Mihajlovićeva: Plan da Srbija ponovo bude izvoznik struje
Foto: Dado Djilas

Izgraditi nove energetske kapacitete

Mihajlovićeva: Plan da Srbija ponovo bude izvoznik struje

Društvo -
Ministarka je, na svečanoj akademiji u Kladovu, rekla da bi tome svakako doprinela izgradnja hidroelektrane Đerdap 3, ističući da je to jedan od strateških projekata

KLADOVO - Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas u Kladovu, gde se obeležava 50 godina od početka izgradnje hidroelektrane Đerdap, da je plan vlade da Srbija ponovo postane izvoznik struje, za šta je neophodna izgradnja novih energetskih kapaciteta.

Mihajlović je, na svečanoj akademiji u Kladovu, rekla da bi tome svakako doprinela izgradnja hidroelektrane Đerdap 3, ističući da je to jedan od strateških projekata.

"Obeležavamo danas 50 godina početka radova na hidroelektrani Đerdap i to je za Srbiju bio veoma značajan i ogroman graditeljski poduhvat, i tada i danas, ali ono što je opomena za sve nas jeste da moramo da gradimo i da se bavimo proizvodnjom električne energije", rekla je Mihajlović.

Na pitanje kada će početi izgradnja Dejrdapa 3, Mihajlović je rekla da se o tom važnom projektu govori već dugi niz godina, a da su pre oko godinu i po dana počeli prvi razgovori sa Rumunijom, bez obzira na to što će ta hidroelektrana biti na srpskoj strani.

"Verujem da smo blizu toga da razgovaramo i sa potencijalnim partnerima koji bi ušli u izgradnju jednog takvog projekta. To je za Srbiju značajno, jer je to mogućnost da na neki način čak utičemo na cenu električne energije u regionu", rekla je Mihajlović.

Svečanoj akademiji u Kladovu prisustvovali su i ministar energetike Aleksandar Antić, ambasador Rusije Aleksandar Čepurin i direktor EPS-a Aleksandar Obradović.Hidroenergetski i plovidbeni sistem "Đerdap 1", kompleksan je i višenamenski objekat, izgrađen 10 kilometara uzvodno od Kladova odnosno na 943. kilometru Dunava od ušća u Crno more.

Izgradnja tog sistema počela je 7. septembra 1964. godine, a prvi agregati pušteni su u rad 6. avgusta 1970. godine, istovremeno i na srpskoj i rumunskoj strani. To je i dalje najveća hidrotehnička građevina na Dunavu, ukupne dužine 1.278 metara, a reč je o simetričnoj konstrukciji, projektovanoj tako da i Srbija i Rumunija, koje deli Dunav, raspolažu istim delovima glavnog objekta.

Obe zemlje imaju po jednu elektranu, brodsku prevodnicu i po sedam prelivnih polja od ukupno 14, koliko ih ima u zajedničkoj prelivnoj brani. Simetralu objekta čini državna granica. U elektrani je montirano šest hidroagregata, a ukupna snaga elektrane je 1.026 megavata.Hidroagregati su sa takozvanim Kaplanovim turbinama, čiji prečnik kola iznosi oko 9,5 metara i do tada u svetu nisu građene turbine većeg prečnika.

Obe elektrane su međusobno povezane tako da u slučaju potrebe agregati elektrane na srpskoj strani mogu isporučivati električnu energiju u mrežu na rumunskoj strani i obratno.

Povećanje cene struje nije rešenje za probleme

Mihajlovićeva je izjavila da će Agencija za energetiku odlučivati o tome da li će biti povećana cena električne energije, ali da to svakako nije rešenje za probleme u energetskom sistemu nastale usled majskih poplava."Rešenje za poplave je da se voda što pre ispumpa iz ugljenokopa, da se mi energetski obezbedimo i nabavimo ugalj, kao i da znamo šta ćemo da radiomo u trenutku kada na zimu ne budemo imali dovoljno električne energije", rekla je Mihajlović.

Ona je istakla da su ti koraci rešenje za otklanjanje posledica koje su poplave nanele energetskom sistemu, a da je cena električne energije potpuno drugi deo priče, koji je vezan za EPS i odnose unutar elektroprivrednog sistema.

"Da li će biti povećanja cene električne energije ili neće, o tome će odluku doneti Agencija za energetiku", navela je Mihajlović.

Upitana da li će Srbija imati energetskih problema tokom zime, Mihajlović je rekla da će ih svakako imati i da će to itekako uticati na stabilnost elektroenergetskog sistema, zbog čega je važno da se država dobro pripremi.

"Mi svaki dan uvozimo električnu energiju, ali na poplave nismo mogli da utičemo, a pored toga na energetski sistem utiče i kriza u Ukrajini. Mi moramo da očekujemo probleme i za nas je najvažnije da radimo na mogućnostima kako da dođemo do uglja, struje i gasa, jer nam se može desiti da nemamo dovoljne količine struje ako zima bude jaka", rekla je Mihajlović.

Ona je poručila da pod hitno treba da počnemo da nabavljamo ugalj jer što više uglja bude na deponijama to ćemo manje struje morati da uvozimo.Mihajlović je podsetila da vlada ima radnu grupu za sigurno snabdevanje energijom i energentima koja zaseda svaki dan, i poručila da će vlada učiniti sve da se obezbedi dovoljno struje i gasa za zimu.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja