IMALI SMO AKCIJU 5 MINUTA ZA SPAS SRPSKOG FUDBALA, A SADA 8 STRANACA ZA SPAS SRPSKOG FUDBALA: Oglasio se potpredsednik Partizana profesor Vladimir Vuletić posle podnošenja prijave protiv Terzića i Mrkele!
Foto: Starsport©

DERBI JOŠ NIJE ZABORAVLJEN

IMALI SMO AKCIJU 5 MINUTA ZA SPAS SRPSKOG FUDBALA, A SADA 8 STRANACA ZA SPAS SRPSKOG FUDBALA: Oglasio se potpredsednik Partizana profesor Vladimir Vuletić posle podnošenja prijave protiv Terzića i Mrkele!

Fudbal -

Potpredsednik Partizana Vladimir Vuletić na svom Tviter profilu je potvrdio da je podneta prijava Disciplinskoj komisiji Fudbalskog saveza Srbije protiv generalnog i sportskog direktora Crvene zvezde Zvezdana Terzića i Mitra Mrkele.

Ubrzo potom oglasio se i saopštenjem u kojem je podsetio na sve detalje vezane za prethodni period.

Saopštenje vam prenosimo u celosti:

FК Partizan je otposlao Disciplinskoj komisiji FSS disciplinsku prijavu protiv sportskog i generalnog direktora FК Crvena zvezda zbog kršenja čl. 87. Disciplinskog pravilnika u vezi sa komentarisanjem i sudijskih odluka na poslednjem 161. Večitom derbiju. Držim da je ovaj član Pravilnika belodano i nedvosmisleno prekršen. FК Partizan će pomno pratiti rad ove Кomisije posebno usled okolnosti da su prošle godine predsednici oba kluba bili kažnjeni a klubovima oduzeta po dva boda u prvenstvu.

Ništa manje skandalozno nije ponašanje člana sudijske komisije Igora Radojčića, koji, pre nego je ova komisija uopšte održala sednicu, na jednoj sportskoj tv iznosi svoj stav u vezi sa spornom situacijom na utakmici. Ovo ponašanje je ozbiljno kršenje Etičkog kodeksa FSS i posao za njegovu Etičku komisiju.

foto: Dado Đilas

" Samoobmana je", veli Njagoš, " pogubna po ljude i po narode."

Biblijsko samokažnjavanje jednog uvaženog doktora i njegovih sledbenika u kostreti, usled lošeg rezultata na poslednjem derbiju, deluje cinično u kakofoniji zaglušujućih glasova kako je FК Crvena zvezda "pokradena". Ako je pokradena, čemu samokažnjavanje? Ako nije, čemu to bacanje zvezdane prašine javnosti u oči?

Da li su izrazito skupo plaćena pojačanja FК Crvena zveda ostala bez registracije za Ligu šampiona?

Da li se Marko Marin plaća preko milion evra po sezoni a Borjan 700.000 evra?

Da li je Кafu u prethodnoj sezoni bivao plaćen 800.00 evra?

Da li je jedan "idi mi - dođi mi" igrač plaćen 2.5 miliona evra?

Da li je istina da je FК Crvena zvezda za tri igrača, dakle, platila 4.5 miliona evra?

Gde su danas skupe akvizicije Jirka i Meleg ako nisu na pozajmicama?

Šta bi sa Čaušićem, plaćenim milion evra koji, na posletku, završi u Arsenalu iz Tule za 500.000 evra ili Ebisiliom, plaćenim 600.000 evra sa platom još toliko?

FК Partizan nema taj luksuz da mu igrači, poput Ivanića i Bena ne budu ni u protokolu za evropske utakmice.

FК Crvena je zvezda licencirala 23 igrača (umesto 28) budući da nema nijednog igrača iz Omladinske škole u svom sastavu a sada traži izmenu pravilnika koji bi joj omogućio dovođenje više od 4 stranca.

foto: Starsport©

Zanimljivo je pitanje zašto je Zvezda baš inicirala 8 stranaca, zašto ne 7 ili 9? Pre nekoliko godina, imali smo akciju "5 minuta za spas srpskog fudbala" a sada imamo novu akciju "8 stranaca za spas srpskog fudbala". Nisu Partizanovi funkcioneri, već Zvezdini, govorili o sadašnjem predsedniku saveza kao o čoveku koji je direktno iz vrtića otišao na fakultet. Кada govorimo o tome ko je i kako ulazio u prvenstva, podsećanja radi, u prošloj sezoni je jedan pritvarani predsednik jednog kluba, iz grada "u kom nema laganje", savetovao javno Zvezdu da odmara igrače za Suduvu i ne brine za utakmicu protiv njegovog kluba.

Skauti FК Crvena zveda, širom Srbije, rasipnički nude desetine hiljada evra talentovanoj deci ne bi li ih privoleli da zaigraju za Zvezdinu Omladinsku školu a onda ta ista deca ne mogu ni da privire prvom timu usled nagomilanih stranaca.

Da li tako izgleda Zvezdina bitka za fudbalsku budućnost Srbije? Gde su Zvezdini Pavlovići i Stevanovići? Znamo gde su Savići i Stojkovići.

Nosilac formalne titule predsednika FК Crvena zvezda bi trebalo prevashodno da se zapita kakve mu to prelazne rokove obavljaju generalni i sportski direktor pa se onda samobičuju nakon prve utakmice u kojoj šesnaesterac ne seže do centra igrališta.

foto: Starsport©

Nešto i o revizionizmu istorije.

FК Crvena zvezda se diči se titulom* beogradskog pašaluka iz 1946. godine, koja je osporena na Upravnom i Prvom osnovnom sudu u Beogradu, zlehudo optužujući FК Partizan za nekakve "šajberovske titule iz 1986. i 1987." prećutkujući okolnost da je te dve titule ne Partizanu, nego baš Zvezdi, dodelio Slavko Šajber, da ih je Partizan osporio na sudu i dobio pravosnažnu sudsku presudu, da je kasnije taj isti Zvezdin darodavac Šajber uhapšen na jednom stranom aerodromu sa punom kesom zlatnika a nakon toga izvršio samoubistvo. Partizanu, dakle, nije Šajber dodelio ništa već nadležni sud, kao što duboko verujemo da će i ova titula* iz 1946. godine poznata pod nazivom "Zvezda Srbija - nikad Vojvodina" Zvezdi sudski biti oduzeta.

Partizanu se, iz suprotnog tabora, konstantno spočitavaju nekakve ranije situacije u kojima je država neumereno uticala na njegove rezultate. Međutim, istina je, dakako, znatno složenija:

U šest godina vlade Mirka Marjanovića (1994-2000) FК Partizan je osvojio tri titule, dve FК Crvena zvezda a jednu FК Obilić. U istoj toj Vladi, sa druge strane, veliki zvezdaši su bili i tadašnji ministar omladine i sporta i ministar informisanja.

U teškim vremenima Borisa Tadića, kako se vajka Mijailović, potpisan je ugovor sa Gaspromnjeftom, tržišno orijentisanom kompanijom sa sedištem u Sankt Peterzburgu, sa 4.5 miliona evra na godišnjem nivou, koji je i danas na snazi. Postavlja se pitanje koji je tržišni interes imala ova ruska kompanija da sponzoriše FК Crvena zvezda koja je do 2017. godine evropske utakmice najbliže Evropi igrala u Nišu i Subotici? Istovremeno u tim istim teškim vremenima za Zvezdu, Partizan je, kao učesnik Lige šampiona, igrao bez generalnog sponzora, od EPS-a prihodovao ukupno 800.000 evra i to u struji i bio osujećen da već tada završi rekonstrukciju svog stadiona.

foto: Starsport©

Da su u Zvezdi malo bolje informisani a malo manje maliciozni, ustanovili bi da žalba FК Partizan Apelacionom telu UEFA nije mimo volje i neočekivano "došla do Srbije". Ne znaju pravno neuki dužnosnici FК Crvena zvezda da je autor te žalbe nju javno objavio (pa je tako ona "stigla u Srbiju") pre nego što su ti isti tviter istraživački mediji objavili da je "cinkarenje" nešto što se u anglosaksonskom pravu (po kojem pretežno sudi Disciplinska komisija UEFA) naziva pravnim precedentom pa se na to svako može pozivati a posebno nakon što je zastarelo za bilo kakvo aktuelno sudsko gonjenje. Međutim, ignorantia iuris nocet - nepoznavanje prava škodi, ma koliko životnog iskustva imali.

Najzad, svih ovih minulih konferencija za štampu i saopštenja ne bi bilo da se jedan klub nije drznuo da pobedi neprikosnovenu Zvezdu koja u dva poslednja derbija za 190 minuta igre uputi jedan (!) šut u okvir gola. Njihove čestitke nadaleko su poznate po iskrenosti i srdačnosti.

Sledstveno njima, uz izraze zahvalnosti, opet rečima velikog vladike Njagoša, "spuštavah se ja na vaše uže, umalo se uže ne pretrže. Otada smo viši prijatelji, u glavu mi pamet ućeraste."

kurir.rs / kurir sport

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track