Slušaj vest

U centru Beograda, u Svetogorskoj ulici, nalazi se jedan od najlepših i najzanimljivijih srpskih muzeja, Dom Jevrema Grujića. Kuću poznatu po bogatim salonima i upečatljivim balovima o kojima se i sad, posle više od jednog veka, zna da su bili značajni događaji u prestonici, podigao je istaknuti državnik i diplomata Jevrem Grujić. Tu su rado viđeni gosti i prijatelji porodice Grujić bili kraljica Marija Karađorđević, Jovan Dučić, Milan Rakić... Baš u podrumu ove kuće otvorena je i prva srpska diskoteka - 1967. godine. Kulturne i društvene promene odslikavale su se u ovom domu kao u ogledalu, a važni događaji i izuzetni ljudi ređali su se kao na filmskom platnu.

Ileana_Čura.jpg
Foto: Privatna Arhiva

Zato mi je bilo veliko zadovoljstvo i čast da svoj porodični projekat dug devet generacija, krunisan otvaranjem Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju Adligat - Muzejom knjige i putovanja i Muzejom srpske književnosti, povežem i s Domom Jevrema Grujića. Ljudska priroda čini da potraga za srećom, poslom, ljubavima naslednike rasejava po svetu i čini teškim očuvanje tradicije, ali istorija Srbije naročito nije naklonjena kontinuitetima. Potrebno je hrabrosti, ljubavi, pa i pomalo ludila da se generacija naslednika, umesto ekonomskoj isplativosti nasleđa, okrene kulturi i dobrobiti društva. Često se događa da je do kolektivne dobrobiti više stalo osnivačima ovakvih projekata nego samom društvu.

Ileana Čura Velikanke srpske kulture.jpg
Foto: Privatna Arhiva

Do 8. marta

U Domu Jevrema Grujića otvorena je izvanredna izložba „Velikanke srpske kulture“ autorki Branke Conić, direktorke Doma Jevrema Grujića, Gordane Bekčić, Brankice Janković i Ružice Opačić. Obradovala me je vest da je izložba produžena do simboličnog 8. marta.

Projekat je podržao Adligat sa eksponatima vezanim za život i rad slavne profesorke anglistike Ileane Čure (1930 - 2016) koja je sa 11 godina izvedena na streljanje tokom Novosadske racije. Ona je preživela, ali je pod dunavskim ledom te hladne januarske zime završilo čak 16 članova njene porodice, uključujući njene majku i tetku. Profesorka Čura darovala mi je svoje najvrednije - celu biblioteku, arhivu i suvenire s putovanja i predavanja skupljanih decenijama. Njen legat otvoren je odmah po njenoj smrti u Adligatu i danas privlači mnoge posetioce iz sveta, naročito istoričare književnosti, pošto se profesorka Čura družila sa najznačajnijim piscima svog doba u Americi, Kanadi, Indiji, Engleskoj. Izložbu „Velikanke srpske kulture“ otvorio je Nj. e. ambasador Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske u Srbiji Edvard Ferguson i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković. Izložbu je podržala i Kancelarija za kulturnu diplomatiju. Pokrovitelji izložbe su Britanski savet i britanska ambasada.

01_32.JPG
Foto: Privatna Arhiva

Menjale sebe i društvo

- Žene, velikanke srpske kulture i nauke, mnogi su osporavali, stajali im na putu i svojski se trudili da ih obeshrabre, marginalizuju i gurnu u stranu. One nisu na to pristajale i uprkos okolnostima menjale su sebe i društvo. Ova izložba motiviše na kritičko promišljanje, sticanje novih znanja, kreiranje antidiskriminacionog i antimizoginog kulturnog modela - rekla je na otvaranju Brankica Janković.

Deo izložbe posvećen je Elsi Ingliš, Britanki koja je napustila udoban život u Škotskoj i došla u Srbiju usred Prvog svetskog rata. Osnovala je četrnaest bolnica i spasla živote nebrojenih vojnika i civila, na šta je u svom govoru na otvaranju podsetio ambasador Velike Britanije.

- Često odajemo počast vojskovođama, naučnicima i industrijalcima, a ne pominjemo, ne cenimo kako su velikanke menjale društva - istakao je Edvard Ferguson.

Branka Conić: Primer hrabrosti i istrajnosti

Na izložbi je predstavljeno dvadeset izuzetnih žena. Neke su poznate javnosti, kao Milena Pavlović Barili, Mira Trailović, Žanka Stokić, Jelena Dimitrijević, kraljice Natalija i Draga Obrenović, Marija Karađorđević. Mnogo se manje zna o prvoj srpskoj lekarki Dragi Ljočić, prvoj školovanoj kostimografkinji Milici Babić Jovanović, dobrotvorkama i humanitarkama Delfi Ivanić, Ljubici Luković, Mirki i Mejbl Grujić...

- Velikanke koje predstavljamo primer su hrabrosti, posvećenosti, istrajnosti, nepokolebljive snage da se, uprkos preprekama i stereotipima, može ostvariti sve - istakla je Branka Conić, koautorka izložbe i direktorka Doma Jevrema Grujića.

 Viktor Lazić