - 0:6 - Druga uzastopna trojka Bitadzea.

1. minut - 0:3 - Na isteku prvog minuta prvi poeni - trojka Bitadzea.

1. minut - 0:0 - Utakmica je počela.

UVREDE ZA GOSTE IZ PODGORICE

PREDSTAVLJANJE U NBA STILU

To predstavlja reprizu prošlosezonskog finala u kome je Budućnost pobedila 3:1 u seriji.

Kao i tada, i sada crveno-beli imaju prednost domaćeg terena ukoliko dođe do petog meča, odnosno "majstorice".

Budućnost je prošle sezone napravila brejk na startu serije (80:76), Zvezda je u drugom meču na domaćem parketu uspela da izjednači (69:56), ali su Podgoričani u "Morači" dobili sledeće dve utakmice (78:77 i 77:73) i pobedom 3:1 u seriji prvi put u istoriji postali regionalni šampioni, što im je omogućilo učešće u Evroligi.

Od dana, pa najranije do srede 17. aprila, a najkasnije do ponedeljka 22. aprila, na programu je njihova nova finalna serija .

Oba rivala su u polufinalu igrala po tri meča. Crvena zvezda se silno namučila sa Partizanom u dve utakmice, od kojih je prvu dobila posle produžetka 106:101, a drugu izgubila 67:70, da bi u trećoj, odlučujućoj nanela težak poraz "večitom" rivalu - 84:63.

Budućnost je ligaški deo završila kao treća, pa je "majstoricu" polufinalne serije morala da igra protiv Cedevite kao gost, ali je uspela da, posle dramatičnog finiša, slavi u Zagrebu - 78:73. Cedevita je kao domaćin povela u seriji (90:83), Budućnost je u "Morači" uzvratila udarac (87:72), a onda je usledio pomenuti treći meč, koji je bio i najneizvesniji.

Zvezda i Budućnost otvaraju seriju sa dve utakmice u beogradskoj dvorani "Aleksandar Nikolić". Posle mnogo peripetija, crveno-beli su uspeli da se izbore za igranje u "Pioniru".

Zvezda je sva tri puta pobedila Budućnost ove sezone. Prvo je bila bolja u finalu jadranskog Superkupa u Laktašima (89:75), a onda i oba puta u ABA ligi, 87:71 u Podgorici i 86:72 u Beogradu. Crveno-beli su u 22 kola ligaškog dela imali samo jedan poraz, i to od Cedevite u Zagrebu, dok su "đetići" prvu fazu regionalnog takmičenja završili sa učinkom 16-6, kao i drugoplasirana ekipa Slavena Rimca, koja je imala bolji skor u međusobnim duelima.

TERMINI 1. meč BEOGRAD petak 12. april 19:00 2. meč BEOGRAD nedelja 14. april 19:00 3. meč PODGORICA sreda 17. april 19:00 4. meč* PODGORICA petak 19. april 19:00 5. meč* BEOGRAD ponedeljak 22. april 19:00

(Kurir.rs/Kurir sport, Foto: Starsport)