ŠOK U BUDIMPEŠTI, NIŠTA OD MEDALJE: Vaterpolisti posle drame i peteraca poraženi od Španije u četvrtfinalu EP

Bitka za polufinale

Vaterpolisti Srbije neće braniti zlato na Evropskom prvenstvu.

Delfini su poraženi posle peteraca od Španije ukupnim rezultatom 10:9.

U regularnom delu je bilo 6:6 (2:1, 1:4, 2:1, 1:0).

Junak utakmice je bio golman Španije Pinedo, koji je odbranio nekoliko teških šuteva, a zatim briljirao i u izvođenju peteraca.

Dušan Mandić je postigao tri gola, a po jednom su se u listu strelaca upisali Ćuk, Jakšić i Ranđelović.

"Definitivno smo se mučili da otvorimo utakmicu. Kasnije su Španci preokrenuli i sve vreme držali visok nivo ritma. Mi smo jurili rezultat. Loša predstava sa igračem više. Ne mogu da kažem zaslužena pobeda, ali im želim svu sreću", rekao je selektor Dejan Savić.

"Napravili su razliku, uspeli smo da se vratimo u utakmicu. Imali smo na kraju trenutke da prelomimo, 2-3 napada u poslenjim minutama. Falilo nam je malo strpljenja. Da smo poveli mislim da bi kraj izgledao drugačije. Samo se nama sudi kontrafaul u zadnjem napadu, ali dobro", rekao je Andrija Prlainović.

Vaterpolisti Srbije, čije je UNIQA zvanično osiguranje, u borbi za plasman od petog do osmog mesta, u petak od 16 sati igraće protiv poraženog iz meča Hrvatska - Grčka.

SRBIJA - ŠPANIJA 6:6 (2:1, 1:4, 2:1, 1:0)

Dunav arena, Budimpešta

Sudije: Aleksandresku (Rumunija), Kolombo (Italija)

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić, Dedović, Ranđelović, Ćuk, D. Pijetlović, Vico, Aleksić, Jakšić, Filipović, Prlainović, S. Mitrović, B. Mitrović. Selektor: Dejan Savić.

ŠPANIJA: Lopet Pinedo, Munariz Eganja, Granados Ortega, Sanauha Karne, De Toro, Larumbe Gonfaus, Delgado Bahes, Fernandez Munariz, Tahul Kompte, Perone Roča, Malarah Guel, Bustos, Lorio Behar. Selektor: David Martin.

PETERCI

3:4 - Granados odvodi Španiju u polufinale! Srbija posle četiri zlata ostaje bez medalje na Evropskom prvenstvu

3:3 - Miloš Ćuk pogađa.

2:3 - Larumbe Gonfaus je precizan.

2:2 - Siguran je Milan Aleksić.

1:2 - Delgado Bahes je precizan.

Dušan Mandić je promašio peterac, Lopet Pinedo je pročitao.

Branislav Mitrović brani šut Fernandeza Munariza.

Andrija Prlainović je promašio.

1:1 (7:7) - Perone Roča je izjednačio.

1:0 (7:6) - Filip Filipović je siguran.

Po pet igrača šutira peterce.

4. ČETVRTINA

6:6 - Dušan Mandić trećim golom donosi izjednačenje. Igra se 27. minut.

3. ČETVRTINA

5:6 - Miloš Ćuk koristi igrača više. Igra se 23. minut. Ćuk je pogodio bukvalno u poslednjoj sekundi napada.

4:6 - Perone Roča u 21. minutu donosi Španiji ponovo dva gola prednosti.

4:5 - Konačno gol, Nikola Jakšić! Sjajna akcija Srbije u trenutku kada je Španija bila kompletna. Igra se 18. minut.

2. ČETVRTINA

3:5 - Sanauho Karne postiže drugi uzastopni gol, četvrti ukupno u nizu za Španiju, u situaciji kada su Španci imali dva igrača više. Igra se 16. minut.

3:4 - Gol je postigao Sanauha Karne u 14. minutu. Španija je u seriji od tri uzastopna pogotka.

3.3 - Perone Roča u 14. minutu. Kapiten Španije je izjednačio golom iz peterca.

3:2 - Fernandez Munariz. Španci smanjuju golom poznatog veterana u 13. minutu.

3:1 - Sava Ranđelović! Sjajna kombinacija Prlainovića i Ranđelovića u situaciji sa igračem više. Igra se 12. minut.

1. ČETVRTINA - 2:1

2:1 - Ortega smanjuje prednost delfina, igra se sedmi minut.

2:0 - Ponovo Dušan Mandić! Sevnula je levica u situaciji sa igračem više, lopta je očešala prečku i završila u mreži Španaca. Igra se sedmi minut.

1:0 - Dušan Mandić! Srbija vodi od 4. minuta.

Rivali koji se itekako poznaju, rivali koji su se dosad sastali 17 puta, a prednost je na našoj strani 12:5.

Na evropskim prvenstvima nikada nismo izgubili od današnjeg rivala, a poslednju borbu vodili smo u finalu poslednjeg EP.

Te 2018. godine bilo je 7:7, pa 5:3 za izabranike Dejana Savića nakon penala.

Oba tima već su se plasirala na Olimpijske igre, pa tog pritiska neće biti, ali je važnost meča svakako ogromna i psihološki pristup biće od presudnog značaja.

Selektori Dejan Savić i David Martin izuzetno poštuju jedan drugog, a zanimljivo je da su 2006. na EP u Beogradu igrali jedan protiv drugog (Srbija slavila sa 16:11), baš kao i godinu dana kasnije na SP u Melburnu, kada su Španci slavili na peterce - 18:17.

Istorija kaže i da su "delfini" majstori za četvrtfinala jer su dobili sedam od osam takvih utakmica, za razliku od Španaca čiji je skor dva plasmana u polufinale i pet poraza.