ČUDESNE SRPKINJE ISPISALE ISTORIJU U JAPANU! Odbojkašice Srbije srušile Holandiju i plasirale se u prvo finale Svetskog prvenstva

SP U JAPANU

Odbojkašice Srbije pobedile su selekciju Holandije i plasirale se u finale Svetskog prvenstva u Japanu.

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije prvi put u istoriji izborila je finale Svetskog prvenstva, nakon što je pobedila Holandiju 3:1 (25:22, 26:28, 25:19, 25:23).

U reprizi evropskog finala ponovo su slavile izabranice Zorana Terzića i obezbedile medalju, drugu na planetarnom prvenstvu posle bronze 2006. godine, takođe u Japanu.

Ujedno, Srbija se revanširala Holanđankama za ubedljiv poraz na istom turniru u Fajnal-siksu, sada sa oporavljenom Tijanom Bošković koja je dominirala ceo meč.

Za zlato Srpkinje igraju protiv boljeg iz duela Kina - Italija.

Finale je sutra na programu od 12.20 po srednjeevropskom vremenu, a za treće mesto od 10.40.

1 / 5 Foto: EPA/KIYOSHI OTA

4. SET - 25:23

Veliko polufinale! Srpkinje i Holanđanke igraju fenomenalnu odbojku!

Odlično su Srpkinje ušle u četvrti set (3:0), sjajnim napadima Tijane Bošković održavaju lepu prednost (6:2). Lep ritam Srpkinja prekida serija Holandije od 3:0 (8:6).

Nastavlja se loša odbrana Srbije i Holanđanke već iz prvog napada osvajaju poene (8:7). Brankica Mihajlović greši i poklanja poen protivniku (8:8). I sada kreće igra živaca, Srbija kao da nema strpljenja, a Holandija sve agresivnija...

Uspele su naše devojke da preokrenu (14:12). Strašan blok Tijane Bošković (17:13) izazvao je aplauz u dvorani. Holandija se ne predaje (18:16), a loš prijem naše selekcije se nastavlja (18:17), tajm-aut uzima Zoran Terzić.

Selekcija Holandije strpljivom igrom stiže do izjednačenja (19:19), a onda je usledio fantastičan blok Maje Ognjenović za novu prednost Srbije (21:19). Nesporazum Brankice Mihajlović i Silvije Popović i Holanđanke dolaze do novog izjednačenja (21:21), ali hladnokrvna Tijana Bošković tu je kada je najpotrebnije (23:21).

Ne može bez drame (23:23), kuvanje Brankice Mihajlović (24:23) i Srbija ima prvu meč loptu! I TO JE TO! SRBIJA JE U FINALU SVETSKOG PRVENSTVA! PRVOM U ISTORIJI SRPSKE ODBOJKE!

3. SET - 25:18

U prethodnom setu Srpkinje su imale dosta problema sa prijemom, dok su Holanđanke bile odlične na servisu.

Na startu trećeg seta Holanđanke su dominantnije na bloku (2:4), ali je prvo Tijana Bošković došla do poena, a potom i Maja Ognjenović asom dovodi Srbiju do izjednačenja (4:4), a potom blok Brankice Mihajlović i naše devojke su povele (5:4).

Ali samo na kratko, Holanđake opet sjajnim servisom uspevaju da poremete naše devojke (5:7).

Kako samo igraju Holanđanke (7:10), dva teška poena osvaja Tijana Bošković (9:11), a onda blok Stefane Veljković (10:11) i Srpkinje su najzad uhvatile ritam. Brankica Mihajlović je neverovatnim poenom podigla celu halu na noge (11:12), da li će to biti prelomni trenutak?!

Tijana Bošković dovodi Srpkinje do izjednačenja (12:12), a potom i do prednosti (13:12). Džejmi Morison je primoran da uzme tajm-aut.

Nervoza u srpskom timu, Maja Ognjenović pravi servis grešku i lopta odlazi u aut (15:16). Asom Brankice Mihajlović Srbija opet vodi (17:16), a "upecala" se Bolgen i Srbija uvećava prednost (18:16).

Težak poen Tijane Bošković za 20:17, Srbija ima lepu prednost, ali je selektor Holandije zatražio tajm-aut. Dominacija Tijane Bošković u završnici trećeg seta se nastavlja (22:17)!

Holanđanke greše, naše devojke imaju sreće (23:18). Ognjenović i Veljković oldičnim blokom zaustavljaju napad Holandije (24:18) i rutinski privode ovaj set kraju (25:18).

2. SET - 26:28

Srpkinje nastavljaju u istom ritmu u kojem su završile prvi set. Ređaju se poeni naših odbojkašica, ali ni Holanđanke ne zaostaju puno (14:12). Igra živaca obeležila je ovaj set, naše devojke su počele da greše (16:15), pa protivnik polako topi njihovu prednost.

Tajm-aut je prijao Srpkinjama koje brzo stižu na +3 (18:15), sto je nateralo selektora Holandije da uzme minut odmora. Holanđanke agresivnim servisom uspevaju da uzdrmaju prijem naših odbojkašica i stižu na jedan poen razlike (20:19).

Serijom od 4:0 Holanđanke stižu do prvog izjednačenja u drugom setu (20:20), ali tu je Brankica Mihajlović koja prekida ovu seriju (21:20).

Nastavlja se rezultatska klackalica i Holandija dolazi do prednosti (21:22), asom uvećava prednost nad Srpkinjama (21:23) i Zoran Terzić je prinuđen da uzme tajm-aut.

Neverovatna serija Holanđanki se nastavlja (21:24)... Tijana Bošković 'juri' rezultat (23:24)...

Tijana Bošković ne da Holandiji za završi set (25:25), a onda sjajan blok Stefane Veljković i Srbija ima set loptu (26:25)... Nažalost, rezultatska klackalica se nastavlja, a pripala je Holanđankama (26:28).

1. SET - 25:22

Sam start meča počeo je neizvesnom borbom, igralo se poen za poen, a u našem timu dominirala je Tijana Bošković. Onda su srpske odbojkašice uzele zalet i napravile osetniju razliku (16:12), ali se Holanđanke nisu predavale i pratile su ritam naših devojaka (20:18).

Usledila je neverovatna borba devojaka sa obe strane, viđeni su sjajni potezi, a ovaj set pripao je našim devojkama. I to kako! Odličnim blokom!

Selektor Srbije odlučio se za standardnu prvu postavu: Buša, Mihajlović, Ognjenović, Veljković, Rašić, Bošković, Popović (libero).

selektor srbije zoran terzić
selektor srbije zoran terzićfoto: OSS

Odbojkašice Srbije u polufinalu Svetskog prvenstva u Japanu igraju protiv Holandije, nakon što su u odlučujućem meču za prvo mesto u H grupi Kineskinje bile bolje od Holanđanki 3:1 (23:25, 25:13, 25:18, 25:17).

Biće to repriza finala prošlogodišnjeg prvenstva Evrope u kojem su srpske odbojkašice bile bolje 3:1, ali i prilika za revanš za poraz u drugoj fazi ovog turnira kada su Holanđanke bile ubedljive 3:0.

Prethodno, Srbija je savladala Italiju 3:1 (25:21, 25:19, 23:25, 25:23) i osvojila prvo mesto u G grupi.

Selektor Zoran Terzić ističe da je srpski tim veoma motivisan da posle Evropskog i olimpijskog izbori i prvo finale na planetarnom šampionatu.

"Holandija je jedan od favorita, igra dobro i nije slučajno u polufinalu. Biće jako teško, ali smo motivisani i hoćemo finale. Po kvalitetu smo jako blizu, odlučiće odbrana i veća želja", rekao je Terzić.

U drugom polufinalu igraju Kina i Italija.