"PITANJE LITIJUMA POSTALO NAJVAŽNIJE U SRPSKOJ POLITICI" Stručnjaci: Jasno je da ga opozicija koristi za manipulaciju naroda
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas tvrdi da njegova nekadašnja Demokratska stranka nije dovela kompaniju Rio Tinto u Srbiju kao i da nije istina da je DS izdala dozvolu toj kompaniji.
Činjenice, međutim, ne govore baš u prilog tim tvrdnjama,jer kako smo videli, o umešanosti Demokratske stranke u dovođenje korporacije Rio Tinto u Srbiju svedoče brojni dokazi, tačnije niz zvaničnih dokumenata iz tog perioda.
U jutarnjem programu Kurir televizije gostovali su prof. dr Aleksandra Tomić, član Predsedništva SNS-a, i Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost, gde su govorili o političkim aspektima i posledicama projekta "Jadar".
- Projekat 'Jadar' je izazvao podelu na one koji su za i protiv eksploatacije litijuma. Politička prepucavanja oko ovog pitanja nisu viđena od 2006. godine, kada je tadašnja vlast izdala dozvolu kompaniji Rio Tinto za istraživanje i eksploataciju. Prema dostupnim dokumentima, jasno je da je tadašnja vlast dala tu dozvolu, što su demantovali samo delimično. U suštini, akteri kampanje protiv litijuma su isti oni koji su prodali zemlju Rio Tintu - rekla je Tomić.
Tomić je dalje naglasila da je Srpska napredna stranka (SNS) bila krajnje transparentna u vezi s ovim projektom.
- Gospodin Vučić je bio u Loznici kada su krenuli najveći protesti, a premijer Vučević je jasno rekao da ništa nije konačno, čak ni odluka Ustavnog suda ne mora da znači da će doći do iskopavanja - istakla je.
- Političko pitanje rudarenja litijuma postalo je važnije od ključnih pitanja poput položaja Kosova i Metohije. Politička prepucavanja oko litijuma koriste se za manipulaciju s narodom. Treba razdvojiti pitanje rudarenja litijuma od kompanije Rio Tinto, koja ima i uspešne i manje uspešne projekte - rekao je Barac.
Barac je istakao da je važno da se o rudarenju litijuma vodi javna rasprava u stručnim krugovima.
- Srbija je sposobna da ograniči svakog investitora i da onemogući zloupotrebu pravnih propisa. Važno je da se naš pravni sistem uskladi sa evropskim standardima kako bi se zaštitila životna sredina - rekao je Barac.
- Demonstracije i kampanje protiv litijuma šire strah među građanima, ali SNS je bila transparentna u vezi s ovim projektom. Projekat je zaustavljen kako bi se izbegla nasilna promena vlasti, ali Rio Tinto je i dalje aktivno sarađivao s Beogradskim univerzitetom - rekla je Tomić.
- Postoje izuzetno dobri projekti rudarenja koji su usklađeni s evropskim standardima zaštite životne sredine. Naša država je sposobna da se izbori s izazovima i da osigura da rudarenje litijuma ne ugrozi životnu sredinu - rekla je Barac.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
BIĆE OBJAVLJENA U NAREDNA 24 SATA Vučić doneo svu dokumentaciju koju su zahtevali na blokadama: "Svi koji su uhapšeni na protestima su pušteni na slobodu"