OPET UVODE DANAK:  Muzički dinar za pljačku naroda!
Foto: Marina Lopičić

Izmene Zakona o autorskim i srodnim pravima

OPET UVODE DANAK: Muzički dinar za pljačku naroda!

Društvo -
Bez granica Sokoj, OFPS i PI traže da uvoznici i proizvođači na elektronske uređaje plaćaju naknadu za autorska prava, a u sve umešan i sin bivšeg premijera Cvetkovića

BEOGRAD - Novi nameti.Računari, računarska oprema, komponente i računarska memorija, ali i mobilni telefoni, tableti i mnogi drugi elektronski uređaji mogli bi da poskupe ako se usvoji predlog da na njih uvoznici i proizvođači plaćaju naknadu od tri do 15 odsto za autorska prava ili takozvani „muzički dinar“, saznaje Kurir.ZajednoIzmene Zakona o autorskim i srodnim pravima pripremio je Zavod za intelektualnu svojinu (ZIS), a u svemu su učestvovale i Organizacija muzičkih autora Srbije - Sokoj, Organizacija proizvođača fonograma Srbije (OFPS) i Organizacija za kolektivno ostvarivanje prava interpretatora (PI), čiji zastupnik je Aleksandar Cvetković, sin bivšeg premijera Mirka Cvetkovića.Ključ u bravuOve organizacije prikupljaju naknadu za autorska prava, pa im je u interesu da se skupi što više novca. Najnoviji predlog je ono što su one tražile još krajem 2011. godine, ali im to nije prošlo zbog protesta industrije informacionih tehnologija (IT), koja bi mogla da stavi ključ u bravu i javnosti jer se ometa širenje digitalne pismenosti i usporava razvoj društva.Sagovornik Kurira iz Vlade Srbije, koji je želeo da ostane anoniman, kaže da su promene Zakona inicirane odmah posle rekonstrukcije kabineta Ivice Dačića. U IT sektoru kažu da tri kolektivne organizacije kroz Nacrt izmena zakona traže da se promeni ono što je zajedno dogovoreno krajem 2011. i što se primenjuje od 1. januara.- Traže da se uvede naknada i na računare, računarsku opremu, komponente i računarsku memoriju, a plašimo se da će se spisak proširiti i na laptopove, tablete, mobilne telefone... Takođe, traže da se ukine ograničavanje naknade i da sami određuju njenu raspodelu - kaže sagovornik našeg lista.Ukidanje odredbeNacrtom zakona ukida se odredba kojom je, kako objašnjavaju u IT industriji, sprečeno da se naknada plaća na sve uređaje koji se mogu podvesti pod audio-plejer, a to su, prema tumačenju tri organizacije, bili i računari, laptopovi, tableti, mobilni telefoni, odnosno sve što ima mogućnost snimanja muzičkog dela.Bivši premijer Mirko Cvetković nije bio raspoložen za komentar. - Nove izmene zakona su usklađivanje sa evropskim direktivama i sa međunarodnim konvencijama o zaštiti autorskih i srodnih prava koje je Srbija potpisala, i to nije ništa neuobičajeno, već je tako svuda u Evropi i u zemljama u okruženju. Nije istina da će tehnička roba, mobilni telefoni, tableti, računari poskupeti jer ta naknada je zanemarljiva, i to otpada na uvoznike da na uvoznu cenu plaćaju određenu minimalnu naknadu prilikom uvoza - rekao je Bane Stojanović, predsednik Upravnog odbora OFPS.

Poskupljenje... Novi namet mogao bi drastično da podigne cene IT opreme
Poskupljenje... Novi namet mogao bi drastično da podigne cene IT opreme

Zavod za intelektualnu svojinuJAVNA RASPRAVA BEZ JAVNOSTIZa danas je u Zavodu za intelektualnu svojinu najavljen okrugli sto o Nacrtu zakona, kao deo javne rasprave koja traje od 18. novembra do 16. decembra. Sagovornici Kurira kažu da skoro niko ne zna za ovaj događaj jer nije najavljen kako je trebalo, već je samo objavljeno obaveštenje na sajtu Zavoda.

AlavoNAKNADA DO 15 ODSTOTri organizacije su krajem 2011. tražile da naknada za medije (CD, DVD, blurej diskove...) bude 15 odsto nabavne cene, a tri odsto na uređaje (rezače, CD i DVD rezače, audio-plejere, računare, laptopove, mobilne telefone...). To su i dobile od države, pa smo se mi pobunili. Šta će i koliko sada tražiti, još se ne zna - kaže sagovornik Kurira iz IT sektora.

ČinjeniceNA ŠTA BI MOGAO DA SE PLAĆA „MUZIČKI DINAR“- računari- računarska oprema- komponente i računarska memorija- laptopovi- tableti- mobilni telefoni- mediji (CD, DVD, blurej diskovi...)- audio-plejeri- CD i DVD rezači- USB memorija

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja