KAD JE REBRAČA POSTAO BANANAMEN: Pre 21 godinu Jugoslavija je savladala Rusiju i okitila se titulom prvaka sveta (VIDEO)

istorija sporta

Na današnji dan 1998. godine košarkaška reprezentacija Jugoslavije osvojila je titulu prvaka sveta na 13. planetarnom šampionatu u Atini.

U finalu je savladana Rusija 64:62 (30:35) i Jugoslavija je došla do četvrtog zlata na svetskim prvenstvima.

Neizvesna utakmica, koju je odlučio Željko Rebrača. Prvo je 32 sekunde pre kraja kod rezultata 57:56 za Jugoslaviju, blokadom sprečio siguran koš Mihajlova a u sledećem napadu je posle promašenog slobodnog bacanja Topića bio najviši pod protivničkim košem i poentirao. Jugoslavija je tada povela sa 60:56 i definitivno rešila pitanje svetskog prvaka.

Tri godine pre toga u istom gradu reprezentacija se popela na krov Evrope pošto se vratila na košarkašku scenu posle ukidanja sankcija.

Evropsku titulu potvrdila je 1997, a samo godinu dana posle postali su i najbolji tim sveta pod trenerskom palicom Željka Obradovića. Dejan Bodiroga proglašen je za najboljeg igrača prvenstva.

Zanimljivo je da je Željko Obradović odlučio da na prvenstvo povede i nedovoljno oporavljenog Aleksandra Đorđevića. Aktuelni selektor Srbije gotovo nije igrao dfo četvrtfinala protiv Argentine, a onda je ušao sredinom drugog poluvremena i sa dve trojke preokrenuo tok meča.

Đorđević je i protiv Rusa ubacio trojku posle koje je Rebrača rešio meč.

PUT DO ZLATA U ATINI 1998. Jugoslavija - Portoriko 80:66 (47:30)

Jugoslavija - Rusija 82:74 (68:68, 33:40)

Jugoslavija - Japan 99:54 (47:26)

Jugoslavija - Kanada 95:55 (44:23)

Jugoslavija - Italija 60:61 (25:29)

Jugoslavija - Grčka 70:56 (38:30)

Četvrtfinale: Jugoslavija - Argentina 70:62 (34:31)

Polufinale: Jugoslavija - Grčka 78:73 (57:57, 31:33)

FINALE: Jugoslavija - Rusija 64:62 (30:35)

JUGOSLAVIJA: Bodiroga 11, Šćepanović 5, Obradović 7, Lončar, Lukovski, Berić 2, Đorđević 7, Rebrača 16, Drobnjak, Bulatović, Tomašević 7, Topić 9.