Foto: Profimedia

demografija

HRVATSKA CRKVA IMA SVE MANJE SVEŠTENIKA: Sada pozivaju i one strane, a neki rešenje vide u pravoslavlju!

Odluka upravnika Hvarske biskupije monsinjora Petra Palića da se nedeljne mise zbog nedostatka svešteenika mogu služiti i subotom pokazuje da je kriza duhovnih zvanja koja je pogodila Sjedinjene Američke Države i zapadnu Evropu stigla i u Hrvatsku.

Hrvatska
> 17:15h

Na tri ostrva - Braču, Hvaru i Visu - brigu o 46 župa vode 23 sveštenika, a kada neki uskoro odu u penziju odnos će biti i gori.

Palićeva odluka o misama subotom stanovnike Velog Grablja na Hvaru nije previše uznemirila. "Ne fale sveštenici, mi ćemo se prilagoditi, doći i u ponoć ako treba, rekao je Matko Mudrović.

Manjak kadra primetio je i jelšanski župnik don Stanko Jerčić koji radi u Hvarskoj biskupiji. "Mi u biskupiji nemamo nego dva bogoslova, dakle dva kandidata. To znači za sledećih 5-6 godina možemo imati, u najboljem slučaju, ako istraju obojica, dva nova sveštenika, pojasnio je on.

Mirnoća Palića i prilagodljivost stanovnika Velog Grablja sugeriše da pravih problema nema, ali sveštenika zaista ima manje. "Mnogi govore: kad ne bi bilo celibata, bilo bi više sveštenika. Nisam baš siguran da bi jer u pravoslavnim crkvama imaju isti problem", tvrdi don Jerčić za RTL.

Don Jerčić smatra da na pad broja sveštenika najviše utiče činjenica da u današnjim porodicama ima manje dece pa se želja za sveštenstvo teže realizuje, pogotovo kada porodica ima sina jedinca.

Želeći da reši problem Palić je dozvolio da dve župe vodi sveštenik iz Poljske.

I dok sveštenici na terenu govore o manjku kadra, iz Zagrebačke nadbiskupije poručuju da su ove godine imali 8 rukopoloženih, najviše u poslednje četiri godine.

Iz Hrvatske biskupske konferencije takođe uveravaju da negativnog trenda zasad nema. Tvrde, demografski problemi odraziće se i na Crkvu, ali najnoviji podaci, oni od pre dve godine, pokazuju da u Hrvatskoj radi 2.400 sveštenika i monaha, 40 više nego pre 15 godina.

Kurir.rs/RTL.hr Foto: Profimedia