SREBRO ZLATNOG SJAJA: Jugoslovenske rukometašice su pre 30 godina osvojile svetsku medalju VIDEO

DA SE PAMTI

Svetsko prvenstvo u rukometu za žene 1990. održano je u Južnoj Koreji od 24. novembra do 4. decembra 1990. godine.

Takmičilo se ukupno 16 reprezentacija, koje su bile raspoređene u četiri grupe po četiri ekipe.

Prve tri reprezentacije iz grupe A i B su oformile prvu grupu sledeće faze a prve tri reprezentacije iz grupa C i D su oformile drugi grupu, koja se međusobno borile za prvu poziciju u grupi koja je vodila u finale, sa tim da nisu igrale protiv reprezentacija iz svoje osnovne grupe, već su nosile rezultat i bodove koje su osvojile protiv druge dve reprezentacije sa kojima se plasirala u drugo kolo.

Ekipe koje su zauzele drugu poziciju u grupama su se borile međusobno za treće mesto. Ekipe koje su u grupi osvojile treću poziciju, međusobno su se borile za sveukupno peto mesto, i tako analogno sve do 11. i 12. pozicije.

Četiri ekipe koje su u prethodne četiri principijelne grupe osvojile zadnje četvrto mesto su se međusobno borile za pozicije od 13. do 16. mesta.

Reprezentacija Sovjetskog Saveza je osvojila prvo mesto i zlatnu medalju, one su u finalnoj utakmici pobedile reprezentaciju Jugoslavije sa rezultatom od 24:22.