(VIDEO, FOTO) Ovo morate znati pred finale Lige šampiona

Zanimljiva statistika

Pogledajte koji klubovi i koji igrači su obeležili Ligu šampiona

Fudbaleri Juventusa i Barselone u subotu u Berlinu igraju finalni meč Lige šampiona.

Pre nego što fudbalski spektakl počne pročitajte najzanimljivije statističke podatke vezane za najače klupsko tamičenje u Evropi.

Liga šampiona se igra 23 godine, a ako računamo i Kup evropskih šampiona ovo će biti 60 finale u istoriji.

Najviše golova u istoriji Lige šampiona

1. Kristijano Ronaldo (Real Madrid) - 77 golova2. Lionel Mesi (Barselona) - 773. Raul Gonzales (Real Madrid, Šalke) - 714. Rud van Nistelroj (PSV, Mančester junajted, Real Madrid) - 565. Tijeri Anri (Monako, Arsenal, Barselona) - 50

Najviše nastupa u istoriji Lige šampiona

Fudbaler Barselone Ćavi Ernandes odigrao je čak 156 utakmica u Ligi šampiona, a finale protiv Juventusa biće mu poslednji meč u dresu katalonskog kluba.Ćavi se bori i za četvrtu titulu u ovom takmičenju i ima priliku da se izjednači sa Klarensom Sedorfom koji drži rekord u ovom takmičenju.

Najmlađi igrač koji je postigao gol u finalu Lige šampiona

Patrik Klajvert je imao samo 18 godina kada je 1995. godine postigao gol koji je Ajaksu doneo titulu (savladali su Milan 1:0).

Najstariji igrač koji je postigao gol u finalu Lige šampiona

Legenda Milana, Paolo Maldini, postigao je 2005. godine gol u finalu protiv Liverpula. Maldini je imao 36 godina i postao je najstariji strelac u finalima ovog takmičenja. Međutim, njegov gol nije bio dovoljan za trijumf.

U jednom od najdramatičnijih finala svih vremena, Milan je već u prvom poluvremenu imao 3:0, a u vremenskom rasponu od samo 6 minuta Liverpul je tri puta zatresao mrežu Italijana. Nakon produžetaka rezultat je ostao isti, 3:3, a Liverpul je bio bolji nakon penala.

Najveća gol razlika u istoriji Lige šampiona

1. Real Madrid, +427 (postignutih 845, 418 primljenih)2. Bajern Minhen, +285 (postignutih 582, 297 primljenih)3. Barselona, +265 (postignutih 526, 261 primljenih)4. Mančester junajted, +229 (postignutih 469, 240 primljenih)5. Milan, +185 (postignutih 416, 231 primljenih)

Najbrže postignut gol u istoriji Lige šampiona

Najbrži gol postigao je Roj Makaj za Bajern Minhen. Holanđanin je zatresao mrežu 10 sekundi nakon prvog sudijskog zvižduka u meču protiv Real Madrida 2006. godine.

Najbrži het-trik u istoriji Lige šampiona

Fudbaler Liona Bafetimbi Gomis za samo sedam minuta tri puta je zatresao mrežu Dinama iz Zagreba. Lion je tada pregazio hrvatski klub rezultatom 7:1.