Slušaj vest

Drugi krug predsedničkih izbora u Hrvatskoj održava se danas i odlučuje se ko će narednih pet godina voditi zemlju. Predsednički kandidati su Zoran Milanović (SDP) i Dragan Primorac (HDZ).

Birališta su otvorena od 7 sati pa sve do 19 sati. Na snazi je i izborna tišina do 19 sati. Prvi rezultati biće poznati oko 19:30 sati.

U 7:00 sati zvanično su otvorena birališta, gde će građani Hrvatske imati priliku da izaberu svog kandidata.

Svaki birač na biračkom mestu će dobiti glasački listić s imenima dvojice kandidata, na listiću je prvi Milanović koji je u prvom krugu osvojio više glasova, drugi Primorac, koji je osvojio manje glasova.

Državno izborno povjerenstvo (DIP) ili hrvatska izborna komisija, pozvalo je već birače da u nedelju izađu na birališta.

- U ime DIP-a i svoje lično, pozivam birače da izađu na birališta, da iskoriste svoje Ustavom zajamčeno pravo glasa. To je nešto što bi svaki građanin trebao da učini na dan izbora - poručila je potpredsednica DIP-a Vesna Fabijančić Križanić.

Otvaranjem tri od četiri biračka mesta u Australiji, u subotu uveče po hrvatskom vremenu, počeo je drugi krug izbora za predsednika Hrvatske u kojem se za petogodišnji mandat na Pantovčaku nadmeću Zoran Milanović (SDP) i Dragan Primorac (HDZ).

U 21 sat po hrvatskom vremenu otvorena su biračka mesta u Kanberi, Sidneju i Melburnu, potvrdio je potpredsednik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Josip Salapić. Četvrto biračko mesto, ono u Pertu, otvoreno je u ponoć.

Na ta četiri mesta registrovano je 1.080 birača, četvoro više nego pre dve nedelje. U inostranstvu se poslednja otvaraju i zatvaraju biračka mesta u Čikagu i Los Anđelesu, u ponedeljak u 2, odnosno 4 sata po evropskom vremenu.

Kako za sada stvari stoje, uprkos požarima, hrvatski generalni konzulat u Los Anđelesu, u kojem se nalazi biračko mesto, biće otvoren za izbore, jer se situacija s požarima smiruje, kaže Salapić.

Hrvatski predsednik nije izabran u prvom krugu, 29. decembra, jer niko od osmoro kandidata nije dobio za to potrebnu većinu glasova svih birača koji su glasali (50 odsto plus jedan glas), pa će odluka pasti u drugom krugu, tj. danas, 12. januara.

Kao kandidati s najvećim brojem glasova u drugi krug su ušli Zoran Milanović koji je osvojio 49,09 odsto glasova i Dragan Primorac sa osvojenih 19,35 odsto glasova.

Ubedljivi favorit je, prema rezultatima iz prvog kruga izbora, Zoran Milanović kojem je trijumf za dlaku izmakao u prvom krugu predsedničkih izbora u Hrvatskoj, no ostaje nam da vidimo šta će se na kraju desiti i da li Dragan Primorac može da napravi čudo i pobedi.

(Kurir.rs/Večernji.hr/Preneo: V.M.)