NE ODUSTAJU OD PATROLA: Sve što se nalazi u kontejneru vlasništvo je Čistoće!
Foto: S.S.

NOVI SAD

NE ODUSTAJU OD PATROLA: Sve što se nalazi u kontejneru vlasništvo je Čistoće!

Srbija -

NOVI SAD - Povodom inicijative nekoliko udruženja građana da se ukine odluka JKP „Čistoća“ da angažuje patrole koje obilaze kontejnerska mesta u Novom Sadu i čuvaju ih od oštećenja i krađa, želimo da iznesemo nesporne

činjenice.

"Poslove sakupljanja i transporta otpada u lokalnoj samoupravi regulišu Zakon o komunalnim delatnostima i Zakon o upravljanju otpadom. Prema tim propisima, sve ono što se nalazi u kontejneru vlasništvo je JKP „Čistoća“, odnosno Grada Novog Sada", stoji u saopštenju “Čistoće” .

foto: S.S.

Kako dalje navode u saopštenju, u celoj državi, pa tako i u Novom Sadu postoje moćne privatne kompanije, koje dolaze do sekundarnih sirovina na nelegalan i kriminalan način, organizujući sakupljače sekundarnih sirovina koji im predaju otpad koji ukradu iz kontejnera.

"Ove, vrlo bogate kompanije, malim sumama novca, u gotovini, nagrade sakupljače sekundarnih sirovina, a nakon toga sirovine prerađuju i prodaju po daleko višoj ceni. Na račun imovine građana Novog Sada ove kompanije stiču ogromnu dobit, pritom zaobilazeći porez i kršeći Zakon o upravljanju otpadom, jer nemaju nijedan validan dokument o poreklu otpada i njegovom kretanju do njih, niti sakupljači sekundarnih sirovina imaju transportni list,

što je zakonska obaveza, kao ni transportnu dozvolu", kažu u Čistoći.

foto: S.S.

JKP „Čistoća“ i grad Novi Sad na ovaj način ostaju bez sekundarnih sirovina (PET i plastična ambalažu, tetra - pak ambalaža, karton, papir, limenke, konzerve i staklo) koji predstavljaju prihod od oko 20 miliona godišnje. Umesto toga, ovaj novac završi u rukama privatnih kompanija i u vrlo maloj meri kod sakupljača sekundarnih sirovina, navode u saopštenju.

"Imovina grada vrlo često bude oštećena prilikom krađe sekundarnih sirovina jer kontejneri budu polomljeni, a džakovi podzemnih kontejnera isečeni, što predstavlja dodatni trošak za JKP „Čistoća“ i budžet grada Novog Sada.

Osim toga, smeće se razbacuje oko kontejnera, što narušava izgled grada koji će 2021. godine biti Evropska prestonica kulture i predstavlja potencijalni izvor zaraze. Podsećamo da, ako govorimo o socijalnom momentu kategorije naših sugrađana, koji su sakupljači sekundarnih sirovina, lokalna samouprava je regulisala i opredelila budžetska sredstva za pomoć socijalnim slučajevima, pa se problemom njihove egzistencije svakako bave državni organi tj. organi lokalne samouprave kažu iz "Čistoće".

U daljem obraćanju navode da ponekad ovo nije dovoljno, pa sugrađani pomoć u prehranjivanju svoje porodice nađu u ostacima hrane iz kontejnera, što JKP „Čistoća“ ne pravi nikakav problem, jer organski otpad ne spada u

sekundarne sirovine koje su izvor prihoda grada.

foto: S.S.

"Čistoća će istrajati u svojoj odluci da zaštiti imovinu grada i spreči kriminalno bogaćenje privatnih kompanija koje preprodaju ukradene sekundarne sirovine, na račun naših sugrađana. Patrole koje smo angažovali neće praviti problem građanima koji odnose iz kontejnera ono što ne spada u sekundarne sirovine od čega budžet grada ima prihod, ali će sprečiti krađu PET ambalaže, stakla, kartona i aluminijuma i reagovaće u slučaju da se smeće razbacuje i naš grad prlja. Osim toga, podnećemo krivične prijave protiv vlasnika privatnih kompanija koje se protivzakonito bogate na štetu svih naših građana, kao i prijave inspekcijama koje treba da utvrde na koji način su stekli sekundarne sirovine. Odlukom o održavanju čistoće povereno nam je da obezbedimo trajno i nesmetano održavanje čistoće, obaveza nam je da zaštitimo komunalnu opremu od daljih kvarova kao i da štitimo imovinu svih nas. Upravo to na ovaj način i činimo", izjavio je Vladimir Zelenović direktor JKP „Čistoća“.

Šest miliona dinara za čuvare?!

Podsetimo, JKP „Čistoća“ iz Novog Sada je 6. juna ove godine raspisalo javnu nabavku „Usluge čuvanja komunalne opreme na mestima za odlaganje otpada“, a sa firmama „Ipon sekjuriti“ i „G4S sekjur“ zaključila i ugovor u vrednosti od čak 5.984.400 dinara za devet meseci.

U ove svrhe JKP „Čistoća“ je tražilo da firma koja dobije tender svakog dana od 16 do osam časova šalje u patrolu dva tima sa po dva „bezbednjaka“, opremljena ručnim radio - stanicama, baterijskim lampama i mobilnim telefonima. Izvršioci patrole, kako ih nazivaju, moraju posedovati licencu za obavljanje poslova službenika obezbeđenja - bez oružja ali, kako navode, „prihvatljivo je i da imaju licencu za rukovanje oružjem“.

Organizacije i preduzeća protiv čuvara kontejnera

Apel za odbranu dostojanstva i prava na rad sakupljača sekundarnih sirovina potpisale su preko trideset organizacija i udruženja, koji najoštrije osuđuju angažovanje privatnih preduzeća, od strane Javnog komunalno

preduzeća „Čistoća“ , na poslovima fizičkog obezbeđivanja komunalnih kontejnera za smeće u Novom Sadu.

(Kurir.rs/S .Stojanović, Foto S.S.)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track