KOŠARKA SA DRUGE PLANETE! Srbija demolirala NEMOĆNOG PROTIVNIKA i krenula po medalju! Nestvarni Orlovi ubacili 112 poena!

MUNDOBASKET

Mundobasket -

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Dominikansku Republiku rezultatom 112:79(29:15, 27:20, 31:18, 26:25) i plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva!

Orlovi su uništili rivala, odigrali strašnu utakmicu, a u nokaut fazi igraće protiv Litvanije, koja je danas bila bolja od selekcije SAD.

Od prvog minuta, ma, od prve sekunde (10 nam je bilo potrebno za prvu trojku), igrali su naši momci fenomenalno. Bogdan Bogdanović i Vanja Marinković su ranim trojkama doneli ozbiljnu prednost Srbiji.

Očekivano, poenterski se na drugoj strani istakao Karl Entoni Tauns, ali sve što je on uradio nije bilo dovoljno da Dominikanska Republika isprati fantastičnog rivala.

1 / 18 Foto: Dado Đilas

Pored kapitena i Marinkovića, fenonemalnu ulogu imao je i Stefan Jović koji je u prvom poluvremenu u igri proveo nešto više od 13 minuta, postigao je devet poena, a upisao šest asistencija, četiri skoka i jednu ukradenu loptu.

Briljirao je i Nikola Milutinov, a odličnu odbranu igrao je Dejan Davidovac.

Nastavili su naši košarkaši u još jačem ritmu, pa Dominikanska Republika nije imala nikakve šanse da se vrati u igru. Na poluvremenu je Srbija vodila rezultatom 56:35, a na startu četvrte četvrtine je išla i na 38+.

Dominuirali su u potpunosti naši košarkaši, a možda i nije fer isticati pojedince.

Zaigrali su naši rivali na sve ili ništa, pogodili nekoliko trojki, ali ni to im nije previše pomoglo.

Bogdanović je utakmicu završio sa 20 poena, bez promašaja iz igre (4 od 4 za dva poena, 3 od 3 za tri poena), pet asistencija i tri ukradene lopte.

Odličan je bio Stefan Jović sa 12 poena, sedam asistencija, šest skokova i dve ukradene lopte, a poenterski su odličan doprinos dali Vanja Marinković (16), Nikola Milutinov (16), Filip Petrušev (14 )i Marko Gudurić (10).

Tok meča možete da pratite uživo na Kurir sportu.

Srbija - Dominikanska Republika 112:79

Četvrta četvrtina:

30. minut - 112:79 - Velika pobeda Srbije!

28. minut - 107:74 - Pogađa i Petrušev još jednom

27. minut - 105:72 - Blokada Petruševa, pa poeni Ristića koji se upisao u strelce.

35. minut - 103:70 - Fenomenalna akcija i zakucavanje Petruševa, a ubrzo i Nikole Jovića.

34. minut - 99:66 - Poeni Gudurića i Avramovića, a Dominikanska Republika ide na sve ili ništa. Mendoza i Liz su pogodili trojke.

32. minut - 95:57 - Poeni Montera i Mendoze, a na drugoj strani Petruševa.

Srbija -Dominikanska Republika, Srbija, Dominikanska Republika

31. minut - 91:53 - Brzi poeni Gudurića i Dobrića, a onda i blokada Petruševa.

Treća četvrtina:

30. minut - 87:53 - Nemoćni su košarkaši Dominikanske Republike, ne mogu ništa da urade u napadu, a do poena je stigao i Petrušev.

Treća deonica zatvorena je poenima Avramovića sa linije slobodnih bacanja.

29. minut - 83:53 - Odličan u defanzivi Bogdanović. Ukrao je loptu ,a onda je bio polovično uspešan sa linije bacanja.

28. minut - 82:53 - Nova trojka Bogdanovića, a onda i odlična odbrana Dobrića koji je iznudio faul u napadu, a Felizu je posle gledanja snimka dodeljena nesportska greška, što za njega znači isklučenje, pošto je prethodno već dobio tehničku.

Bogdanović je iskoristio bacanje, a Davidovac je pogodio trojku iz ćoška.

27. minut - 75:51 - Opet zakucava Milutinov, tražio je i faul, ali nije ga dobio. Odbranili smo se dva puta, a Dobrić je poentirao iz kontre.

26. minut - 71:51 - Odlična reakcija Stefana Jovića i poeni uz faul nakon ukradene lopte! Pogodio je plejmejker i dodatno bacanje.

Tehnička greška je dosuđena našoj klupi, to je iskoristio Tauns.

Bogdanović pogađa na drugoj strani iz teške pozicije.

25. minut - 66:46 - Novo zakucavanje Milutinova, ali još jedna trojka Montera.

Odličan je Marinković! Još jedan pogodak sa distance.

24. minut - 61:43 - Tauns se raspucao, pogodio je novu trojku, ali je u narednom napadu bio neprecizan.

Nikoli Joviću je dosuđen ofanzivni faul, a trojku je pogodio i Montero..

23. minut - 61:37 - Nova trojka Marinkovića! Treća iz četiri pokušaja i velikih +24 poena prednosti.

22. minut - 58:37 - Prvi poeni za naš tim u nastavku, Milutinov je zakucao, a potom se naš tim odbranio.

Srbija -Dominikanska Republika, Srbija, Dominikanska Republika, Bogdan Bogdanović

21. minut - 56:37 - Poeni Taunsa sa linije slobodnih bacanja na otvaranju drugog poluvremena.

Druga četvrtina:

20. minut - 56:35 - Pogodio je Avramović samo jedno od dva bacanja, a poluvreme je završeno pokušajem Nikole Jovića za tri poena.

19. minut - 55:35 - Bogdanović je poboljšao poenterski učinak. Bezgrešni su za sada košarkaši Dominikanske Repbulike sa linije slobodnih bacanja, ali bezgrešan je i Milutinov kada treba da ugura protivnika pod koš i poentira.

18. minut - 51:33 - I Milutinov precizan sa "penala". Odbranili su se naši košarkaši, a onda je Avramović položio loptu u koš.

Montero je potom pogodio trojku u isteku napada.

17. minut - 47:30 - Davidovac nije pogodio trojku, ali je Bogdanović bio spretan i stigao je do poena nakon skoka u napadu.

Sa linije slobodnih bacanja je naš rival stiže do poena.

16. minut - 45:26 - Nakon novih poena našeg plejmejkera koji dominira u prvom poluvremenu (9 poena, 6 asistencija, 4 skoka) Feliz je pogodio trojku.

14. minut - 40:23 - Stefan Jović vezuje poene, a naš tim igra i odličnu odbranu.

Srbija -Dominikanska Republika, Srbija, Dominikanska Republika, Stefan Jović

13. minut - 38:20 - Odlična odbrana i faul u napadu Solana. Gudurić pogađa slobodna bacanja i povećava prednost našeg tima.

12. minut - 36:20 - Dalekomenta trojka Taunsa, a onda sjajni potezi Stefana Jovića!

11. minut - 31:17 - Poeni Taunsa i Gudurića na startu druge deonice.

Prva četvrtina:

10. minut - 29:15 - Mendoza smanjuje veliku prednost Srbije, u narednom napadu Gudurić nije iskoristio priliku za šut, pa je isteklo vreme.

Pogodio je i Solano, a selektor Svetislav Pešić pozvao je tajm-aut 11 sekundi do kraja prve deonice.

Nisu naši košarkaši za osam sekundi prešli na polovinu rivala, pa je Dominikanska Republika dobila 3,2 sekunde za napad, međutim nije došlo do promene rezultata.

9. minut - 29:11 - Poeni Feliza, a onda i Dobrića i Avramovića nakon tehničke greške.

8. minut - 26:9 - Bogdan 2 od 2! Fantastično! Potom nova trojka Marinkovića i dvojka za kapitena iz kontre. Novi tajm-aut.

6. minut - 18:9 - Fantastična kontra Srbije, vrhunsko dodavanje Stefana Jovića i laki poeni Marinkovića. Nestro Garsija traži tajm-aut.

Tauns je ponovo poentirao, ali je Milutinov ubrzo ugurao rivala pod koš i došao do lakih poena.

4. minut - 14:7 - Odmah Tauns uzvraća dalekomentim pogotkom. Brzo pogađa na drugoj strani Marinković, a do novih poena je stigao i Milutinov.

3. minut - 10:4 - Nije Stefan Jović pogodio trojku, Srbija je dobila novi napad, Marinković je promašio trojku, ali smo došli do ofanzivnog skoka, nakon čega je Bogdanović pogodio trojku.

2. minut - 7:4 - Dobar početak Srbije kada je reč o napadu, Bogdanović je poentirao, na drugoj strani odgovorio je Luiz.

1. minut - 5:2 - Trojka posle 10 sekundi - Vanja Marinković! Poeni potom Taunsa, a onda zakucavanje Milutinova.

Neobičan problem pred početak utakmice, organizatori su morali da menjaju mrežicu.

1 / 8 Foto: Dado Đilas

Košarkaši su na zagrevanju, a kapiten je namestio ruku. To će obradovati sve navijače Srbije pred početak utakmice, s obzirom na šutersko izdanje koje je prikazao u porazu od Italije.

Pre toga, pratili smo dešavanja na meču koji je Srbiju i te kako zanimao. Nažalost rezultat nam ne odgovara,

Italija je pobedila Portoriko i tako nas ostavila bez šanse da sa prvog mesta odemo u četvrtfinale.

Italija - Portoriko 73:57

Dobar start Portorika brzo je neutralizovan. Italijani su se suočili sa 0:4, ali su potom napravili seriju 15:0 i prilično lako preuzeli kontrolu u ovoj utakmici.

Tremont Voters je odgovorio Italiji koju je u prvoj deonici predvodio Stefano Tonut sa 10 poena.

Međutim, došlo je do novog pada Portorikanaca koji su se mučili da uhvate skok pod svojim košem i tako omogućili rivalu "šuterski trening" i prvu deonicu rešili su u svoju korist rezultatom 25:15

Uvodni minuti druge četvrtine doneli su haotičnu i pomalo "divlju" košarku sa puno promašaja na obe strane.

U trenucima kada je Portoriko uspeo ponovo da uhvati priključak, odličan posao je uradio Nikolo Meli, koji je na iskustvo smirio igru svog tima i doneo važne poene.

Kao i u prvoj deonici, Italija je lako dolazila do skokova u napadu.

Ali, onda je došlo do nove promene stanja na terenu. Italija je, za razliku od utakmice protiv Srbije, promašila "sve", što je Portoriku donelo šansu da se još jednom rezultatski vrati.

Smanjili su Portorikanci razliku na samo dva poena (36:34) na početku poslednjeg minuta u poluvremenu.

Nastavili su Italijani da promašuju, ali i da hvataju ofanzivne skokove.

Nervozno poluvreme završeno je trojkom Melija.

Italija je u prvom poluvremenu iz igre pogodila 17 od 41 šuteva, a za tri poena samo 3 od 17 pokušaja, uhvatila je po 11 ofanzivnih i defanzivnih skokova i deluje da je to napravilo razliku.

Ružna i neefikasna košarka viđena je u prvih nekoliko minuta drugog poluvremena. Italija je za više od pet minuta igre postigla samo dva poena, a trojkom Tompsona Portoriko je stigao do prednosti (41:40).

Sa linije slobodnih bacanja su došli do poena, a potom su konačno uspeli da pogode dve trojke košarkaši Italije, odnosno to su učinili Luiđi Datome i Simone Fontekio za vođstvo (49:43).

Tek u završnim minutima treće deonice Italija je zaigrala pravu košarku. Nije to i dalje bilo dovoljno dobro, ali je ekipa Đanmarka Poceka uspela da uz prednost dođe do poslednje deonice.

Datome je pogodio novu trojku, treću na ovom meču, odveo je svoj tim ponovo na 10 poena prednosti (57:47).

Definitivno su Italijani uspeli da iskontrolišu situaciju na terenu i da, relativno mirno privedu utakmicu kraju.

Izdvojio se u poslednjoj deonici Riči kao košarkaš od velikog značaja.

Na kraju ubedljiva pobeda, ali ono što smo videli u 40 minuta nikako nije ubedljivo.

Svesni su košarkaši, ali i selektor Svetislav Pešić šta mora da se uradi. Posebno posle očajne partije protiv Italije i poraza u utakmici u kojoj su "orlovi" imali u trećoj četvrtini prednost od 16 poena.

- Nikom nije drago kada se izgubi, bolje je kada se dobije... Mi smo ovde došli ne da pobeđujemo samo Italiju, već sve što možemo. Ovde se malo stvorila ta atmosfera "Italija, Italija". To je malo uticalo i na mentalni prilaz ekipe. Nismo pobedili, ali nismo se ni obrukali - poručio je Pešić i dodao:

Srbija - Kina, Srbija, Svetislav Pešić

- Okrećemo se već sledećoj utakmici, nema mnogo tuge i plakanja. Držali smo sastanak, pričali šta nam je cilj, šta treba da popravimo i šta moramo da uradimo protiv ekipe koja nije Italija, ali je pokazala da moramo da poštujemo napadački kvalitet. Nije sve samo Tauns, već i Feliz, jedan od najboljih plejmejkera ACB lige. To su sve većinom igrači koji igraju u Evropi. Pobedili su Italiju, ali su izgubili od Portorika jer su u meč ušli u razmišljanju "lako ćemo". Veruje selektor Pešić u sebe i svoje momke:

- Mi nosimo ime košarkaške sile i protiv nas su svi uvek posebno našpanovani, spremni, motivisani... Za nas je uvek posebno teško protiv svakog rivala. U hotelu ćemo pre večere da damo ekipi informacije o Dominikanskoj Republici. Govorio je Pešić i o iznenađujućim rezultatima na SP.

- Ovo je ludo prvenstvo. Šta se sve dešavalo u ostalim grupama... Neki favoriti su već završili, Australija i Grčka su ispale, ne zna se hoće li Španija ili Kanada ispasti... Ludo prvenstvo, dešava se mnogo toga. Zato mi ne treba da potcenimo ono što smo dosad uradili, bilo je i dobrih stvari. Pali smo i izgubili, ali prave ekipe su one koje se posle poraza vraćaju. Verujem u našu ekipu, želju i ambiciju - objasnio je Pešić.

Mundobasket, reprezentacija, Manila, Srbija, Srbija-Italija

Zanimljiv monolog Pešića

Tokom celog prvenstva Svetislav Pešić govori u zagonetkama.

- Mi teško priznajemo da je neko bolji od nas, ali moramo. Napredovati je moguće samo ako znaš da je neko od tebe bolji, da ti to bude motiv da ga stigneš i nešto naučiš. Italija igra godinama zajedno, to treba da znaju i navijači. Oni imaju jedini pravo da kritikuju, da budu u žalosti, a vi (novinari, prim. aut.) treba da znate da je Italija među najboljima ovde. Od 12 igrača, njih devetorica igra u italijanskoj ligi, kod nas dvojica ili trojica u našoj. To treba da se kaže, ali ne ja da to kažem, jer će onda biti da se vadim i tražim izgovore, da treba da naučim da pričam ispravno i da idem da pecam ribe - ljutnuo se selektor i nastavio:

- Mnogi ne znaju da stvarno uživam u ribama, ženskim, pa i da pojedem, ali da pecam nikad neću, jer za mene ima ko to da radi. Želim da vam kažem da budete pošteni, ne prema meni nego prema ekipi. Postoje pobede i porazi. Nikola Jokić, najbolji na svetu, rekao je lepo da se u Srbiji gledaju samo rezultati, a ne igra i potpuno je u pravu. Neću da ponavljam više, mi moramo da napredujemo, da učimo od drugih koji su u ovom trenutku bolji, a ima ih koji su bolji od nas. A to nije sramota. Sramota je kad nećeš da priznaš i nećeš da učiš.