BLAMAŽA: Šampionska lekcija anemičnoj Srbiji

Evrobasket

Španija porazila naš tim i poslala ga u razigravanje od petog do osmog mesta i borbu za plasman na Svetsko prvenstvo
1 / 6

Košarkaška reprezentacija Srbije poražena je od aktuelnog kontinentalnog šampiona Španije (60:90) u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Sloveniji i do kraja takmičenja boriće se za jedno do prvih sedam mesta, koje naredne godine vodi na Svetsko prvenstvo u Španiji.

Loše je počeo meč u Stožicama, gde je prema očekivanju na tribinama Srbija bila u prednosti. Prva četiri minuta postigli smo samo dva poena i to posle ulaza Nikole Kalinića, dok su Španci trojkama Fernandeza i Kalderona poveli sa 15:2. U tom periodu izgubljeno je mnogo lopti.

Za prvih deset minuta anemična ekipa Srbije je pogodila samo jedan šut iz igre (Kalinić), dok je ostale poene (svega tri) postigla sa linije slobodnih bacanja. To su Španci iskažnjavali i poveli 21:5.

Druga četvrtina je počela bolje. Napad je bio precizniji, ali odbrana i dalje nije imala potrebnu čvrstinu te je Španija četiri minuta pre druge deonice vodila 41:17. Mnogo je grešaka u igri, nema napada a i odbrana polako popušta. Zato je na poluvremenu zaostatak bio rekordnih 25 poena (23:48).

Selektor Ivković nije u poluvremenu uspeo da motiviše tim da u drugom poluvremenu igra sa više energije i ponosa. Prve poene smo postigli sa linije slobodnih bacanja u petom minutu (Gagić) te su Španci u trećem kvartalu imali i plus 40 (69:29), pa se sa tribina čulo i „Igrate k'o pi.ke! Izabranici selektora Ivkovića, koji psihološki nisu ušli spremno u meč, su zbog nezalaganja čašćavani zvižducima.

Srbija se već u četvrtak od 14,30 u razigravanju za plasman od petog do osmog mesta sastaje sa Slovenijom, koja je poražena od Francuske (62:72). Na selektoru i stručnom štabu je sada da pokušaju da podignu tim, kako bi Srbija izborila plasman na Svetsko prvenstvo, što je bio primarni cilj naše selekcije pred odlazak u Sloveniju. U Španiju će naredne sezone ići prvih sedam timova sa Evrobasketa.

Tekstualni prenos

U igri bez obaveza naš tim je smanjio razliku

Tri poena Micića

Četvrta četvrtina

Katić je pogodio i Srbija neće biti ekipa sa najmanje poena na jednom meču (Česi su postigli 39, a Hrvati 40) 39:73

Rudi Fernandez je pogodio novu trojku

Odbrana nije toliko loša, ali iz igre Srbija ima samo jedan pogodak od deset pokušaja

Dva penala Bogdanovića 5:17

Drugi faul Marka Gasola

Anđušić je pogodio jedno do dva bacanja 3:17

Na polovini prve četvrtine nema naapada za Srbiju, dok Španija pre svega trojkama vodi 2:17

Pošto su Španci poveli 2:10 Ivković je zatražio tajm aut.

Kalinić pogađa ulaz posle tri minuta igre.

Prva tri napada smo promašili

Trojka i Rudija Fernandeza 0:8

Troja Kaledorna aza 0:5

Posle skoka u napadu Gasol je pogodio preko Krstića

Prva četvrtina

Stefan Marković se zagreva pred meč

Španija se potrudila, porazom od Italije u poslednjem kolu F grupe, da oteža put izabranicima selektora Dušana Ivkovića ka glavnom cilju, plasmanu na Svetsko prvenstvo koje se održava naredne godine u Španiji. Izabrali su Španci Srbiju za narednog rivala, a naši igrači bi mogli da im se osvete za kalkulacije i što su ih poprilično potcenili.