Slušaj vest

Tokom proteklih dana, iz Beča su stigle zapaljive poruke pojedinih parlamentaraca iz Socijaldemokratske partije Austrije, Nove Austrije i Liberalnog foruma, inače partija koje učestvuju u vladajućoj koaliciji u Austriji.

Naime, poslanik u Evropskom parlamentu iz stranke Helmut Brandšteter, stranački kolega ministarke spoljnih poslova Austrije Bete Majnl-Rajzinger, je na platformi Iks izneo tvrdnju da je na proteste u Beogradu režim odgovorio nasiljem, dodajući da izveštaji o navodnoj upotrebi zvučnih oružja protiv demonstranata postaju sve češći.

Slične tvrdnje iznela je i portparolka Zelenih Meri Disoski. Na ove tvrdnje reagovao je odmah i ambasador Srbije u Austriji Marko Blagojević, koji je za Kurir rekao:

Ambasador Srbije u Austriji: Deo austrijske vlade koji Srbe naziva bitangama se redovno sastaje sa srpskom opozicijom Izvor: Kurir televizija

- Šider je već više od godinu dana u kampanji koja je veoma negativna prema Srbiji, a bilo je i situacija koje mogu da se shvate kao mešanje u unutrašnje poslove Srbije. Austrija je bila u maloj političkoj krizi jer šest meseci nisu mogli da formiraju vladu, a sada su partije sa manjinskim glasovima skupile svoje glasove i liberali su formirali vladu. Mi sa neo-liberalima i socio-demokratskim partijama se nismo bavili dok njihove partije nisu postale članice vlade.

On kaže da su u pitanju brutalne optužbe na račun državnog rukovodstva Srbije, pa i da je Šider prošle godine imao rasističku izjavu pominjući Srbiju i jednu afričku državu, pa je jednom prilikom čak i nazvao građane Srbije bitangama. 

- Ambasada nije reagovala jer on kao opozicioni poslanik je u vezi sa jednom frakcijom zeleno-leve orijentacije naših poslanika i partija, oni se redovno sastaju i vređaju Srbiju. Austrijanci nemaju običaj da vređaju svoju zemlju kada idu u inostranstvo, ali kod nas je tradicija. Imaju jednu lepu reč koja znači neko ko prlja svoje gnezdo.

Blagojević navodi i da se srpski ministar spoljnih poslova, Marko Đurić, juče čuo sa novom ministarkom spoljnih poslova Austrije iz partije NEOS:

- Ona je u svom razgovoru rekla da podržava vladavinu prava i negovanje istinskog dijaloga. Oni će nastaviti da podržavaju Srbiju na njenom putu ka EU i neophodnim reformama. Verujem da je ona na taj način demantovala ono što je njen poslanik izjavljivao o Srbiji.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs