SRBIJA IDE NA KANADU U POLUFINALU SVETSKOG PRVENSTVA! Sudije režirale HAOS! Dončić isključen, a Orlove čeka pakleni zadatak!

MUNDOBASKET

Mundobasket -

Srbija će u polufinalu Svetskog prvenstva igrati protiv Kanade!

Kanađani su pobedili Sloveniju rezultatom 100:89 (26:24, 24:26, 30:21, 20:18) i tako zakazali duel protiv Orlova.

Pobeda Kanade znači da će Srbija igrati na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine!

Utakmicu je obeležilo isključenje Luke Dončića u poslednjoj četvrtini, nakon serije loših sudijskih odluka. Prva zvezda Slovenije dobila je "batine" tokom utakmice protiv Kanade, ali nije dobio i faulove za svaki udarac.

Nervoza je rasla, prvu tehničku grešku dobio je još u prvom poluvremenu, a kako ni odluke, ni rezultat nisu išli u korist Slovenaca, košarkaš Dalasa je ostao bez živaca. Još jednom je dobio tehničku grešku, što je značilo i isključenje.

1 / 3 Foto: EPA/MARK R. CRISTINO

Spektakl su priredili Kanađani i Slovenci u prvom poluvremenu, pogodili veliki broj šuteva sa distance. Dončić je pokazao deo svoje magije, Prepeliče se "upalio" i pogodio tri trojke.

Na drugoj strani videli smo nekoliko snažnih i atraktivnih zakucavanja. Detalj koji je obeležio prvo poluvreme videli smo sredinom druge četvrtine kada je najboljem košarkašu Slovenije dodeljena tehnička greška.

Rizikovao je Dončić i isključenje pošto nije prestajao da prigovara sudijama. Naljutio se tada, pa je u nastavku poluvremena značajno popravio poenterski učinak.

Kanada je znatno bolje od rivala otvorila drugo poluvreme i u prvih nekoliko minuta napravili seriju 11:2, što je unelo nervozu u ekipu Slovenije.

1 / 6 Foto: FIBA

Imali su Kanađani i +16, ali su preko Dončića i Prepeliča Slovenci uspeli da ostanu u igri i da u poslednju četvrtinu uđu sa zaostatkom od devet poena.

Trudili su se košarkaši Slovenije da se vrate u igru, a nakon što je Dončić isključen dobili su energiju i sa -15 brzo su stigli do jednocifrenog zaostatka.

Međutim, ponestalo je vremena za potpuni povratak i preokret.

Dončić je, pre nego što je isključen, upisao 26 poena, pet asistencija i četiri skoka, dok je Klemen Prepelič postigao 22 poena.

Kanadu je predvodio sjajni Gildžijus Aleksander sa 31 poenom, 10 skokova i četiri asistencije, a odličan je bio i Ar Džej Beret sa 24 poena i devet skokova.

Tok meča mogli ste da pratite uživo na Kurir sportu.

Kanada - Slovenija 100:89 (26:24, 24:26, 30:21, 20:18)

Četvrta četvrtina:

40. minut - 100:89 - Kraj utakmice!

39. minut - 98:89 - Nema još puno vremena za Sloveniju - minut i 20 sekundi.

37. minut - 96:85 - Oba bavanja je promašio Aleksander-Voker, a nakon dva promašaja Slovenaca za tri poena, Gildžijus Aleksander je poentirao.

36. minut - 94:85 - Odbranili su se Slovenci nakon čega je Hrovat došao do poena. Reaguje Fernandez Tores tajm-autom.

Ozbiljno su se razigrali Slovenci!

35. minut - 94:81 - Trojka Prepeliča, neće se predati Slovenija iako je teška situacija.

34. minut - 92:77 - Nije dugo vremena prošlo, isključen je i Dončić! Tražio je faul, prigovarao, a sudije su mu pokazale drugu tehničku grešku.

Dobio je "batine" na ovom meču, sudije nisu videle više faulova nad njim, a zbog toga, ali i rezultata, jedan od najboljih košarkaša svih vremena je postajao sve nervozniji.

Izgubio je živce i, iako deluje da je bio u pravu za prekršaj, dobio je isključenje.

33. minut - 92:76 - Dobra kombinacija Dončić - Tobi, ali onda Bruks kažnjava činjenicu da je ostao potpuno sam na šutu za tri poena.

Dilon Bruks je isključen sa utakmice zato što je dobio drugu tehničku grešku.

32. minut - 87:74 - Kao u trećoj četvrtini, izuzetno loš start Slovenaca koji su besni zbog odluka sudija.

Gregor Hrovat je dobio tehničku grešku zbog prigovora nakon što mu je dosuđena lična greška.

Gildžijus-Aleksander i Prepelič na drugoj strani precizni sa linije slobodnih bacanja.

31. minut - 83:71 - Spektakl na otvaranju poslednje deonice. Beret je zakucao uz prekršaj.

Treća četvrtina:

30. minut - 80:71 - Iznudio je Prepelič faul u napadu, a Dončić je pogodio trojku.

Nakon što su se Slovenci odbranili, Prepelič je sa linije slobodnih bacanja došao do novih poena.

29. minut - 80:66 - Snašao se odlično Dončić i položio loptu u koš.

28. minut - 80:64 - Poeni Prepeliča iz teške pozicije uz prekršaj. Precizan je bio i sa linije slobodnih bacanja, ali Aleksander-Voker pogađa treću trojku.

27. minut - 77:61 - I onda odjednom - četiri trojke zaredom. Dončić, Beret, Hrovat, pa Gildžijus-Aleksander.

26. minut - 69:55 - Sporiji tempo u ovim trenucima. Kanada preko bacanja pravi veliku razliku.

Nekarakteristično za Dončića, promašio je zicer, a potom su Kanađani dobili nova bacanja. Gildžijus-Aleksander je bio bezgrešan.

25. minut - 65:55 - Iskupio se Prepelič i pogodio je novu trojku. Olinik je pogodio oba bacanja, zatim i Gildžijus Aleksander.

24. minut - 61:52 - Trojka Bereta naterala je Sekulića da traži tajm-aut nakon kojeg je Prepelič omogućio kontru Kanadi.

22. minut - 54:52 - Tobi, Gildižjus Aleksander i Beret su došli do poena na početku drugog poluvremena.

Druga četvrtina:

20. minut - 50:50 - Donosi Luka izjednačenje sa linije slobodnih bacanja u završnici.

Rizikovao je Dončić i isključenje pošto nije prestajao da prigovara sudijama. Naljutio se tada, pa je u nastavku značajno popravio poenterski učinak.

19. minut - 50:49 - Sjajan potez Dončića i novi poeni za njega.

18. minut - 50:47 - Gildžijus Aleksander precizan sa "penala". Dobar prodor i poeni Prepeliča, a onda i zakucavanje Aleksander-Vokera.

16. minut - 44:45 - Nalet Kanađana koji preko Aleksander-Vokera i Bereta dolazi do prednosti.

Naljutio se Dončić, pa je posle tajm-auta pogodio trojku - 10. za svoj tim. Ubrzo je stigao do novih poena.

15. minut - 38:40 - Ludilo Slovenaca! Kakve šuteve pogađaju... Novu trojku je pogodio Čebašek, a dva poena je upisao ubrzo i Dončić.

Najbolji košarkaš je dobio tehničku grešku, nakon čega nije prestao da prigovara sudijama, pa je rizikovao i isključenje.

14. minut - 36:35 - Nije pogodio Dončić trojku, ali je Slovenija dobila novi napad, nakon čega je Nikolić bio precizan.

13. minut - 34:32 - Upisao se i Dimec u strelce..

12. minut - 34:30 - A, onda, ponovo Prepelič! Treća trojka za njega.

Preko slobodnih bacanja Kanađani su održali prednost.

11. minut - 28:27 - Evo nove trojke - šeste na utakmici, Prepelič je pogodio na startu druge četvrtine.

Pogađa i Aleksander Voker za tri poena.

Prva četvrtina:

10. minut - 26:24 - Odbranila se Slovenija, ali se Kanada izborila za novi napar nakon čega je Beret silovito zakucao.

Promašio je Prepelič šut iz daljine, a Dort je stigao do druge trojke.

Poentirao je Aleksej Nikolić na kraju prve deonice.

9. minut - 21:22 - Kajl Aleksander precizan oba puta sa linije slobodnih bacanja.

I Dončić ne greši bacanja, njegovih sedam poena u prvoj deonici.

8. minut - 19:20 - Potpuno sam je bio Dort koji je pogodio trojku. Na drugoj strani prva dvojka Slovenaca delo je Tobija.

7. minut - 16:18 - Nova trojka, peta! Odlično su Slovenci otvorili meč kada je reč o šutu sa distance. Pogodio je i Prepelič.

6. minut - 16:15 - Dončić je pogodio slobodna bacanja, a Blažič trojku - četvrtu za Sloveniju. Na drugoj strani je odličan Aleksander.

5. minut - 10:10 - Pogodio je Olinik, a Dončiću je potom dosuđen faul u napadu.

4. minut - 7:10 - Jak tempo na startu meča. Šej Gildžus Aleksander je postigao četiri, a Dilon Bruks tri poena.

Na drugoj strani odličan je Zoran Dragić sa pet poena. On, Luka Dončić i Aleksej Nikolić pogodili su šuteve za tri poena.

Uoči meča:

Košarkaška reprezentacija Kanade teže nego što se očekivalo izborila je plasman u četvrtfinale Mundobasketa. Kanađani su nakon kiksa protiv Brazila imali imperativ pobede u poslednjem kolu grupne faze protiv Španije. Bila je to utakmica nakon koje je jedan tim morao da ispadne.

U izuzetno uzbudljivoj završnici Kanađani su se bolje snašli i eliminisali aktuelnog šampiona sveta.

Sa druge strane, Slovenci su u poslednjem meču grupne faze protiv Nemaca odlučivali o konačnom plasman u usvojoj grupi i zabeležili su ubedljiv poraz - 100:71!

Ipak, Dončić i ekipa su pre toga zabeležili četiri veoma sigurne pobede. Prva zvezda Slovenije, a verovatno i celog takmičenja svoj tim je predvodio do četvrtfinala sa 26,4 poena, 6,8 asistencija i 7,4 skokova.

Šej Gildžus Aleksander beležio je 23,8 poena, 6,6 skokova i 5,2 asistencije.