STRANCI PREPLAVILI SUPER LIGU: U novoj sezoni nestvaran broj fudbalera iz inostranstva! Nigerijaca i Ganaca najviše, "večiti" prednjače... Ovo su tačni podaci!
Naime, domaći tereni u novoj sezoni biće prepuni stranaca i to ne simbolično, već brutalno - oko 30% igrača u elitnom rangu dolazi iz inostranstva, tačnije 149 fudbalera, što znači skoro trećina lige.
Situacija je trenutno ovakva - najviše je igrača iz Nigerije (čak18), zatim slede Ganci (16), a nakon toga ekipa iz komšiluka - Bosna i Hercegovina (14) i Crna Gora (13). Brazilaca ima devet, Makedonaca pet, Senegalaca pet...
A šta kažu pravila?
Po propisima, na terenu u jednom trenutku mogu biti najviše četiri stranca, dok je broj u protokolu neograničen. Ono što je došlo kao veliki benefit klubovima je pravilo po kom se fudbaleri koji imaju pasoš Evropske unije ne računaju kao stranci.
U Srbiji je postala praksa čak i to da se mnogim igračima omogući dobijanje srpskog državljanstva kako bi se zaobišla regulativa koja je trenutno na snazi. Ovo je manevar kojim se najčešće služe čelnici begradskih "večitih".
Stanje kod "večitih"
Kada smo kod Crvene zvezde i Partizana, tu je stanje sledeće... Na Marakani je čak 15 stranaca od 32 igrača, uz napomenu da postoje fudbaleri koji poseduju srpski pasoš poput Jegora Pruceva. Pandan Rusu u Ljutice Bogdana su Bibars Natho i Ibrahim Zubairu u Humskoj, a zajedno sa vezistom iz Izraela i ofanzivcem iz Gane crno-beli imaju osam stranaca. U ovu brojku nisu uračunati Crnogorci kojih je još petorica.
Koliko je pomama za strancima u srpskom fudbalu uzela maha pokazatelj je i činjenica da čak i klubovi koji nemaju evropske ambicije, masovno dovode inostrane igrače.
Jedna od novina koje je uveo FSS tiče se Omladinske lige, a to je da će od sledeće leta u takmičenjima omladinaca, kadeta i pionira na terenu moći da budu najviše dva igrača bez državljanstva Republike Srbije.
Napredak je jedini klub u Super ligi koji u timu nema stranaca, Tošeski i Bogdanovski jesu Makedonci ali imaju i srpske papire, a praktično su ceo život u Srbiji
Mirjačić se zabrojao
Cela situacija sa brojem stranaca koštala je prošle sezone FK Smederevo. Naime, izgleda da ni trenerti ne mogu da se snađu u ovim zavrzlama, pa je šef struke Smedereva Branko Mirjačić u završnici utakmice protiv Trajala napravio katastroalnu gresku i u nadoknadi vremena igrao je sa tri stranca. Zbog toga je Trajal i pored rezultata 0:0 ostao bez bodova na ovom meču.
