CRVENO-BELI IZREŠETALI KRALJA: Košarkaši Zvezde na krilima Delija srušili moćni Real

Šesta pobeda srpskog šampiona u Evroligi

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Real Madrid pred prepunim tribinama beogradske hale "Aleksandar Nikolić" u utakmici 14. kola Evrolige - 82:70 (20:19, 23:16, 19:16, 20:19).

1 / 7 Foto: Saša Pavlić

Srpskom šampionu je to šesti trijumf (uz osam poraza), dok je Real zabeležio peti neuspeh (uz devet pobeda).Crveno-beli su ovom pobedom istakli ozbiljnu kandidaturu za mesto među osam najboljih i plasman u četvrtfinale.

Najefikasniji u Zvezdi bio je Marko Simonović sa 20 poena, Marko Gudurić je dodao 12, po 11 su ubacili Stefan Jović (šest asistencija) i Ognjen Kuzmić (osam skokova)...

Prvi strelac utakmice bio je Džefri Tejlor sa 25 poena, a osim njega jedini u Realu koliko-toliko raspoložen za nadigravanje bio je Serhio Ljulj - 12 poena. Crvena zvezda je, posle izjednačene prve deonice, na početku druge napravila seriju 14:0. Iz jake odbrane razvijala je kontre, ali istovremeno su njeni igrači pogađali šuteve i iz igre i sa linije penala. U 15. minutu bilo je 36:25. U tom periodu dominirao je Marko Simonović, kako u napadu, tako i u odbrani. Crveno-beli su prednost uspeli da održe do odlaska na odmor - 43:35.

"Kraljevi" su na početku drugog poluvremena prišli na samo tri poena zaostatka, vršili su pritisak, ali Zvezda je odbila te napade, ne dozvolivši rivalu da dođe do izjednačenja. U finišu treće četvrtine Jović, Lazić i Gudurić su trojkama vratili domaćinu zavidnu prednost - 61:49. Gde su stali u trećoj, crveno-beli su nastavili u poslednjoj deonici. Simonović je takođe bio precizan van linije 6,75, na to se nadovezao i pogodak Gudurića za ubedljivih 67:51. To je zapravo bio početak kraja moćnog Reala, jer u nastavku je tim Dejana Radonjića znalački čuvao i sačuvao taj veliki kapital.Značajan doprinos velikom uspehu crveno-belih dale su "Delije", koje su napravile paklenu atmosferu i s tribina slale energiju svojim ljubimcima, koji su je pretočili u izuzetno značajnu pobedu.Tim Pabla Lasa bio je lišen pomoći Rudija Fernandeza, koji je ostao kod kuće u iščekivanju porođaja svoje supruge, kao i Litvanca Jonasa Mačiulisa, što ipak ne umanjuje utisak o odličnoj partiji Crvene zvezde.Zvezda sledećeg četvrtka dočekuje šampiona Evrope CSKA, dok Real istog dana gostuje Efesu.

Četvrta četvrtina:

37. minut - 74:60 - Dve tehničke za Real zbog protesta - Noćioni i trener Laso! Simonović je od četiri slobodna bacanja pogodio dva.

35. minut - 70:55 - Zakucavanje Bjelice! Tajm-aut Pabla Lasa.

32. minut - 67:55 - Gosti su vezali četiri poena.

31. minut - 67:51 - Gudurić je podigao razliku na "plus 16".

31. minut - 65:51 - Gde su stali u trećoj, crveno-beli su nastavili u poslednjoj deonici - trojka Simonovića!

Treća četvrtina - 62:51:

30. minut - 61:49 - I Gudurić je precizan van linije 6,75!

29. minut - 58:49 - Sad i Lazić pogađa trojku!

28. minut - 55:47 - Trojka Jovića!

26. minut - 50:47 - Ljulj siguran sa linije penala.

26. minut - 50:45 - Tejlor i dalje rešeta, još jedna njegova trojka.

25. minut - 50:42 - Kuzmić vezuje pet poena.

25. minut - 48:42 - Kuzmić je prekinuo seriju Reala - ofanzivni skok, koš i faul. Pogodio je i dodatno bacanje.

24. minut - 45:42 - Ljulj poentira posle ulaza. Real je sada na samo "minus tri".

24. minut - Dončić se povredio. Teren je napustio sa bolnom grimasom na licu i dobio je jak aplauz publike.

23. minut - 45:40 - Zakucavanje Ajona.

21. minut - 43:38 - Kao i prvo, i drugo poluvreme je počelo trojkom gostiju - Tejlora.

Druga četvrtina - 43:35:

20. minut - 43:35 - Gosti su imali poslednji napad u prvom poluvremenu, Ljulj i Tejlor su promašili šuteve za tri poena, Real se izborio i za "treći napad", ali mu je ponestalo vremena da ga realizuje.

18. minut - 41:31 - Košarkaši Reala pogodili su jedno od četiri vezana bacanja, a na drugoj strani precizan za dva je bio Gudurić.

16. minut - 39:28 - Tejlor trojkom prekida Zvezdinu seriju, ali je odmah Simonović uzvratio na isti način.

15. minut - 36:25 - Simonović je sada bio sjajan i u odbrani i izborio nesportsku ličnu grešku Rejesa. Pogodio je oba slobodna bacanja, a na liniju penala je ubrzo zatim stao i Bjelica i pogodio jedno bacanje. Zvezdina serija je sada - 14:0!

15. minut - 33:25 - Posle Simonovića, ponovo Gudurić, ovaj put iz penala.

14. minut - 31:25 - Simonović ponovo, serija domaćina traje - 9:0.

14. minut - 29:25 - Serija Zvezde 7:0 - pogodio je Jović, zatim Gudurić trojku, pa Simonović zakucavanje. "Delije" su u transu, a Pablo Laso je tražio minut odmora.

12. minut - 22:25 - Domaćin promašuje, gost koristi, Ljulj je odveo Real na tri poena prednosti, pa je Radonjić zatražio tajm-aut.

Prva četvrtina - 20:19:

10. minut - 20:19 - Rezultatska klackalica u finišu prve deonice.

8. minut - 18:17 - Real je poveo, ali je odmah Volters pogodio trojku.

6. minut - 11:11 - Taman su crveno-beli otišli na "plus 3", a onda je Tejlor ubacio još jednu trojku. On je sada na osam poena.

5. minut - 8:8 - Tejlor je vezao pet poena - trojka, pa dvojka.

4. minut - 8:3 - Trojka Dangubića! Zvezda u seriji 8:0!

3. minut - 5:3 - Ljulj je pogrešio, Jović je istrčao kontru i zakucao!

3. minut - Trese se hala, "Delije" grme...

2. minut - 3:3 - Dženkins je odmah uzvratio istom merom!

2. minut - 0:3 - Posle 70 sekundi prvi koš - Dončić je pogodio trojku iz teške pozicije, preko ruke...

1. minut - Utakmica je počela!

18:59 - Utakmicu počinje standardna Zvezdina petorka: Jović, Dženkins, Dangubić, Mitrović, Kuzmić.Petorka Reala: Ljulj, Dončić, Tejlor, Rejes, Ajon.

18:52 - "Real jeste veliki favorit, ne samo protiv nas već i protiv većine timova u Evroligi, a mi možemo da se nadamo i niko to ne može da nam uzme. Želimo da probamo da napravimo još jedno iznenađenje. To neće biti ni malo lako", rekao je trener Zvezde Dejan Radonjić, a celu njegovu najavu utakmice možete pročitati OVDE.

18:49 - Tribine su krcate. Ima oko 8.000 Delija!

18:44 - Boško Obradović, predsednik Dveri, došao je da bodri Zvezdu.

18:40 - Crveno-beli su izgubili četiri od poslednjih pet mečeva u Evroligi. "Kraljevi" su u poslednje vreme sigurni u Madridu, što se ne može reći za njih kada gostuju. Prethodna dva meča na strani, oba u istanbulu, protiv Fenerbahčea i Darušafake su izgubili.

18:36 - Real večeras igra značajno oslabljen. Rudi Fernandez nije doputovao u Beograd, jer očekuje porođaj supruge, a tim Pabla Lasa lišen je i pomoći Litvanca Jonasa Mačiulisa.

18:30 - Crvena zvezda i Real Madrid odigrali su deset mečeva u Evroligi i ULEB kupu od 2000. do danas. Zvezda je zabeležila dve pobede, obe u Beogradu, u novembru 2006. godine - 100:81 i u prethodnom duelu pre godinu dana 94:88. "Kraljevi" su trijumfovali osam puta.