USKORO NOVINE U ZDRAVSTVU? Dvostruko duže bolovanje, puna zarada roditeljima teško bolesne dece
Foto: Marina Lopicic

Novi nacrt Zakona o zdravstvenom osiguranju

USKORO NOVINE U ZDRAVSTVU? Dvostruko duže bolovanje, puna zarada roditeljima teško bolesne dece

Društvo -

BEOGRAD - Nacrt Zakona o zdravstvenom osiguranju, koji bi pred poslanicima trebalo da se nađe na jesen, donosi niz novina, a jedna od njih je da će izabrani lekar ubuduće moći da otvori dvostruko duže bolovanje - od 60 dana, osim u izuzetnim slučajevima, propisanim zakonom.

Predloženo je i da osnov za naknadu zarade bude prosečna plata u prethodnih 12 meseci, a ne kao do sada - poslednja tri meseca, a razlog su, kako se navodi, uočene zloupotrebe..

Dobra vest stiže za roditelje dece bolesne od raka, teškog oštećenja moždanih struktura i drugih teških oboljenja i oni imaju pravo na bolovanje tokom kompletnog lečenja deteta do njegove 18. godine i primaće 100 odsto zarade.

Podsetimo, do sada su roditelji imali pravo na bolovanje od svega četiri meseca, a nadoknada je iznosila 65 odsto plate.

Definisan je i paket zdravstvenih usluga ili broj i vrste pregleda, analiza i intervencija, što do sada nije bilo prezicirano, a regulisano je i uvođenje dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, koje bi pokrilo usluge koje nisu u obaveznom zdravstvenom paketu.

Novina je i da će žene kojima je zbog karcinoma uklonjena jedna ili obe dojke, ubuduće rekonstrukciju ili korekciju dojki dobiti o trošku države.

Uvode se i sankcije za neopravdano neodazivanje na skrining preglede, te oni koji se ne odazovu ni na treći poziv u jednom ciklusu, a ne opravdaju izostanak, gube kasnije pravo na lečenje te bolesti o teretu države, ali samo u slučaju da obole do sledećeg ciklusa pozivanja.

Foto: Zorana Jevtić
Foto: Zorana Jevtić

Tokom boravka u inostranstvu predlog je da Republički fond za zdravstveno osiguranje plaća troškove hitne medicinske pomoći pružene u inostranstvu u slučaju da pacijent pre odlaska na put nije nabavio potvrdu o korišćenju zdravstvene zaštite.

Predviđeno je i upućivanje u inostranstvo radi dijagnostike, a ne samo radi lečenja, a da je to u skladu sa Zojinim zakonom, koji je usvojen pre nešto više od godinu dana.

Ubuduće, plaćanja participacije biće oslobođeni i davaoci organa, ćelija i tkiva, kao i pripadnici naročito osetljive populacije - stari, deca, žene, trudnice, porodilje, Romi.

Čak i bez overene knjižice, predlog je da se oboleli prime na palijativno lečenje, kao i na preglede koji su predviđeni nacionalnim skrining programima (rano otkrivanje raka dojke, debelog creva ili raka grlića materice).

Sve ovo naći ce se pred poslanicima Skupštine Srbije na jesen, a nadležni se nadaju da ce zakon biti usvojen do kraja godine, kako bi od početka naredne godine mogao da se primenjuje.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track