ZVEZDA DO TRIJUMFA POSLE SPEKTAKULARNOG PREOKRETA: PAO pao u Areni! Panter vodio Zvezdu do 10. pobede u Evroligi

EVROLIGA

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Panatinaikos u "Štark areni" u utakmici 23. kola Evrolige - 78:73 (9:21, 26:11, 11:25, 32:16).

Crveno-bele je do trijumfa predvodio sjajni Kevin Panter sa 24 poena, a veliki doprinos uspehu dao je i Stratos Perperoglu, u prvom nastupu u Evroligi posle duge pauze, sa 12 poena.

Naravno, mora se dodati da je više od 12.000 "Delija" bodrilo crveno-bele tokom celog meča.

Zvezdi je ovo deseta pobeda (uz 13 poraza), dok je Panatinaikos doživeo deseti neuspeh.

Crveno-beli su prekinuli crnu seriju od četiri uzastopna poraza u Evroligi na spektakularan način.

Izabranici trenera Dragana Šakote su usporeno počeli i prvo i drugo poluvreme i dozvolili zelenima iz Atine da naprave dvocifrene prednosti. Međutim, kako u drugoj deonici, tako i u četvrtoj, što je najvažnije, pravili su neverovatne preokrete.

Zvezda je loše počela utakmicu, postigla je samo devet poena u prvoj deonici, tokom koje su gosti imali i "plus 13", ali je u završnici poluvremena uspela da preokrene i na odmor ode sa tri poena razlike (35:32).

Panatinaikos je u trećoj četvrtini imao 12 razlike (55:43) i bio je u vođstvu sve do tri i po minuta pre kraja. Tada je Vladimir Štimac doneo vođstvo Zvezdi poenom sa linije za slobodna bacanja za 66:65.

Zvezdu je u tim trenucima Kevin Panter držao u igri, dok je sa druge strane poene postizao Nik Kalates.

U završnici utakmice Bili Beron pogodio je jedno od dva slobodna bacanja za 76:73, a u poslednjim sekundama Dešon Tomas promašio je trojku za izjednačenje. Igrači grčkog tima napravili su prekršaj, a oba slobodna bacanja 0,3 sekunde pre kraja pogodio je Panter.

Panatinaikos je imao čak petoricu "dvocifrenih" igrača: Papajanis i Tomas su dali po 12 poena, Fredet 11, a Papas i Mitoglu po 10.

Zvezdu već u petak očekuje gostovanje Himkiju, što će joj biti treći težak meč za pet dana, dok PAO istog dana dočekuje Zenit.

Četvrta četvrtina - 78:73:

40. minut - 76:73 - Tomas je promašio trojku za izjednačenje, a Panter sa linije penala potvrdio pobedu.

40. minut - 76:73 - Beron daje samo jedno bacanje na 15 sekundi do kraja.

40. minut - 75:73 - Tehnička za Pitina. Panter daje slobodno bacanje.

40. minut - 74:73 - Kakva trojka Pantera! Ponovo vodi Zvezda!

39. minut - 71:73 - Neverovatan koš Kalatesa, a onda pogodio i dodatno slobodno bacanje.

39. minut - 71:70 - Perperoglu polovičan s penala.

39. minut - 70:70 - Trojka Tomasa za novo izjednačenje.

38. minut - 70:67 - Punteru je mirna ruka.

38. minut - 68:67 - Mitoglu prekida seriju domaćina.

37. minut - 68:65 - Štimac zakucava!

37. minut - 66:65 - Štimac daje jedno bacanje. Ponovo vodi Zvezda.

36. minut - 65:65 - Trojka Perperoglua za izjednačenje!

35. minut - 62:65 - Sjajna akcija Zvezde i poeni Štimca.

35. minut - 60:65 - Koš pod faulom Perperoglua, peta lična greška Džonsona i tajm-aut Pitina. Grk zatim pogađa i dodatno slobodno bacanje.

35. minut - 57:65 - Štimac siguran s penala.

34. minut - 55:65 - "Dva plus jedan" Tomasa.

34. minut - 55:62 - Perperoglu daje jedno slobodno bacanje.

33. minut - 54:62 - Rutinska završnica Perperoglua.

33. minut - 52:62 - Trojka Fredeta.

33. minut - 52:59 - Panter ne greši sa penala.

32. minut - 50:59 - Štimac poentira.

31. minut - 48:59 - Neverovatna asistencija o tablu Rajsa i poeni Papajanisa.

31. minut - 48:57 - Panter sa penala.

Treća četvrtina - 46:57:

30. minut - 46:57 - Tomasova dva poena sa bacanja.

30. minut - 46:55 - Laki poeni Dženkinsa.

29. minut - 44:55 - Davidovac polovičan sa linije penala.

29. minut - 43:55 - Tomas vraća na "plus 12".

29. minut - 43:53 - Davidovac prekida seriju gostiju.

27. minut - 41:53 - Trojka Džonsona, Šakota traži tajm-aut.

27. minut - 41:50 - Fredet precizan i sa penala, dakle, osam uzastopnih za njega.

27. minut - 41:48 - Fredet je vezao šest poena.

26. minut - 41:44 - Precizan Fredet.

26. minut - 41:42 - Gist preko Tomasa.

25. minut - 39:42 - Nesportska lična Jagodić Kuridže, što gosti koriste da daje ukupno tri poena.

25. minut - 39:39 - Beron iz kontre izjednačuje.

Na tribinama je 12.867 gledalaca.

23. minut - 37:39 - Trojka Papasa.

22. minut - 37:36 - Odžo prekida seriju Panatinaikosa.

22. minut - 35:36 - Gosti kreću sa 4:0!

Druga četvrtina - 35:32:

20. minut - 35:32 - Davidovac u kontri zakucava i pnovo baca navijače u trans!

20. minut - 33:32 - Trojka Pantera! Prvo vođstvo Zvezde, koja je gubila čak sa 13 razlike!

19. minut - 30:32 - Perperoglu siguran sa penala.

19. minut - 28:32 - Trojka Davidovca! Navijači su na nogama!

18. minut - 25:32 - Crveno-beli igraju znatno jaču odbranu u ovim momentima... Mitoglu daje oba slobodna bacanja,

18. minut - 25:30 - Ponovo Odžo, ovaj put s penala.

18. minut - 23:30 - Tehnička greška za Perperoglua. Papas pogađa slobodno bacanje.

18. minut - 23:29 - Jagodić Kuridža i Odžo smanjuju Zvezdin zaostatak na samo šest poena. Pitino traži tajm-aut.

17. minut - 19:29 - Serija promašaja na obe strane, a prekida je Papapetru.

16. minut - 19:27 - Panter vuče Zvezdu. Sa devet poena je ubedljivo najbolji u domaćem timu.

15. minut - 17:27 - Panter je večeras siguran sa svih pozicija, pa i sa penala.

15. minut - 15:27 - Jagodić Kuridža daje samo jedno bacanje.

14. minut - 14:27 - Rajs vraća Panatinaikos na "plus 13".

14. minut - 14:25 - Jagodić Kuridža poentira iz kontre.

13. minut - 12:25 - Perperoglu je na parketu! Grk igra u Evroligi posle duže pauze. Inače, on je svojevremeno bio prvak Evrope upravo sa Panatinaikosom.

13. minut - 12:25 - Papajanis je siguran i sa penala.

12. minut - 12:23 - Panter daje jedno slobodno bacanje.

12. minut - 11:23 - Papajanis nastavlja gde je stao na kraju prvog perioda.

11. minut - 11:21 - Novi poeni Panter, ponovo iz teške pozicije.

Prva četvrtina - 9:21:

10. minut - 9:21 - Papajanis stavlja tačku na prvu četvrtinu.

10. minut - 9:19 - Težak šut i pogodak Tomasa.

9. minut - 9:17 - Panter se upisuje u strelce.

8. minut - 7:17 - Rajs preko Štimca.

7. minut - 7:15 - Prvi poeni na obe strane posle nekoliko minuta - flouter Berona.

5. minut - 5:15 - Novi poeni gostiju iz kontre - Papas. Šakota traži tajm-aut.

4. minut - 5:13 - Kalates pogađa iz teške pozicije.

4. minut - 5:11 - Sjajna asistencija Kalatesa, poeni Mitoglua pod faulom, a onda pogađa i dodatno slobodno bacanje.

3. minut - 5:8 - Trojka Berona!

2. minut - 2:8 - Papapetru realizuje kontru.

2. minut - 2:6 - I Papapetru daje lake poene.

1. minut - 2:4 - Papajanis postiže koš posle skoka u napadu.

1. minut - 2:2 - Odžo fauliran pod košem, a onda pogađa oba slobodna bacanja.

1. minut - 0:2 - Kalates postiže prve poene na utakmici.

18:57 - Na tribinama između šest i sedam hiljada gledalaca!

18:49 - Jao Ming u Areni!

18:37 - Susret Gista sa starim prijateljima

18:32 - Izlazak na zagrevanje

Crveno-beli su u paklenom ritmu, jer su u ponedeljak igrali "večiti" derbi, a već u petak im sledi novi evroligaški izazov, sa Himkijem u Podmoskovlju.

Tim trenera Dragana Šakote napada zelene iz Atine na krilima pobede nad Partizanom. Crveno-beli su vezali četiri poraza u elitnom evropskom takmičenju, ali su i dalje u igri za plasman u TOP 8. Međutim, moraće da počnu da ređaju trijumfe.

Zvezda je zabeležila devet pobeda i 13 poraza, što je uoči 23. kola smešta na deseto mesto, sa istim učinkom kao i Himki na 11. poziciji. Ispred srpskog i regionalnog šampiona su Fenerbahče (10-12), Olimpija (11-12), Valensija (11-11), Panatinaikos (13-9)...

"Već smo rekli da su nam utakmice i to evroligaške u vrlo zgusnutom kalendaru, ali smo prethodnih dana dali veliki značaj derbiju, koji je takmičarski imao prioritet i bio vrlo važan za nas. Veliki respekt ekipi Panatinaikosa, odličan tim. U ulozi favorita su i sa vrhunskim trenerom (Rikom Pitinom) na klupi. Panatinaikos u svom sastavu ima klasne igrače, uostalom taj tim je pravljen da napravi rezultat, da stigne daleko u Evroligi. Sa druge strane, mi hoćemo da odigramo lepu utakmicu, svakako borbeniju od prvog poluvremena sa Efesom i na nivou onoga što smo igrali u drugom delu te utakmice", rekao je Dragan Šakota.

PAO je u prošlom kolu su doživeo neuspeh u Valensiji (87:94), čime mu je prekinut niz od tri pobede, doduše sve ostvarene u "OAKA areni".

Panatinaikos je savladao Zvezdu u prvom kolu ovosezonske Evrolige 87:82, što mu je bila treća uzastopna pobeda nad crveno-belima.