SRPSKE KRAVE SU POD STRESOM: Zbog vrućine daju manje mleka, preporučuje se tuširanje i hlađenje ventilatorom!
Foto: AP

Žega opasna za domaće životinje

SRPSKE KRAVE SU POD STRESOM: Zbog vrućine daju manje mleka, preporučuje se tuširanje i hlađenje ventilatorom!

Srbija -

JAGODINA - Visoke temeperature, koje ovih dana vladaju u Srbiji, kod mlečnih krava mogu dovesti do temperaturnog šoka, smanjenja mleka, a jedan od primarnih efekata je i pogoršanje plodnosti pa smrtnost embriona u prvim danima oplodnje, upozoravaju poljoprivredni stručnjaci Pomoravskog okruga.

foto: AP

Savetodavalac za stočarstvo Poljoprivredne savetodavne stručne službe za Pomoravski okrug u Jagodini Verica Lazarević ističe da "već na temperaturi preko 25 stepeni Celzujsovih krave manje konzumiraju hranu i manje daju mleka zbog napora da rashlade telo".

"Pri temperaturama preko 30 stepeni prinos mleka se često više smanjuje nago sadržaj masti u njemu, a pri ovako visokim temperaturama može doći do povećanja hlorida, smanjenja proteina i laktoze ali i do porasta somatskih ćelija u mleku. Takođe jedan od primarnih efekata je pogoršanje plodnosti krava i česta je smrtnost embriona u prvim danima oplodnje", objasnila je Lazarević.

foto: AP

Ona je u Jagodini rekla da "toplotni stres krave ispoljavaju kada temperatura prelazi 27 stepeni a relativna vlažnost vazduha 80 odsto, odnosno kada ova dva parametra dostignu zbir od 107".

Ona je dodala da je "optimalna temperatura za mlečne krave od 10 do 15 stepeni. Zona termičkog konfora za produktivna grla je u rasponu od pet do 21 stepeni i tada nema nepovoljnih efekata na njihovo zdravlje i proizvodnost".

foto: AP

Da bi se ublažilo stanje sa visokim temperaturama, Lazarević preporučuje, da se za krave "obezbedi zasenčenje, koriste ventilatori, tuševi i rashlađivanje vazduha".

"Ne sme se dozvoliti povećanje relativne vlažnosti preko 75 odsto, treba obezbediti dosta sveže vode i komforan prostor za svako grlo", rekla je ona.

foto: AP

Lazarević je potsetila da "toplotni stres utiče na smanjenje konzumiranja hrane i suve materije, i na balans krvnih elektrolita krave" i preporučila stočcarima da kravama daju soda bikarbonu 115 do 230 grama dnevnoo kako bi se olakšalo varenje hrane.

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: AP/Ilustracija)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track