"RUSI SU SPREMNI NA SABOTAŽE": Prvi obaveštajac Nemačke otvorio dušu, govorio i o Kini i mogućoj METI ISIS-K OVOG LETA
Ruske špijunske aktivnosti u Nemačkoj liče na eru Hladnog rata, kaže za Dojče vele (DW) Tomas Haldenvang, predsednik Saveznog zavoda za zaštitu Ustava, koji je nemačka obaveštajna služba koja deluje na unutrašnjem planu.
On je za nemački medijski servis za inostranstvo govorio o potencijalnim ruskim sabotažama, kineskoj špijunaži, mogućim islamističkim napadima tokom leta i jačanju antisemitizma.
- Kinezi su aktivni u Nemačkoj na pribavljanju informacija o vojnoj tehnologiji - rekao je Haldenvang.
On je govorio o hapšenju troje nemačkih državljana osumnjičenih da su Kinezima odavali podatke o novim tehnologijama koje mogu da se upotrebe u vojne svrhe.
- To je slučaj od posebnog značaja. Imamo posla sa slučajem proliferacije, radi se o znanju za proizvodnju oružja - dodao je on.
Haldenvang je za DW govorio pre novog hapšenja u vezi s navodnim kineskim špijuniranjem.
U noći između ponedeljka i utorka u Drezdenu je zbog doturanja podataka Kinezima uhapšen asistent evropskog poslanika Alternative za Nemačku, a Peking je juče odbacio optužbe za "navodnu kinesku špijunažu".
Rusija spremna i na sabotaže
Navodi se da je to bio tek nastavak špijunskih igara u poslednje vreme.
Prethodno su u Bavarskoj uhapšena dvojica rusko-nemačkih državljana pod sumnjom da su snimali američke vojne baze u Nemačkoj i spremali napad.
- Već godinama beležimo da je Rusija razvila velike aktivnosti ovde u Nemačkoj. Još pre rata u Ukrajini sam govorio da je pretnja slična onoj iz doba Hladnog rata. Sve se, naravno, još pojačalo napadom Rusije na Ukrajinu i moramo shvatiti da se Rusija bavi špijunažom, sajber-špijunažom, operacijama ostvarivanja uticaja, dezinformacijama - naveo je prvi čovek nemačke obaveštajne službe.
Prema njegovom sudu, Nemačka je posebno na meti kao „bitan igrač“ u vojnoj i političkoj podršci Ukrajini. Takođe, u Nemačkoj se i obučavaju ukrajinski vojnici.
Haldenvang je rekao da, „u ekstremnom slučaju“, u ruski repertoar spadaju i sabotaže.
- Može se smatrati da je vitalni interes Moskve da spreči ili oteža isporuke oružja Ukrajini. A zemlja koja je spremna da vodi rat najbrutalnijim sredstvima, sigurno neće prezati ni od sabotaža. Dakle, mi u Nemačkoj moramo da se spremimo i na taj scenario - kazao je on.
Kako je naveo, nemačke službe su na oprezu i već početkom rata u Ukrajini su proglasile nepoželjnim „veliki broj ruskih agenata“ čime su „oslabljene mogućnosti ruskih službi u Nemačkoj“.
Motri se i na islamiste
Kako je za DW dodao Haldenvang, na radaru službi su islamističke grupacije i pojedinci zbog mogućih terorističkih napada. Posebno jer ovog leta dolaze dva velika sportska događaja: Evropsko prvenstvo u fudbalu u Nemačkoj i Olimpijske igre u Parizu.
- I na tom polju je nivo pretnje visok. Trenutno, iako nisu poznati konkretni planovi za napad, apstraktna opasnost je vanredno visoka - dodao je on.
On je naveo da posebno Islamska država u pokrajini Horasan (ISIS-K), aktivna u Avganistanu i Pakistanu, zagovara veliki, spektakularni napad.
- Možemo da zamislimo razne scenarije. Jedan od vrlo opasnih je, na primer, da timovi napadača doputuju u Nemačku, možda su neki već doputovali, i onda izvrše napad kao grupa - rekao je Haldenvang.
Drugi scenariji obuhvataju radikalizaciju pojedinaca.
Kao jedan od novih uzroka radikalizacije Haldenvang je naveo situaciju u Pojasu Gaze i propagandu islamističkih grupa koje podstiču pojedince da izvrše napade.
Tri pravca antisemitizma u Nemačkoj jača
U vezi s ratom u Pojasu Gaze, Haldenvang je rekao da antisemitizam u Nemačkoj „ni posle Drugog svetskog rata nikada nije potpuno nestao“, kao i da je dolazio i još dolazi iz ekstremnih desničarskih krugova.
- Nakon terorističkih udara Hamasa na Izrael od 7. oktobra vidimo antisemitizam koji dolazi od sasvim drugih grupa, od islamističkih grupacija, ali i sekularnih grupacija koje vode antiizraelsku politiku. Kad se ukupno posmatraju desničarski antisemitizam, islamistički antisemitizam i sekularni antisemitizam, dolazimo do užasavajućeg nivoa pretnje. I to u zemlji poput Nemačke, gde zaštita Jevreja ima najviši prioritet - rekao je Haldenvang.
Kako je naveo, policija je sve prisutnija oko sinagoga i jevrejskih institucija te određene ličnosti imaju posebnu zaštitu.
- Služba za zaštitu Ustava veoma je aktivna i na tom polju je sprovela već mnoga hapšenja - rekao je Haldenvang,
Na kraju razgovora za DW on je upitan o tome zašto njegova služba rangira desničarsku Alternativu za Nemačku (AfD) kao „sumnjivu“ kada je u pitanju ekstremističko delovanje.
Ova straka je, inače, raspravu o toj odluci pokrenula pred sudom.
- Svakako smo kod AfD uočili jake struje koje šire mržnju i huškaju protiv manjina svih vrsta – muslimana, migranata, ljudi drukčije seksualne orijentacije. Vidimo da delimično dovode u pitanje i demokratske principe - zaključio je Haldenveg.
(Kurir.rs/Dojče vele/Preneo: N. V.)
Bonus video:
"AKO MISLITE DA SAM ASAD I DA ĆU DA BEŽIM, NISAM" Vučić saopštio dobre vesti za našu zemlju, a onda uputio snažnu poruku: Srbiju nikada pobediti nećete