Brkić i Udineze osvojili Enfild, Đurđić i Nikolić strelci

Liga Evrope

Napadač Helsinborga dva puta pogodio gol Tventea, dok je Nikolić bio strelac za Videoton

Fudbaleri Udinezea na čelu sa srpskim čuvarem mreže Željkom Brkićem pokorili su legendarni "Enfild": Liverpul - Udineze 2:3 u derbiju 2. kola A grupe Lige Evrope.

Napadač Helsinborga Nikola Đurđić mogao je da bude heroj Helsinborga u utakmici drugog kola Lige Evrope. Švedski tim je sa holandskim Tventeom igrao 2:2, a Đurđić, koji se golovima nameće selektoru Srbije Siniši Mihajloviću, bio je dvostruki strelac. Prvi pogodak za Tvente dao je Rasmus Bengtson posle asistencije Dušana Tadića koji već nosi dres "orlova". Konačan rezultat postavio je Daglas.

Drugi engleski predstavnik Njukasl rutinski i lakše od očekivanog izašao je na kraj sa dobrom nam poznatim Bordoom. "Svrake" ni u jednom momentu nisu dozvolile Francuzima da se nadaju nečemu i slavile se sa 3:0. Do poluvremena su Ameobi i Enrike autogolom završili veći deo posla za Njukasl, da bi Papis Sise dovršio priču na "Sports dajrekt areni".

Isti rezultat viđen je i u Ajndhovenu gde je PSV bio iznenađujuće ubedljiv protiv pomalo nezainteresovanog Napolija - 3:0. Lens, Mertens i Marselo su već posle 50 minuta igre postavili konačan ishod utakmice na "Filips areni". Kiparski AEL dobro se držao u Marseju protiv slavnog Olimpika do 61. minuta, ali jednostavno kvalitet domaćeg tima dolazi do izražaja na kraju - 5:1. Ouon je doveo u prednosti tim iz Limasola, da bi Fani, Mendes, Remi dva i Žinjak kreirali preokret na "Velodromu".Borusija iz Menhengladbaha definitivno ne može da se navikne na evropske utakmice, pa je nemački tim pretrpeo debakl na svom terenu od Fenerbahčea - 2:4. De Jong je obradovao navijače "zeleno-belih" već u 18. minutu, ali su u periodu od 25. do 71. Kristijan, Raul Meireleš i Kajt doneli 3:1 Turcima. De Kamargo je doneo nadu u bod, ali je Kristijan drugim golom razbio sve nemačke iluzije.

Ni Štutgart nije imao više uspeha u Norveškoj. Porazu od Moldea 0:2 kumovao je i Zdravko Kuzmanović, koji je odigrao celu utakmicu na severu Evrope, ali nije mogao bitnije da utiče na pozitivniji ishod "švaba".

U ostalim mečevima bilo je iznenađenja. Lisabonski Sporting je ubedljivo izgubio od Videotona sa 0:3, a strelac gola za mađarskog predstavnika bio je srpski internacionalac Nemanja Nikolić. Domaći tim je već na poluvremenu stekao ovu prednost i do kraja je zadržao. Unutrašnjim krizom uzdrmani (sukob trenera Bijelse i Ljorentea) i prošlosezonski finalista Lige Evrope Atletik Bilbao je u Pragu poražen od Slavije sa 1:3.

Prava drama viđena je u Izraelu, gde je Olimpik iz Liona do tri boda i pobede od 4:3 protiv Šmone, došao u poslednjim trenucima utakmice. Francuzi su vodili 3:1, ali su domaćini izjednačili i meč uveli u neizvesnu završnicu. Igrač odluke bio je Gueda Fofana, strelac vodećeg, ali i poslednjeg, pobedonosnog gola za "lavove".Jedan od derbija večeri odigran je u Atini, a bodove su podelili (1:1) Panatinaikos i Totenhem. Londonski tim je poveo, ali je izjednačenje doneo Španac Toče u 77. minutu. Za Lacio je ponovo bio strelac Ederson. Brazilac je sa jednim golom učestvovao u pobedi u Seriji A, nad Sijenom. Konačan rezultat u meču sa Mariborom bio je 1:0.Takmičenje u Ligi Evrope nastaviće se 25. oktobra. Liga Evrope, 2. kolo

Grupa A

Anži - Jang Bojs 2:0(Eto 62.p, 90.)Liverpul - Udineze 2:3(Šelvi 22, Suarez 75. - Di Natale 46, Koates 70.ag, Paskval 73.)TABELA: Anži 4, Udineze 4, Liverpul 3, Jang Bojs 0.

Grupa B

Akademika - Hapoel Tel Aviv 1:1(Sise 47. - Dmarai 90.2.)Atletiko Madrid - Viktorija Plzen 1:0(Rodrigez 90.+3.)TABELA: Atletiko 6, Plzen 3, Akademika 1, Hapoel Tel Aviv 1.

Grupa C

Olimpik Marsej - AEL 5:1(Fani 42, Mendes 61, Remi 76, 90.+3, Žinjak 90. - Ouon 22.)Borusija Menhengladbah - Fenerbahče 2:4(De Jong 18, De Kamargo 74. - Kristijan 25, 87, Meireleš 40, Kajt 71.)TABELA: Marsej 4, Fenerbahče 4, Menhenegladbah 1, AEL 1. Grupa D

Briž - Maritimo 2:0(Baka 57, Vleminks 71.)Njukasl - Bordo 3:0(Ameobi 16, Enrike 40.ag, Sise 49.)TABELA: Njukasl 4, Bordo 3, Klub Briž 3, Maritimo 1. Grupa E

Molde - Štutgart 2:0(Berget 58, Ćima 88.)Steaua - Kopenhagen 1:0(Nikolić 83.)TABELA: Steaua 4, Kopenhagen 3, Molde 3, Štutgart 1.Grupa F

AIK - Dnjepar 2:3(Danijelson 5, Goitom 45.+1. - Kalinić 41, Mandžuik 74, Seleznjov 83.)PSV - Napoli 3:0(Lens 19, Mertens 41, Marselo 52.)TABELA: Dnjepar 6, PSV 3, Napoli 3, AIK 0.

Grupa G

Bazel - Genk 2:2(Štreler 71.p, 84. - De Selar 10, Fosen 38.)

Videoton - Sporting Lisabon 3:0(Vinisijus 15, Oliveira 21, Nikolić 35.)TABELA: Genk 4, Videoton 3, Bazel 2, Sporting 1.

Grupa H Nefči - Inter 1:3

(Kanales 53. - Kutinjo 10, Obi 30, Livaja 42.)Rubin - Partizan 2:0(Karadeniz 44, Rjazancev 48.)TABELA: Inter 4, Rubin 4, Neftči 1, Partizan 1.Grupa I

Ironi Kirijat Šmona - Olimpik Lion 3:4(Abihazira 7, 66.p, Levi 51. - Fofana 16, 90+1, Monzon 22, Reveljer 31.)Sparta Prag - Atletik Bilbao 3:1(Zapotočni 25, Balaj 41, Husbauer 56.p - De Markos 73.)TABELA: Lion 6, Sparta 3, Hapoel 1, Atletik 1.Grupa J

Lacio - Maribor 1:0(Ederson 62.)Panatinaikos - Totenhem 1:1(Tohe 77. - Doson 35.)TABELA: Lacio 4, Maribor 3, Totenhem 2, Panatinaikos 1.

Grupa K Metalist - Rapid Beč 2:0(Edmar 66, Ksavijer 80.)Rozenborg - Bajer Leverkuzen 0:1(Kisling 76.)TABELA: Metalist 4, Bajer 4, Rozenborg 3, Rapid 0.Grupa L

Hanover - Levante 2:1(Hušti 21.p, Ja Konan 49. - Mičel 10.p)Helsingborg - Tvente 2:2(Đurđić 7, 44. - Bengtson 74, Daglas 88.)TABELA: Hanover 4, Levante 3, Tvente 2, Helsingborg 1.