grupa d

BIZARNA DRAMA U ZRENJANINU SA SREĆNIM KRAJEM: Bravo, Lavice! Srpkinje pobedile Belgiju i direktno se plasirale u četvrtfinale EP (KURIR TV)

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se večeras u četvrtfinale Evropskog prvenstva, pošto je u trećem kolu Grupe D u Zrenjaninu pobedila Belgiju sa 70:66 (16:15, 10:19, 18:14, 28:18).

Najefikasnija u pobedničkom timu bila je Jelena Bruks sa 16 poena, dok su Ana Dabović i Sonja Petrović dodale po 13.

U selekciji Belgije istakla se Ema Meseman sa 21 poenom, dok je Kim Mestdah dodala 15.

Utakmica u punoj Kristalnoj dvorani u Zrenjaninu bila je izuzteno napeta i neizvesna od prvog minuta. Ekipe su se u prvoj četvrtini smenjivalje u vodjstvu, ali je Belgija u drugoj deonici bila snatno bolji rival.

Čvršćom odbranom zatvorile su prilaze košu, a izabranice Marine Maljković nisu uspele da pronadju rešenje za takvu igru rivalki, pa je Belgija na poluvremenu vodila sa 34:26.

Na samom početku drugog poluvremena Belgija je došla do prve i jedine dvocifrene prednosti, ali je Ana Dabović sjajnom rolom zadržala Srbiju u igri.

Srbija je postepeno "topila" zaostatak za Belgijankama, da bi do preokreta stigla posle dvojke Sonje Petrović na četiri minuta i 12 sekundi pre kraja.

Prednost Srbije nije dugo potrajala, pošto je Belgija već u narednom napadu preko Mestdah preokrenula i to pogodivši za tri poena o tablu i dodatno slobodno bacanje.

Ekipa Marine Maljković se nije predavala pa je lako i brzo ponovo uhvatila priključak. U neizvesnoj završnici igralo se poen za poen.

Bizaran trenutak dogodio se na minut pre kraja meča kada je meč prekinut zbog vode na parketu, naime procurila je Kristalna dvorana. Prekid je trajao nekoliko minuta, posle čega je meč mirno nastavljen.

Odlučujući poeni postignuti su 11,3 sekunde pre kraja kada je Dabović pogodila oba slobodna bacanja. Usledio tajm-aut Belgije i izvodjenje lopte s bočne strane terena. Nevena Jovanović odlično je reagovala i oduzela loptu kod izvodjenja.

Belgijanke su na 1,8 sekundi pre kraja napravile faul, ali Sonja Petrović nije realizovala bacanja. Belgijanke su zbog prestupa dobile opet loptu sa strane, ali ovaj put je Jelena Bruks oduzela loptu na polovini terena, šutirala i pogodila za konačnh 70:66.

Srbija je Grupu D završila na prvom mestu s maksimalnim učinkom, pa će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz duela izmedju Švedske i Letonije, dok Belgija u osmini finala igra protiv Slovenije.

1 / 12 Foto: Starsport

ČETVRTA ČETVRTINA:

Kraj - 70:66!

39. minut - 67:66 - Sonja Petrović sa penala vraća prednost Srbiji.

39. minut - 65:66 - Belgija ponovo vodi.

39. minut - Meč je nastavljen.

39. minut - Prekid na minut do kraja zbog prokišnjavanja dvorane.

39. minut - 64:64 - Ema Meseman pogađa na jednoj, na drugoj Ana Dabović uz faul.

38. minut - 62:62 - Novi egal donosi Sonja Petrović sa penala.

37. minut - 60:60 - Posle tri plus jedan Belgije, pogađa Crvendakić dva plus jedan!

36. minut - 57:56 - Sonja Petrović pogađa za prednost Srbije posle dugo vremena!

36. minut - 55:56 - Ponovo Jelena!

35. minut - 53:56 - Jelena Bruks pogaša uz čeonu liniju.

34. minut - 51:55 - Nesportski faul Ane Dabović. Belgija pogađa sa penala.

33.minut - 51:53 - Jelena Bruks pogaša uz naskok, tajm aut Belgije. Publika je u transu posle voh brzih pet poena.

33. minut - 49:53 - Trojka Nevene Jovanović posle tajm auta.

32. minut - 46:51 - Ema Meseman trojkom vraća prednost Belgijanki.

31. minut - 46:48 - Mini serija Ane Dabović, Lavice se vraćaju u meč.

TREĆA ČETVRTINA:

30. minut - 42:48 - Pokušala je Sonja Petrović uz zvuk sirene, ali bez pogotka.

29. minut - 42:46 - Sajajna akcija Lavica, Maja MIljković kruniše pogotkom.

28. minut - 40:44 - Lavice se vraća koševima sa linije penala!

27. minut - 37:44 - Ponovo Delare, njena najbolja partija na EP do sada.

25. minut - 37:42 - Ponovo Delare pogađa kada je to najpotrebnije.

24. minut - 35:40 - Meseman je nezaustavljiva!

23. minut - 35:38 - Dabović je u seriji.

23. minut - 33:38 - Blokada Jelene Bruks, ali Meseman poentira.

22. minut - 33:36 - Još jedna osvojena lopta Srpkinja, Ana Dabović daje koš pod faulom, a onda pogađa i dodatno slobodno bacanje.

22. minut - 30:36 - Sonja Petrović vezuje četiri poena.

21. minut - 26:36 - Aleman za dvocifranu prednost Belgije.

DRUGA ČETVRTINA:

20. minut - 26:34 - Poluvreme!

19. minut - 26:32 - Srbija se vraća preko Nikoline Milić. Ponovo njena dobra rola na EP. Tajm aut za Belgiju.

18. minut - 23:32 - Meseman ponovo pogađa. Srbija u problemu.

17. minut - 23:30 - Delare za najveću prednost Belgijanki.

16. minut - 22:26 - Nevena Jovanović prekida seriju Belgijanki.

15. minut - 20:23 - Maja Škorić pogađa uz pomoć table.

15. minut - 18:23 - Novi lak koš za Belgijanke, Marina Maljković traži tajm-aut.

14. minut - 18:21 - Sonja Petrović prekida crnu seriju Srbije.

13. minut - 19:16 - Srbija i dalje bez koša u drugom kvartalu.

11. minut - 16:17 - Meseman ponovo pogađa za novo vođstvo Belgijanki.

PRVA ČETVRTINA:

10. minut - 16:15 - Škorić pogađa, ali sudije kažu posle zvuka sirene. Kraj prvog kvartala.

9. minut - 14:14 - Posle dužeg vremena Belgija konačno pogađa koš za novi egal.

8. minut - 14:12 - Posle tajm-auta , igra se nekoliko minuta bez koša na obe strane.

7. minut - 12:12 - Ana Dabović za Nikolnu Milić.

5. minut - 9:10 - Počela je da pogađa i najbolja košarkašica Belgijanki Meseman.

4. minut - 8:6 - Jelena Bruks pogađa trojku za prvu prednost Srbije na meču.

3. minut - 4:6 - Nevena Jovanović drži Srbiju.

2. minut - 2:4 - Prvi koš za Srbiju pogađa Crvendakić.

1. minut - 0:2 - Prvi koš na meču postižu Belgijanke sa penala.

Reprezentacije Srbije i Belgije do sada su neporažene na EP, pa će pobednik ovog meča obezbediti direktan prolaz u četvrfinale EP.

Poražena ekipa će zajedno sa Rusijom igrati baraž za prolaz u top 8 najboljih starog kontinenta.

Ranije dana, Rusije je ubedljivo savladala selekciju Belorusije i tako sebi zacementirala treću poziciju u grupi D.

Meč je na programu od 20:30.