UBISTVO UZDRMALO ITALIJU Danima su širom zemlje tragali za devojkom (22), a epilog je jeziv: Snimljeni NJENI POSLEDNJI TRENUCI
Foto: EPA Alessandro Di Marco, EPA Giuseppe Lami, Printscreen

UBISTVO UZDRMALO ITALIJU Danima su širom zemlje tragali za devojkom (22), a epilog je jeziv: Snimljeni NJENI POSLEDNJI TRENUCI

Planeta -

Nasilje nad ženama ponovo je u središtu pažnje u Italiji nakon ubistva dvadesetdvogodišnje studenkinje Đulije Čeketin, koje je navodno počinio njen bivši dečko.

Telo nesrećne studentkinje inženjerstva pronađeno je nekoliko dana pre njene diplome, u jarku, u blizini jezera severno od Venecije. Imala je navodno više ubodnih rana, a telo je bilo zamotano u plastične kese. Čak nedelju dana trajala je potraga širom zemlje.

Inače, neposredno pre nestanka kamere su snimile kako je njen bivši partner Filipo Tureta udara. Na kraju je uhapšen u Nemačkoj čiji je sud je odobrio njegovo izručenje Italiji gde će ga ispitati istražni sudija pre podizanja optužnice.

Protesti, Italija
foto: EPA Alessandro Di Marco

Bio je glavni osumnjičeni nakon što su Đulijini prijatelji i rodbina svedočili da Filipo nije hteo da prihvati njenu odluku o prekidu veze. Ovaj je slučaj podstakao nove proteste u Italiji kojima se nastoji ne samo ukazati na još jedno ubistvo žene već i na činjenicu da svake tri nedelje jedna žena u toj zemlji bude ubijena.

Ovo najnovije ubistvo dodatno je učinila vidljivim javnosti Đulijina sestra Elena nastojeći da podigne svest o toksičnom ponašanju dela muškaraca koji na kraju počine femicid. Pozvala je muškarce da prozovu svoje prijatelje i kolege na prve znakove seksualnog nasilja, bilo da se radi o dobacivanjima ili kontrolisanju ponašanja njihovih partnerki.

Protesti, Italija
foto: EPA Alessandro Di Marco, EPA Giuseppe Lami

Usprotivila se zahtevu vlade da škole održe minutu ćutnje za njenu sestru pozivajući, umesto tog čina, na široku seksualnu i emocionalnu edukaciju i finansiranje centara za borbu protiv nasilja.

"Za Đuliju nemojte držati trenutak ćutnje. Femicid je državno ubistvo jer nas država ne štiti. Femicid nije zločin iz strasti, to je zločin iz moći", kaže Elena.

Đulijina smrt takođe je izazvala komentar premijerke Đorđe Meloni, čija je stranka bila među onima koji su bili uzdržani kad se u EU glasalo za ratifikaciju međunarodnog ugovora usmerenog na sprečavanje nasilja nad ženama.

- Svi smo se poslednjih dana nadali da je Đulija živa. Nažalost, naši najveći strahovi su se ostvarili. Svaka žena ubijena zato što je ‘kriva‘ jer je slobodna devijacija je koja se ne može tolerisati i koja me tera da nastavim putem kojim sam krenula da zaustavim ovo varbarstvo - dodala je Meloni, koja je prošle godine postala prva žena premijerka zemlje.

Protesti, Italija
foto: EPA Alessandro Di Marco

Ubistvo Čeketin izazvalo je bes i tugu u zemlji, u kojoj se mnoge žene žale na i dalje ukorenjene patrijarhalne stavove.

U proteklih nekoliko dana održan je niz skupova i bdenja kako bi se odala pošta Čeketin, a demonstranti su i danas, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, izašli na ulice širom zemlje.

Prema podacima italijanskog Ministarstva unutrašnjih poslova, ove godine je u Italiji ubijeno 106 žena, od kojih su njih 55 bile žrtve partnera ili bivšeg partnera.

Kurir.rs/Jutarnji list

Bonus video:

01:07

Žustra rasprava uživo u programu: Femicid, statistika ubistva i reči patrijarha koje je uvredilo žene!

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track