Uvode se kombinovane vakcine za decu

Uvode se kombinovane vakcine za decu

Društvo -
Te vakcine su tehnološki savremenije, bezbednije i sa manje neželjenih dejstava

BEOGRAD - Izmenama Pravilnika o imunizaciji i načinu zaštite lekovima, koje je dostavljeno Ministarstvu zdravlja, nije predviđeno proširenje liste bolesti protiv kojih će sprovoditi imunizacija, ali su uvedene savremenije vakcine za decu.

Šefica Odseka za imunizaciju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" dr Goranka Lončarević je navela da je izmenama i dopunama Pravilnika predviđeno uvođene kombinovanih vakcina za decu.

Prema navodima stručnjaka, te vakcine su tehnološki savremenije, bezbednije i sa manje neželjenih dejstava.Lončarević je navela da bi se u prvoj godini života dece, umesto pojediničnih vakcina protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i oboljenja izazvanih Hib, primenjivala pojedinačna kombinovana vakcina protiv tih bolesti.

Kombinovana vakcina, takođe, bi se koristila i u revakcinaciji u drugoj godini života, dok bi se umesto celularne koristila acelularna vakcina protiv velikog kašlja, sa blažim eventualnim nisupojavama, a umesto žive mrtva vakcina protiv dečije paralize.

Novina je i donošenje godišnjeg kalendara imunizacije.

Kako je Lončarević ukazala, to bi omogućilo i eventualne promene u kalendaru vakcinacije, što od 2006. godine do sada na osnovu važećeg Pravilnika nije bilo moguće.

U imunizaciji lica po kliničkim indikacijama, uvodi se vakcinacija pneumokoknom konjugovanom vakcinom dece uzrasta do dve godine i revakcinacija protiv tetanusa na svakih 10 godina, nakon 14. godine života.

Na pitanje da li je proširena lista bolesti protiv kojih se obavlja vakcinacija, Lončarević je odgovorila da bi za tako nešto bilo potrebno izmeniti Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Prema njenim rečima, vakcinacija će se sprovoditi, kao i do sada, protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize, malih boginja, rubeola, zaušaka, hepatitis B i oboljenja izazvanim Hib.

"Radna grupa Republičke stručne komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti pripremila je u februaru izmene i dopune Pravilnika o imunizaciji i on je krajem marta dostavljen Ministarstvu zdravlja", navela je Lončarević.

Govoreći o razlikama između kalendara imunizacije u Srbiji i EU, ona je navela da se u pojedinim evropskim državama kao obavezne primenjuju i vakcine protiv oboljenja izazvanih bakterijom St. pneumoniae i humanog papiloma virusa.

Šefica Odseka za imunizaciju Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" je dodala da se retko u nekim zemljama u Evropskoj uniji obavlja i vakcinacija protiv rota virusnih infekcija, varičele i meningokoknog meningitisa.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track