DOKAZAO ZAŠTO JE NAJBOLJI: Verstapen pobedio u poslednjoj ovosezonskoj trci F1 u Abu Dabiju

FORMULA 1

Vozač Red Bula Maks Verstapen pobedio je danas u poslednjoj ovosezonskoj trci u Formuli 1, koja je vožena za Veliku nagradu Abu Dabija.

Holanđanin je tako popravio sopstveni rekord i došao do 15. pobede u sezoni i ukupno 35. u karijeri.

Drugo mesto zauzeo je vozač Ferarija Šarl Lekler, koji je tako poneo vicešampionsku titulu u šampionatu, dok je treći završio Serhio Peres iz Red Bula.

Četvrti je kroz cilj prošao Karlos Sainc iz Ferarija, peti je trku završio Džordž Rasel iz Mercedesa, a šesti je uz dodatni bod za najbrži krug završio Lando Noris iz Meklarena.

Esteban Okon iz Alpina zauzeo je sedmo mesto, vozač Aston Martina Lens Strol je došao do osmog mesta, dok je deveti kroz cilj prošao Danijel Rikardo iz Meklarena.

Jedan bod je u svojoj poslednjoj trci osvojio četvrostruki svetski prvak Sebastijan Fetel iz Aston Martina.

Maks Verstapen

Verstapen je ranije osvojio drugu uzastopnu svetsku titulu, a sezonu je završio sa 454 boda. Drugo mesto pripalo je Lekleru sa 308 bodova, dok je Peres treći sa tri boda manje.

Sa prvog mesta je krenuo Verstapen, drugi je bio njegov timski kolega, a u drugom startnom redu su vozači Ferarija Lekler i Sainc.

Treći startni red pripao je vozačima Mercedesa Luisu Hamiltonu i Raselu.

Na samom startu Hamilton je obišao Sainca za četvrto mesto, a Noris je uzeo šesto mesto od Rasela.

Sainc je uzvratio napadom, a tom prilikom dolazi do kontakta, posle čega se Hamilton na nebezbedan način vraća na stazu.

U petom krugu na preporuku ekipe Hamilton vraća poziciju Saincu, da bi španskog vozača u istom krugu ponovo obišao.

Tri kruga kasnije Sainc dolazi do četvrtog mesta, a ubrzo i Rasel obilazi timskog kolegu.

Prvi na zamenu guma od vodećih idu Peres i Rasel u 16. krugu. Peres prelazi na tvrde gume, dok Rasel ostaje nešto duže u (5,2 sekunde), a ekipa ga na nebezbedan način pušta iz boksa i tom prilikom izbegava kontakt sa Norisom.

Rasel je zbog toga kažnjen sa dodatnih pet sekundi.

Peres je prilikom povratka na stazu imao borbu za peto mesto sa Fetelom, a do te pozicije dolazi posle napada u 17. krugu.

U boks u 18. krugu odlazi Sainc, krug kasnije gume menja Hamilton, a vodeći Verstapen na promenu odlazi u 21. krugu.

Samo jedan krug prvo mesto je držao Lekler, koji potom odlazi na zamenu guma.

Zbog kvara na bolidu u 28. krugu u poslednjoj trci za Alpin odustaje Fernando Alonso.

Peres na drugu promenu pneumatika odlazi u 34. krugu, a njegov rival u borbi za drugo mesto u generalnom poretku, Lekler, ostaje na stazi i odlučuje se za taktiku sa samo jednim stajanjem.

U 39. krugu prilikom napada vozača Hasa Mika Šumahera, dolazi do kontakta izmedju njega i Nikolasa Latifija iz Vilijamsa, a zbog incidenta nemački vozač je kažnjen sa pet sekundi.

Drugu zamenu guma odradili su u 40. krugu Sainc i Rasel.

Na stazi je najzanimljivija bila borba Hamiltona i Peresa za treće mesto, a Meksikanac je u 47. krugu uspeo da obidje sedmostrukog svetskog šampiona.

Pokušao je Peres do kraja da se približi Lekleru i napadne, ali nije uspeo.

Zbog problema sa hidraulikom u 56. krugu je odustao Hamilton, koji ovu sezonu završava bez pobede.

U poslednjem krugu odustao je i vozač Vilijamsa Nikolas Latifi.